אבחון סרטן הרחם

אבחון סרטן הרחם

סרטן הרחם נותן בדרך כלל תסמינים ברורים למדי כשהמרכזי ביניהם הוא דימום, ובמיוחד יש לשים לב לדימומים, ואפילו בכמות זעירה, אצל נשים לאחר הפסקת המחזור.

 

תסמינים (סימפטומים) לסרטן הרחם:   
סרטן הרחם נותן בדרך כלל תסמינים ברורים למדי כשהמרכזי ביניהם הוא דימום. יחד עם זאת הופעת דימום אינה מעידה בהכרח על סרטן ברחם.

דימום מהנרתיק (דימום ואגינלי) - התסמין (סימפטום) השכיח ביותר של סרטן הרחם הוא דימום ובמיוחד אצל נשים לאחר גיל הפסקת המחזור החודשי. אין קשר ממשי בין תכיפות הדימום או עוצמתו לבין הסיכון לסרטן. אצל נשים לאחר גיל הפסקת המחזור דימום יכול להיות גם מועט ובנשים מתחת לכיל 45 הדימום , הקשור במחלה, הוא בדרך כלל משמעותי יותר. יש לזכור כי גם מחלות אחרות של הרחם עלולות לגרום לדימום ותסמין זה אינו ייחודי או מלמד בהכרח על קיום סרטן.

ממצא לא תקין בצוואר הרחם – ממצא של תאי רקמת הרחם בצוואר הרחם או ממצא של סרטן בצוואר הרחם עלול אך הוא להחשיד לקיום סרטן ברחם עצמה.

 

נתוני 2010. מקור: הרישום הלאומי לסרטן, משרד הבריאות

 

אבחון :

אבחון סרטן הרחם הוא יחסית פשוט וקל וניתן לעשות אותו במרפאת רופא הנשים על ידי בדיקות הדמיה זמינות (בדיקת אולטרסאונד) ונטילת דגימה מהרחם

אבחון סרטן הרחם הוא יחסית פשוט וקל וניתן לעשות אותו במרפאת רופא הנשים על ידי בדיקות הדמיה זמינות (בדיקת אולטרסאונד) ונטילת דגימה מהרחם.

בדיקת סונר (אולטרסאונד)הבדיקה יכולה להיערך בשני אופנים: דרך דופן הבטן (בדיקה חיצונית בה המכשיר מונח באזור הבטן התחתונה, בדומה לבדיקות בהריון) או בדיקה דרך הואגינה (טראנס-וגינלית – TVUS). יתרונה של הבדיקה השנייה הוא ביכולת לאמוד את עובי הרחם ובהתאם לכך לשקול צורך בנטילת ביופסיה בנשים לאחר תום המחזור החודשי. בנשים להם מחזור פעיל יש ליטול ביופסיה ובדיקת הסונר אינה יכולה להוות תחליף או להוות גורם משמעותי בהחלטה על נטילת ביופסיה.

נטילת דגימת רקמת הרחם (ביופסיה)הבדיקה יכולה להיעשות במרפאת רופא הנשים עם או בלי הרדמה מקומית. בחלק מהמקרים יהיה צורך לקחת ביופסיה יותר נרחבת (בנשים שלהם דימום משמעותי, אצל נשים להם יש חשד סביר שמדובר במחלה ממארת או על פי החלטת הרופא המטפל. נטילת דגימה זו מוכרת כ (D&C (Dilation and Curettage המשמשת גם ככלי אבחנתי וגם ככלי טיפולי.

אבחנה היסטולוגית (פתולוגית)האבחנה הסופית לגבי קיום ממצא של סרטן ברחם או שלא תתקבל עם התשובה הפתולוגית לאחר בדיקת הרקמה שנדגמה באחת משתי השיטות הנל

בדיקת סמן (מרקר) – בדיקת הסמן CA 125 משמשת גם להערכה ראשונית של הגידול וההסתברות שהגידול יוצא מגבולות הרחם וגם כבסיס להערכה מאוחרת יותר של הצלחת הטיפול. נמצא כי קיים מתאם בין רמות גבוהות של הסמן להתפשטות הגידול לבלוטות לימפה אזוריות אך לא נקבע ערך ברור שמעליו התפשטות הגידול היא קרובה לוודאית. 

פרסומת