אבחון סרטן האשך

 אבחון סרטן האשך

 

תסמינים (סימפטומים) לסרטן אשכים:

אבחון סרטן האשך מתבסס ברוב המקרים על ממצא של גוש באשך – התסמין השכיח ביותר של סרטן האשך הוא הרגשה של גוש באחד האשכים או הגדלה של האשך. הגוש או האיזור הבולט הוא בדרך כלל לא רגיש למגע, אינו כואב ואינו מציג סימנים של דלקת עורית חיצונית.

כאב בבטן תחתונה – תסמין נוסף הוא כאב עמום באזור הגניטלי, בבטן התחתונה או באיזור שק האשכים. בחלק קטן של המקרים הכאב יכול להיות משמעותי.

 

נתוני שנת 2010. מקור: הרישום הלאומי לסרטן, משרד הבריאות

 

אבחון סרטן אשכים:

בדיקת האשך – הבדיקה מתבצעת על ידי הרופא ללא אמצעי עזר מיוחדים ותפקידה לוודא קיום של גוש חשוד. הבדיקה היא בדרך כלל השוואתית בין האשכים ומטרתה לזהות גוש חשוד או איזור שבו יש התקשחות של רקמת האשך שהם ממצאים המחשידים לקיום המחלה. ברגע שעולה חשד לקיום סרטן האשך מקובל לבצע (עי הרופא) בדיקות של בלוטות לימפה הן במפשעה והן באזור הצוואר (מעל לעצמות הבריח) בשאלה של גרורות מרוחקות שכן חלק (קטן יחסית) של המאובחנים עם סרטן האשך מגיעים לבדיקת הרופא כאשר המחלה הנה מפושטת וקיימות גרורות מרוחקות בבלוטות לימפה.

בדיקת סונר (אולטרסאונד) – אבחון סרטן האשך יושלם עם בדיקת הסונר שהיא הבדיקה השגרתית אשר באה לאחר בדיקת הרופא. בבדיקה ניתן להתרשם מקיום ממצא של גוש באשך ובמידה מסויימת את טיבו (האם מדובר בציסטה או בגידול מוצק) וכן ניתן לראות (בשימוש בטכניקה של דופלר) את זרימת הדם ולוודא קיום (או לא) של דליות באשכים, שאף הן יכולות לתת סימנים הדומים בחלקם לממצא של מסה בתוך האשך.

התסמין השכיח ביותר של סרטן האשך הוא הרגשה של גוש באחד האשכים או הגדלה של האשך. הגוש או האיזור הבולט הוא בדרך כלל לא רגיש למגע ואינו כואב.

בדיקות הדמייה, CTלאחר שהתקיים חשד סביר לגידול באשך הבדיקה הבאה תהייה בדיקת סיטי של אזור האגן והבטן. בבדיקה זו ניתן יהיה לראות האם קיימת מעורבות של בלוטות לימפה איזוריות. במקרה של סרטן האשך אין הצדקה ברורה לשימוש בבדיקת MRI לעומת בדיקת ה CT שנותנת ממצאים ברורים ומדויקים. בדיקת PET-CT היא בדיקה משלימה גם במחלה זו, כמו במחלות אחרות, ומטרתה לערוך סקירה של כל הגוף בחשד לקיום גרורות מרוחקות.

סמנים (מרקרים)קיימים מספר סמנים אשר קשורים לסרטן האשך. בטא גונדוטרופין (beta-HCG) המוכר כבדיקת ביתאלהריון, אלפא פטו-פרוטאין (AFP) ו LDH. ערכים של סמנים אלו הם בדרך כלל מוגברים (עם סייג שבמקרה של סמינומה, תת סוג של גידולי האשך, סמן הבטא ו/או ה AFP עשויים שלא להיות גבוהים במיוחד). ערך מוגבר של LDH מופיע בכמחצית מהגידולים. יודגש כי סמנים אלו אינם ייחודיים לסרטן האשכים ואינם משמשים לאבחנת המחלה (אלא ככלי עזר נוסף בלבד), אינם משמשים ככלי לסריקה אחר סרטן האשך ועיקר שימושם הוא במעקב אחר התקדמות / נסיגת המחלה, קביעת הפרוגנוזה והתגובה לטיפול

פרסומת