אבחון סרטן הלבלב

 אבחון סרטן הלבלב

תסמינים (סימפטומים) לסרטן הלבלב:

אבחון סרטן הלבלב מתבסס על שלושת התסמינים השכיחים ביותר לסרטן הלבלב שהם: כאב, ירידה במשקל וצהבת. מתווספים לסימנים אלו כאבי בטן, כאבים באיזור האפיגסטרי (רום הבטן מתחת לעצם החזה), כאבי גב בצורה של חגורה וכמו כן יכול להופיע שתן כהה,  צהבת ובחילות. תסמינים פחות שכיחים הם הקאות וצואה שומנית ובהירה. בבדיקת רופא ניתן לעתים למצוא הגדלה של הכבד או גוש באזור הבטן הימנית העליונה או בבטן האמצעית.

התסמינים משתנים לפי מיקומו של הגידול. הלבלב הנו איבר מוארך הנמצא בחלק העליון של הבטן ואורכו כ 15 סמ. הוא משתרע מהכבד וכיס המרה בחלק הימני של הבטן (ראש הלבלב) עד לטחול בחלקה השמאלית. רוב הגידולים הממאירים בלבלב נמצאים באזור ראש הלבלב ובשל כך, הלחץ שיוצר הגידול על הכבד וכיס המרה, גורם לחסימה של דרכי המרה וכתוצאה מכך מתפתחת צהבת. בנוסף לצהבת (הניתנת לאבחון בשל גוון צהבהב בלחמית העין או בצבע העור), שכיח גם תסמין של שתן כהה מלווה (או לא) בגרד בעור. כאשר התסמין ההתחלתי הוא צהבת (וללא כאב), בדרך כלל תוצאות המחלה הן טובות יותר, כלומר תסמין של כאב כתסמין ראשוני עלול להצביע על מחלה אגרסיבית יותר

שלושת התסמינים השכיחים ביותר לסרטן הלבלב הם כאב (לפעמים בצורת חגורה), ירידה במשקל וצהבת.

כאב כפי שתואר קודם אף הוא אחד מהתסמינים השכיחים, הכאב הוא קבוע בדרך כלל ושכיח באזור הבטן הקדמית בחלקה העליון ולפעמים הוא מתרכז בגב. הכאב דומה לכאבי גב, ובמקרים רבים ההתייחסות לכאב היא כאל כאב ממקור עמוד השדרה (וטיפול בהתאם) ורק לאחר תקופה של טיפול וכשלון של הטיפולים במה שנראה כמו כאב גב מתבצעות בדיקות הדמייה שיכולות לאבחן את המחלה. הכאב הוא יותר טיפוסי לסרטן שמתפתח בגוף או בזנב הלבלב, הוא יכול להיות מוחמר לאחר אכילה או בשכיבה. לעתים מתלווה לכאב גם הזעות ליליות.

תסמין אחר, שאינו שכיח מאוד ואינו ספציפי לסרטן הלבלב, הוא דלקת בורידים כאשר בדרך כלל מדובר בדלקות בורידים שנרפאות ועוברות לאזור אחר בגוף.

תסמינים אחרים אופיניים יותר לסרטן הלבלב הגרורתי, כאשר המחלה שלחה גרורות לאברים אחרים שהשכיחים ביניהם הם הריאות, הכבד וקרום הבטן (צפק). במקרים כאלו יכולה להופיע מיימת (אסיטיס, הצטברות נוזלים בקרומי הבטן), הרגשה של גוש בבטן או באזור הטבור.

התסמינים של סרטן הלבלב הם לא ספציפיים ולא מכוונים את הרופא לחשוד שמדובר במחלה שכן צהבת יכולה להופיע כתוצאה ממחלת כבד או כיס המרה (ובמיוחד דלקת או אבנים בכיס המרה), הכאב ברום הבטן עשוי להיות משוייך למחלות קיבה כולל כיב (אולקוס) למרות שאופי הכאב שונה בשני המקרים (הכאב בסרטן הלבלב הוא בדרך כלל מתמשך, מציק ולא מאוד חזק).

 

מקור הנתונים: הרישום הלאומי לסרטן, משרד הבריאות

 

אבחון סרטן לבלב:

תסמינים של סרטן הלבלב אינם מחשידים בהכרח לקיום המחלה. כאשר מופיעים תסמינים (ובמיוחד כאשר מדובר בצהבת) יש לעשות בדיקות דם לבירור מקור הצהבת ולבירור מחלה בלבלב (בדיקות אמילז, בילירובין, אנזימי הכבד). בנוסף יש לעשות סקירה על ידי סונר (אולטראסאונד) של הכבד, כיס המרה והלבלב. אצל מי שהתסמינים הראשוניים הם כאב, חוסר תיאבון וירידה במשקל בדיקת הבחירה היא הדמייה באמצעות CT וזאת משום שבדיקה על ידי סונר תתקשה לזהות גידולים קטנים יחסית (2 סמ ופחות) בלבלב וגם בשל העובדה שהדמיית הלבלב היא בעייתית בסונר בשל נוכחות של גזים במעי המסתירים את הלבלב

מרבית הגידולים הממאירים בלבלב מתפתחים באזור ראש הלבלב ובשל כך, הלחץ שיוצר הגידול על הכבד וכיס המרה, גורם לחסימה של דרכי המרה וכתוצאה מכך מתפתחת צהבת.

