אבחון גידולי מוח בילדים

 אבחון גידולי מוח בילדים

תסמינים (סימפטומים) לגידולי מוח בילדים:

התסמינים של גידולי המוח בילדים שונים מאלו שבמבוגרים, וקיים גם שוני בין התסמינים העלולים להופיע אצל ילדים קטנים לבין אלו בילדים גדולים יותר. לילדים קטנים הכוונה היא עד השנה החמישית לחיים.

תסמינים אצל ילדים קטנים הקשורים לחוסר או עצירה בהתפתחות וכוללים חוסר תיאבון וירידה במשקל, אי שקט והגדלה פיזית של הגולגולת. תסמינים אלו יכולים להיות מחשידים לגידולי מוח בילדים עד גיל 5 בעוד שאצל ילדים גדולים יותר התסמינים דומים לאלו של מבוגרים וכוללים כאבי ראש, בחילות ו/או הקאות ובעקבותיהם חוסר תיאבון וירידה במשקל, ירידה בתפקודים השכליים ובכלל זה גם ירידה בהישגים הלימודיים. יכולים להיות גם תסמינים ממוקדים לאיבר, גפה או פלג גוף כמו גם קושי בראייה, שיתוק או ירידה בתחושה בגפיים ו/או הפרעות בשיווי המשקל.

תסמינים אצל ילדים קטנים הקשורים לחוסר או עצירה בהתפתחות כולל חוסר תיאבון וירידה במשקל, אי שקט והגדלה פיזית של הגולגולת יכולים להיות מחשידים לגידולי מוח.

בילדים קטנים, במיוחד באלו עד השנה השנייה לחייהם, בשל העובדה שכישורי הדיבור אינם קיימים עדיין (או קיימים בחלקם), וגם בשל העובדה שהגולגולת נמצאת בשלבים של איחוי (“סגירה“) התסמין השכיח יותר הוא הגדלה של הגולגולת ולאחריו בסדר השכיחות בחילות והקאות. תסמינים נוספים שכיחים הם אי שקט והפרעה בשגשוג (בהתפתחות, מוכר גם כ FTT, Failure to Thrive) שגורר אחריו ירידה במשקל וחוסר יציבות בהליכה / זחילה. בחלק קטן יחסית מהמקרים יכולים להיות גם פרכוסים. לציין כי פרכוסים כתוצאה מעליית חום הם ארוע שכיח יחסית בקרב תינוקות, הם קצרים יחסית ואינם מתמשכים כאשר חום הגוף יורד, כך שארוע של פרכוס אינו מעיד על גידול מוחי אך בכל מקרה יש לפנות לרופא הילדים לבירור בנושא.

אצל ילדים גדולים יותר, בדומה למבוגרים, גידולים במקומות שונים במוח נותנים תסמינים שונים בהתאם למיקום הגידול והלחץ שהוא מפעיל על אזורי פעילות שונים במוח כמו לדוגמא גידולים במרכז המוח אשר עלולים לגרום לקושי בראייה או ראייה כפולה או קושי בבליעה וגידולים בחוט השדרה גורמים לחוסר יציבות, קושי בתנועות בגפיים ושינוי פיזי בעמוד השדרה

 

אבחון גידולי מוח בילדים:

אצל ילדים גדולים התסמינים דומים לאלו של מבוגרים וכוללים כאבי ראש, בחילות ו/או הקאות, חוסר תיאבון וירידה במשקל, ירידה בתפקודים השכליים כולל ירידה בהישגים הלימודיים או תסמינים ממוקדים לאיבר, גפה או פלג גוף כמו גם קושי בראייה, שיתוק או ירידה בתחושה בגפיים ו/או הפרעות בשיווי המשקל.

אבחון גידולי מוח בילדים מתאפיין בדרך כלל על ידי זמן ארוך יחסית בין הופעת התסמינים לקביעת האבחנה וזאת בשל כך שחלק גדול מהתסמינים הם כלליים וכן בשל הרצון להמנע מבדיקות פולשניות ובדיקות הדמייה אצל ילדים. קיימים מספר סימנים מחשידים המעלים את הסבירות לקיום של גידול במוח וביניהם מצב של כאבי ראש שמעירים משינה אצל ילדים קטנים או כשהם מלווים בשינוי התנהגותי של בלבול וחוסר התמצאות, הקאות רצופות ו/או שינויים ביציבות בהליכה או חולשה של גפה. חשד או הופעה של תסמינים אלו מחייבים בדיקת רופא (ילדים ו/או נוירולוג).

הדמיה – ההדמיה הראויה במקרה של חשד לגידול מוחי הנה בדיקת MRI, ובמיוחד בהנתן הסיכון שבחשיפה לקרינה מייננת  בבדיקת CT אצל ילדים קטנים. בדיקת ה MRI עדיפה לחלוטין בהיבט הקליני-אבחנתי שכן היא מתאימה יותר לבדיקת רקמות רכות. בדיקת ה MRI יכולה לתת מידע שלם ומפורט יותר על הגידול ויכולה גם לעזור באבחון של סוג הגידול. מצד שני, בדיקת MRI היא בדיקה שלוקחת זמן רב יחסית (20-30 דקות) ומחייבת חוסר תזוזה וכתוצאה מכך יש בחלק גדול מהמקרים לתת תכשיר לטשטוש הילד. לבדיקת  סי. טי. קיים יתרון והוא בהדמיית  עצמות הגולגולת ויכולת טובה יותר לאבחן חדירה אפשרית של הגידול לעצמות

נטילת דגימה (ביופסיה)נטילת דגימה מהרקמה החשודה כגידול היא חלק הכרחי בקביעת האבחנה הסופית והיא מתבצעת בהתאם לממצאי ההדמיה. במידה ומדובר בגידול נתיח (גידול שנראה כי אפשר להסירו על ידי ניתוח), ברוב המקרים נטילת הדגימה תיעשה בזמן הניתוח עצמו ובמקרים שהגידול הוא בלתי נתיח יש אפשרות ליטול דגימה לאישוש האבחנה והתאמת הטיפול המיטבי

פרסומת