אבחון גידולי מוח במבוגרים

 אבחון גידולי מוח במבוגרים

תסמינים (סימפטומים) לגידולי מוח במבוגרים:

אבחון גידולי מוח במבוגרים נעשה עקב תסמינים המחשידים לקיום המחלה אשר קשורים למיקום הגידול וללחץ שהוא מפעיל על איזורים שונים במוח ויחד עם זאת קיימים תסמינים כלליים המשותפים לכלל הגידולים. בין התסמינים הכלליים נמצאים כאבי ראש, ירידה ברמת ההכרה, פרכוסים או עוויתות (seizurs), בחילות ו/או הקאות ובנוסף עלולים להיות תסמינים ממוקדים כמו חולשה של חלק מהגוף או פלג גוף, חולשה של יד או רגל, שינויים תחושתיים בפלג גוף או באחת או יותר מהגפיים, הפרעות ראייה ו/או הפרעות בדיבור

תסמינים של גידולי מוח קשורים למיקום הגידול וללחץ שהוא מפעיל על איזורים שונים במוח… תסמינים כלליים כוללים כאבי ראש, ירידה ברמת ההכרה, פרכוסים או עוויתות, בחילות ו/או הקאות.

כאבי ראש – כאבי הראש הם תסמין שכיח בגידולי המוח במבוגרים, הכאבים בדרך כלל הם עמומים, מתמשכים לאורך כל היממה ועלולים להתגבר בשעות הלילה ואף להעיר משינה. כאבי ראש הם תלונה מאוד שכיחה באופן כללי וקשה לייחד את הכאבים שמקורם הוא גידול במוח מכאבי ראש רגיליםויחד עם זאת, אצל מי שסובל מכאב ראש לעתים תכופות, ניתן לשים לב לשינוי באופי של כאבי הראש (מבחינת חומרה, מיקום ותדירות) וקיימת נטייה של שכיחות גבוהה יותר לכאבי ראש שנותנים הרגשה של לחץ. לעתים תכופות כאב הראש עקב גידול מלווה בבחילה או הקאותעלול גם להיות שינוי בכאבי הראש עם שינוי בתנוחה (לדוגמא החרפה של כאב הראש כאשר מתכופפים) או בעת שיעול.

כאב ראש הקשור לגידול מוחי (הרחבה)

ככלל רקמת המוח אינה רגישה לכאב אך כלי הדם העיקריים הכוללים את העורקים והורידים אשר מספקים ומחזירים דם למוח הם כן בעלי רגישות לכאב. עוד מבנים אנטומיים הרגישים לכאב במוח הם חלקים מקרומי המוח וכמה מהעצבים מרכזיים של המוח. הבסיס האנטומי של כאבי ראש הקשורים לגידול מוחי הוא לחץ או מתיחה של כלי דם גדולים או של קרומי המוח או לחץ פיזי על איזורים שונים במוח אשר נגרמים כתוצאה מהמבנה הפיזי של הגידול.

בניגוד למה שניתן לחשוב, כאבי ראש אינם תסמין שכיח מאוד בהקשר של גידולים מוחיים והוא מופיע רק בחמישית מהמקרים כאחד מהתסמינים הראשונים של גידול מוחי ונדיר שכאבי ראש יהוו תסמין יחיד של גידולי  מוח במבוגרים. כאב ראש שכיח בשלב כל שהוא במהלך המחלה ועלול להופיע ביותר ממחצית מהחולים.

כאבי ראש הקשורים לגידול במוח (בין אם מדובר בגידול ראשוני או בגרורה למוח) אינם בעלי אופי אחיד ומאוד תלויים במיקום הגידול ובגודלו ולכן אינם משמשים באופן מעשי ככלי יעיל לאבחון גידול מוחי. בעבר השתמשו ב״סימן משולש״ להגדרת כאבי ראש העלולים להיות קשורים לגידול – כאב ראש בלילה או מוקדם בבוקר, בחילות ו/או הקאות וכאב ראש חמורים אך מחקרים חדשים אינם תומכים בכך ששלושת תסמינים אלו אכן מנבאים גידול מוחי. יחד עם זאת, קיימים מספר מאפיינים של כאבי הראש אשר עשויים ״להדליק נורת אזהרה״. בין הארועים המחשידים

בניגוד למה שנהוג לחשוב, כאבי ראש אינם תסמין שכיח מאוד בהקשר של גידולים מוחיים והוא מופיע רק בחמישית מהמקרים כאחד מהתסמינים הראשונים של גידול מוחי ונדיר שכאבי ראש יהוו תסמין יחיד של גידול מוחי.