בדיקות הדמייה – במרבית המקרים בדיקת ה CT תספק מספיק מידע אודות הגידול, מיקומו ומידת התפשטותו ולא יהיה צורך לעשות ביופסיה לאישור קיום הגידול אלא תספק מספיק נתונים לביצוע ניתוח להסרת הגידול שבמהלכו תבוצע ביופסיה. במידה ומדובר בגידול מפושט, ונקבע כי אין תועלת בניתוח, יומלץ בדרך כלל לעשות בדיקת PET-CT, בדיקה הבאה למפות גרורות בכל הגוף. הבדיקה משתמשת בסוכר מסומן כאשר ההגיון בבדיקה הוא שגידול ממאיר צורך אנרגיות רבות לשם גדילתו ועל כן הוא עשיר בכלי דם. הבדיקה מזהה ריכוזים של הסוכר המסומן ובמידה והם קיימים, באיברים שהם לא צפויים להיות, משמעות תוצאה כזו היא שככל הנראה מדובר בגרורה סרטנית. יש עם זאת לציין שבמקרה של סרטן הלבלב רגישות הבדיקה בהקשר של הערכה של הגידול בלבלב עצמו או בסמוך לו אינה גבוהה.

סמנים (מרקרים) קיים סמן לסרטן הלבלב CA19-9, שלו רגישות של 70-90% (כשהמשמעות היא שב 70-90% מהחולים להם סרטן הלבלב ערך הסמן יהיה גבוה) כאשר הסיכוי למצוא את הסמן בערך גבוה מהנורמה תלוי בגודל הגידול, כך שכשמדובר בגידולים קטנים קיים סיכוי בוה יותר שהסמן יהיה ברמת ערכים תקינה, וכמו בשימוש בבדיקות סמנים אחרים, לא כל הגידולים אכן מפרישים סמנים ברמה גבוהה כך שבדיקה זו עשוייה לסייע באבחנה אך קיום רמות תקינות של סמן אינה שוללת את קיום המחלה. בנוסף, הסגוליות של הסמן אינה גבוהה כאשר המשמעות היא שהסמן עשוי להיות גבוה גם במחלות אחרות וזו הסיבה שאין המלצות לעשות בדיקה שכזו לשם גילוי מוקדם של סרטן הלבלב. הסמן, כמו סמנים אחרים, משמש בעיקר כדי לעקוב אחר התקדמות או נסיגת המחלה והצלחת הטיפול.

תוצאות הבדיקות לאבחון מסייעות גם להחלטה באם יש מקום לערוך ניתוח להסרת הגידול. בדרך כלל כאשר קיימת מעורבות של איברים אחרים בגרורות, או כאשר קיימת מעורבות משמעותית של בלוטות לימפה סמוכות ללבלב או כאשר יש מעורבות של אחד מכלי הדם הגדולים הסמוכים ללבלב – כל אלו מהווים התווית נגד ביצוע ניתוח (כלומר במצבים אלו לא מומלץ בדרך כלל לעשות ניתוח להסרת הגידול, והמחלה מוגדרת כבלתי נתיחה). קיימים גם מצבים של אפשרות-ניתוחית-גבולית וקיימות הנחיות והגדרות למצבים אלו. בכך מקרה, על הרופא המנתח לשקול את כל המשתנים הקשורים לגידול (ולמצבו הכללי של החולה) ולהחליט באם מדובר בגידול נתיח או שלא.

1. Porta M, Fabregat X, Malats N, et al.Exocrine pancreatic cancer: symptoms at presentation and their relation to tumour site and stage.ClinTranslOncol2005; 7:189.

2. Holly EA, Chaliha I, Bracci PM, Gautam M.Signs and symptoms of pancreatic cancer: a population-based case-control study in the San Francisco Bay area.Clin Gastroenterol Hepatol 2004; 2:510.

3. Van den Bosch RP, van Eijck CH, Mulder PG, Jeekel J.Serum CA19-9 determination in the management of pancreatic cancer.Hepatogastroenterology 1996; 43:710.

4. Locker GY, Hamilton S, Harris J, et al.ASCO 2006 update of recommendations for the use of tumor markers in gastrointestinal cancer.J Clin Oncol 2006; 24:5313.

פרסומת