אבחון מזותליומה פלאורלית

 אבחון מזותליומה פלאורלית

הגורם העיקרי למזוטליומה של קרום הריאה (מזוטליומה פליאורלית, Pleural Mesothelioma) הוא חשיפה קודמת לאסבסט ולפיכך אצל מי שהייתה לו חשיפה שכזו, וועוד יותר אם גם קיימת היסטוריה של עישון, יש לתת את הדעת לאפשרות של קיום המחלה בהינתן התסמינים המובאים להלן, למרות שלא מדובר בתסמינים מכוונים בהכרח לקיום המחלה. בשל העדר תסמינים מכוונים למחלה בחלק גדול מהמקרים האבחנה נעשית כשהמחלה נמצאת בשלבים מתקדמים יחסית

 

תסמינים (סימפטומים) למזותליומה: 
הגורם העיקרי למזוטליומה של קרום הריאה הוא חשיפה קודמת לאסבסט ולפיכך אצל מי שהייתה לו חשיפה שכזו, יש לתת את הדעת לאפשרות של קיום המחלה.

תסמינים לא ספציפיים באיזור החזה – מדובר בכאבים בחזה, קושי נשימתי ושיעול אשר יכולים להיות חלק מתסמיני מחלה ריאתית שכיחה (״שפעת״) ואין בהם בדרך כלל ייחוד. התסמינים יכולים להיות לאורך זמן, מספר שבועות ואף יותר מכך.

ירידה במשקל ועייפות – גם כאן לא מדובר בתסמינים המכוונים לקיום מחלה ספציפית, הם יכולים להופיע במגוון רב של מחלות זיהומיות שונות וגם גורמים כמו מתח, לחץ או דכאון  יכולים להיות הסיבה לכך. ירידה מחשידה במשקל הנה ירידה של 5-10% ממשקל הגוף הרגיל אשר מתרחשת בתקופה של מספר חודשים ללא ביצוע שינויים מכוונים בתזונה (״דיאטה״). הירידה יכולה להיות מלווה בחוסר תיאבון אך לא בהכרח. 

בדיקת רופא – בבדיקת רופא יימצאו בדרך כלל סימני מצוקה נשימתית ברמה כזו או אחרת, סימנים שאף הם לא ספציפיים ויכולים להיות בכל ארוע של קוצר נשימה, דלקת סימפונות או דלקת ריאות. במקרים שכאלו תיעשה בדיקת הדמייה אשר תוכל לקדם את האבחון.

 

אבחון מזותליומה בריאה:

הדמייה – צילום חזה רגיל הוא בדיקת ההדמיה השגרתית שנעשית בהוראת רופא המשפחה, מדובר בבדיקה זמינה ופשוטה. יש להקפיד כי ייעשה צילום חזה בשתי זוויות, קדמית וצידית (נקראת AP + LAT). אין אפשרות להשלים את האבחנה רק על פי צילומים אלו אך הם יתנו מידע מספק לגבי המצב הריאתי והצורך בבדיקות הדמייה נוספות (או חזרה על אותן בדיקות לבחון התפתחות הממצאים). בחלק קטן מהמקרים יהיה אפשר לראות בצילום סימנים של חשיפה לאסבסט (מחלת אסבסטוזיס). בדיקת CT שתיעשה בהמשך יכולה לתת מידע אמין ומדויק יותר לגבי מהות המחלה והתפשטותה המקומית וכן לעמוד על חומרתה. בדיקת PET-CT הנה חשובה בבדיקת גרורות באיברים אחרים בגוף כמו גם בהגדרת התפשטות איזורית של המחלה לבלוטות הלימפה באיזור שערי הריאה

נמצא כי אצל אנשים עם מזוטליומה הפרשת מזוטלין (Mesothelin) היא בכמות גדולה הרבה יותר ובשל כך החומר משמש כסמן לקיום המחלה.

סמנים (מרקרים) – בדיקת סמנים היא בדיקת דם רגילה מבחינת ביצועה ובמקרה זה נבדק חומר הנקרא מזוטלין (Mesothelin) שנמצא באופן שגרתי בתאי קרום הריאה התקינים. נמצא כי אצל אנשים עם מזוטליומה הפרשת החומר היא בכמות גדולה הרבה יותר ובשל כך החומר משמש כסמן לקיום המחלה. הבדיקה נעשית לא על החומר עצמו אלא על חומרים הקשורים אליו (הבדיקה נקראת SMRP, Mesothelin Related Peptide) ורגישות הסמן יכולה להגיע ליותר מ 65%. נזכיר פעם נוספת כי סמנים משמשים בעיקר למעקב אחר התקדמות המחלה ותגובה לטיפול ואינם יכולים, בפני עצמם, לקבוע אבחנה אלא לסייע במידה מסויימת לאבחנה.

בדיקה היסטולוגית או ציטולוגית – אישור אבחנת מזוטליומה נעשה על ידי בדיקה היסטולוגית, או במקרה זה בדיקה ציטולוגית מנוזל שנמצא בין קרומי הריאה (נוזל פליאורלי) שנשאב על ידי מחט. הבדיקה עצמה נעשית במרפאה רגילה (מרפאות חוץ בבתי חולים או מרפאה גדולה במסגרת הקהילה) וכרוכה בהחדרת מחט בין הצלעות ושאיבת נוזל שנמצא בין קרומי הריאה. לעתים נעשה אלחוש מקומי במקום החדרת המחט, שכן החדרת המחט גורמת לכאב (לא משמעותי במיוחד). חסרונה של השיטה הוא בכך שלא תמיד ניתן למצוא תאים ממאירים אופיניים למזוטליומה וכי, בהנתן תסמינים קליניים ובדיקות הדמייה, לא ניתן לשלול קיום המחלה גם אם לא נמצאו בבדיקה ציטולוגית תאים ממאירים. לפיכך, יש צורך בהמשך הבדיקות ובביצוע ביופסיה ונטילת דגימה מרקמה על מנת לבסס או לשלול את האבחנה. מקובל ליטול דגימה מקרום הריאה דרך חתך בבית החזה ו/או לעשות בדיקת ברונכוסקופיה (החדרת צינור גמיש דרך קנה הנשימה לסימפונות ונטילת דגימה, בדיקה הכרוכה בהרדמה מלאה ומבוצעת במסגרת בית חולים) על מנת לוודא האם מדובר בגידול ממקור ריאתי ולא מקרום הריאה או האם מדובר בגידול גרורתי בריאה.

פרסומת