כאב ראש חריף שהחל לאחרונה אצל מי שלא סבל מכאבי ראש קודם לכן או שינוי בדפוס כאב הראש אצל מי שסובל מכאבי ראש; הופעה של כאבי ראש חדשים למי שהוא בן יותר מ 50; כאב ראש שמופיע מוקדם בבוקר או בלילה או כאב ראש שהולך ומחריף; כאב ראש המלווה גם בשינויים נוספים כמו למשל נימול, קושי בהנעת גפה או חלק ממנה, הופעת ״טיקים״ או חוסר תחושה כל שהיא וכן כאב ראש אשר נגרם על ידי עיטוש, שיעול או בהתכופפות לפנים.

כיום מקובל להשתמש במאפיינים הבאים על מנת לעורר חשד משמעותי לכאב ראש הקשור לגידול: כאב ראש עם החרפה (כלומר כאבי הראש נעשית חמורים לאורך הזמן), כאבי ראש חריפים יותר בבוקר, כאבי ראש ממוקדים וכאלו שמוחרפים עם שיעול או כיפוף הגוף לפנים.

אנשים שמקבלים טיפול קרינתי למוח (בדרך כלל עקב גידול או גרורה) עלולים אף הם לסבול מכאבי ראש כתוצאה מהקרינה עצמה. כאבי הראש הקשורים לטיפולי קרינה הם חריפים ועלולים להתחיל בשבועיים הראשונים לטיפול ולהמשך למספר חודשים בעוצמה פחותה וכמו כן עלולים להתלוות אליהם פגיעה עצבית (המתבטאת בחוסר תפקוד ממוקד של איבר/ים או תפקודי מוח) וכמו כן בחילות והקאות. הסיכון לארוע של כאבי ראש כתוצאה מקרינה הוא נמוך יחסית בשיטות הטיפול המודרניות.

פרכוסים – פרכוסים הם תסמין די ממוקד ומכוון לחשד לקיום גידול מוחי שכן מדובר בארוע חריג שלא כמו כאבי הראש. פרכוסים הם חלק מהתסמינים הקשורים לגידולים במוח עצמו (גליומה) ולא אופייניים לגידולי קרומי המוח (מנינגיומה) ובחלק מהמקרים הם התסמין הראשוני לקיום המחלה. פרכוסים הקשורים לגידולי מוח במבוגרים יכולים להופיע גם במהלך המחלה גם אם לא היו בזמן האבחנה. בחלק מהמקרים קיימת תחושה של..” כלומר יש תחושה של אירוע קרב (מרגיש שמשהו לא טוב הולך לקרות“) לפני הפרכוס עצמו ואותה הרגשה מקדמית (הנקראת אאורה, Aura) יכולה להיות גם מלווה בשינוי בחושים כמו שינויים בחוש הטעם או הריח. פרכוסים יכולים להיות כלליים, כלומר עוויתות בכל הגוף וגם ממוקדים בחלק מהגוף כמו יד או רגל או חצי גוף, ולפעמים הם בעוצמה חלשה יחסית, ממוקדים באזור מוגבל (יד,או רגל למשל או סוג של “טיקים” בפנים). מיקום הפרכוסים קשור למיקום הגידול וללחץ המקומי שהוא נותן על איזורים שונים במוח. תסמינים אחרים, שהם בעצם סוג של פרכוסים למרות שהם לא קשורים בהנעה בלתי רצונית של חלק גוף נראה לעין, יכולים להיות שינוי פתאומי בחוש הטעם, הריח או שינוי התנהגותי. ההנחה היא שמי שעבר ארוע של פרכוסים (שהוא ארוע דרמטי ומבהיל) יהיה מאובחן בהקדם, ובכל מקרה גם אם לא נעשתה אבחנה חזרה של ארועים כפי שתוארו מחייבת פנייה לרופא וביצוע הבדיקות המתאימות.

בחילות והקאות – הן תסמין מלווה שכיח במקרה של גידולי מוח. במקרה  של בחילות והקאות הקשורות ללחץ תוך גולגולתי (וגידולי מוח) המאפיין את התופעה הוא שהיא מופיעה עם או תוך כדי פרכוס או נגרמות עקב שינוי תנוחה של הגוף, למשל הרכנת הראש, כיפוף הגו גורם לבחילה או הקאה וזאת בניגוד לבחילות או הקאות ״רגילות״ הנגרמות בדרך כלל כתוצאה מזיהום במערכת העיכול העליונה.

עלפון – ארוע של עלפון יכול להיות אף הוא סימן מקדים לגידול מוחי, הגם שהוא יותר שכיח עקב בעיות הקשורות בלב ובמערכת הדם (הפרעות קצב שונות, ארוע של ירידה פתאומית וחדה בלחץ הדם, שכיח יותר אצל אנשים מבוגרים, שכיח בימים חמים או אחרי מקלחת חמה או עקב התייבשות). המנגנון הגורם לעלפון אצל מי שיש לו גידול מוחי הוא מנגנון שונה אך מבחינת התוצאה – קיים ארוע של עלפון.

שינויים במצב ההכרה ובהתנהגות – אלו תסמינים שכיחים למדי במקרה של גידולי מוח ומגוון השינויים הוא רב ויחד עם זאת מדובר בתסמינים לא ספציפיים ורובם מתאימים גם למצב של דכאון או לחץ. השינויים הם במצב הרוח, בזכרון, במצב של בלבול וזכרון, עייפות משמעותית, ארועים של דכאון וחוסר חשק לעשות דברים שגרתיים ותסמינים אחרים הקשורים עם מצב דכאוני.

שינויים בתחושתיות - כמו לדוגמא תחושתיות פחותה בגפיים או באזורים אחרים בגוף. בניגוד לתופעה של איבוד או החלשות תחושה שמקורה במחלות הקשורות עם לחץ בעמוד השדרה – שם איבוד התחושה עוקב אחרי מהלך העצבים ממוצאם בעמוד השדרה עד לאזור הפריפרי, איבוד תחושה עקב גידול מוחי אינו מוגבל לאותו איזור (דרמטום) הקשור למהלך עצב אחד (או מספר עצבים) ויכול להיות מפושט יחסית. השינויים יכולים להיות גם בתפיסת המרחב וההתמצאות (אורינטציה). השינויים יכולים גם להתבטא בקושי בדיבור, בדיבור לא ברור ובאי יכולת לחבר משפטים (תסמינים דומים לאלו שיש בארועים מוחיים). 

 

אבחון גידולי מוח במבוגרים:

בדיקות הדמייה – כלי האבחון המרכזי במידה ויש חשד לממצא של גידול מוחי הוא בדיקת MRI. מטעמים של זמינות ועלות בדרך כלל הבדיקה הראשונה שנעשית היא בדיקת CT אך בדיקת ה MRI היא הבדיקה המועדפת במקרים אלו שכן בעזרתה ניתן להבין בצורה טובה יותר את סוג הגידול. הבדיקה (MRI) נעשית עם הזרקת חומר ניגוד (גדלניום) ועל כן דורשת שתהייה בדיקת תפקודי כליות (בדיקת קראטינין בדם) עדכנית לפני ביצועה. הבדיקה יכולה לכוון לסוגי הגידולים השונים (הכוונה לסוג ההיסטולוגי) והיא עדיפה על בדיקת סי.טי. בשל כך. יודגש כי סוג הגידול נקבע על ידי נטילת ביופסיה ובחינתה במעבדה פתולוגית אך מיקום צורה ואופי התפשטות הגידול הם מאפיינים שניתן לראות בבדיקת אם. אר. איי. והם מאוד מכוונים לסוג הגידול, כולל גידולים של קרומי המוח (מנינגיומות). קיימות בדיקות נוספות המבוססות על בדיקת MRI והן בדיקת אם אר איי תפקודית (Functional MRI) שהן בדיקות אשר נעשות בשיתוף פעולה עם הנבדק אשר מתבקש לעשות פעולה כלשהיא וניתן לראות את זרימת הדם במוח תוך כדי הפעולה ועל ידי כך ניתן לזהות את ההתפשטות המקומית של הגידול ולתכנן את הניתוח בצורה טובה יותר על ידי כך שניתן לזהות את גבולות הגידול לעומת רקמה בריאה או רקמה תגובתית לגידול (כמו רקמה בצקתית). בדיקה נוספת המשתמשת בטכניקה דומה היא בדיקת MRS, בדיקה ספקטרוסקופית שיכולה להבדיל בין רקמות הגידול לבין רקמות אחרות על ידי בדיקה של ההרכב הכימי של אותם רקמות (לדוגמא הבדל בין איזור של גידול לבין איזור של הסתיידות או הצטלקות ישנה כתוצאה מארוע שהיה בעבר). 

כלי האבחון המרכזי במידה ויש חשד לממצא של גידול מוחי הוא בדיקת MRI

בדיקת CT מטבעה נותנת מידע טוב יותר על מבנים קשיחים (עצמות) והיא משלימה את בדיקת התהודה המגנטית (אם. אר. איי.) בשאלה של חדירת הגידול לעצמות הגולגולת. יתרונה הגדול של הבדיקה הוא בזמינותה. נושא הקרינה כתוצאה מבדיקת CT  cncud הוא בדרך כלל זניח, שכן הסיכון בחשיפה לקרינה בגיל מבוגר מבדיקה בודדת (או גם מספר בדיקות קטן) הוא אינו משמעותי, ובמיוחד בהנתן חשד משמעותי בקיום גידול מוחי.

בדיקת רקמה (ביופסיה) ביופסיה של גידול במוח נעשית בהנתן המידע שנצבר קודם לכן בעזרת בדיקות ההדמיה לגבי מיקומו של הגידול ובהתייחס לשאלה של גרורות בתוך המוח. בחולים אשר מצב המחלה הוא כזה שהופך את האפשרות לניתוח לשם הוצאת הגידול לבלתי מעשית (בשל קיום גרורות מרובות) נהוג לעשות ביופסיה לשם אבחון ובאלו שמצבם מאפשר ניתוח, בחלק גדול מהמקרים הביופסיה תילקח בעת הניתוח עצמו. בחולים אשר יש להם גידול מסוג לימפומה במוח (או כשיש חשד סביר כי הגידול במוח הוא מסוג של לימפומה) לא מקובל לעשות ניתוח (שכן הסיכוי להסיר את כל הגידול הוא נמוך יחסית) ועל כן יוצע לעשות ביופסיה לווידוא סוג הגידול וטיפולים אחרים ללא ניתוח. (להדגיש כי לחולים שיש חשד שלהם לימפומה במוח אין לתת קורטיקוסטרואידים לפני הביופסיה או הניתוח שכן נתן תרופות אלו יכול לעוות את תוצאות הביופסיה). 

 

לימפומות במוח:

לימפומות במוח הם גידולים המשתייכים לקבוצת לימפומות שאינן הודג'קין אשר מתחילות וגדלות במוח, בקרומי המוח או בחוט השדרה וזאת ללא מעורבות של בלוטות לימפה במקומות אחרים בגוף. המשמעות הנה שהלימפומה במוח הנה גידול ראשוני (Primary Central Nervous Lymphoma) ולא גרורה של מחלה מפושטת. המחלה אינה שכיחה ומהווה עד 5% מכלל גידולי המוח. בעבר היא הייתה קשורה יותר לזיהום בנגיף HIV ולמחלת האיידס, אך עם שיטות הטיפול החדשניות באיידס ירד מספר החולים בלימפומות של המוח בקרב הנשאים והחולים במחלה. נראה כי קיים קשר בין זיהום בוירוס עש אפשטיין-בר (EBV) והמחלה.

התסמינים המיייחדים מחלה זו קשורים יותר לפגיעה נוירולוגית ממוקדת, בשל הלחץ שהם מפעילים, כאשר מהות הפגיעה תלויה במיקום הגידול. בנוסף עלולים להופיע התסמינים האחרים של גידולי מוח כפי שתוארו. במקרה והגידול נמצא בחוט השדרה, אופייניים יותר כאבים כתוצאה מלחץ עליו ואשר מתבטאים בכאבי גב עם או בלי הקרנה לגפיים, הזעות ליליות חום לא גבוה והרגשה כללית לא טובה.

אבחון הלימפומה נעשה באותם כלים שתוארו לגבי גידולי המוח בכללותם ובנוסף מומלצת בדיקת מח עצם

פרסומת