אבחון סרטן השחלה

 אבחון סרטן השחלה

 

תסמינים (סימפטומים) לסרטן השחלה:

סרטן השחלה יכול להציג תסמינים חדים וסוערים שברוב המקרים מצריכים פנייה לחדר מיון ובדיקות מקיפות או יכול לתת תסמינים איטיים ולאורך זמן והבירור שלהם ייעשה במסגרת הרפואה בקהילה או במרפאת רופא הנשים. התסמינים הם בדרך כלל לא ייחודיים לסרטן השחלה.

כאבי בטן תחתונה - ארוע של כאבי בטן משמעותיים, בחילות והקאות בשל חסימת מעיים אשר תתברר בהדמיית הבטן יכולה להיות התסמין הראשוני שיביא לאבחון המחלה. כאבי בטן שאינם חריפים כולל נפיחות בבטן, הרגשה של קושי באכילה או מלאות לאחר אכילה מועטה או כאבים עמומים באזור האגן יכולים להיות תסמינים מתמשכים ומתפתחים באטיות. לא נראה כי יש קשר בין חומרת התסמינים לחומרת המחלה.

תסמיני סרטן השחלה יכולים להיות חדים וסוערים, כאלו המצריכים פנייה לחדר מיון ובדיקות מקיפות או תסמינים איטיים ולאורך זמן. התסמינים הם בדרך כלל לא ייחודיים לסרטן השחלה.

דימום מהנרתיק – הנו תסמין לא מאוד שכיח בסרטן השחלה אך יכול להוות את אחד התסמינים הראשונים.

מיימת (Ascites)מיימת הנה הצטברות של נוזלים בין קרומי הצפק (פריטוניאום) והיא מורגשת על ידי האשה בצורה של נפיחות או מעין ״השמנה״ בעיקר בחלקים התחתונים של הבטן. במרבית המקרים המיימת תתאפיין כל ידי נפיחות בבטן, תסמין אשר יביא להמשך הבירור. מיימת משמעותית יכולה גם לגרום לקושי בנשימה.

חסימת מעיים – מדובר בארוע חריף של חסימת מעיים (כתוצאה מלחץ או גרורות). הארוע מתאפיין בהקאות אשר מצריכות בירור במסגרת בית חולים, ובאמצעי ההדמייה תראה חסימת המעיים אשר תוביל לבירור לגורמיה ואבחנת המחלה, באם מדובר בה. תסמין זה אינו ייחודי ואף לא שכיח מאוד כ״תסמין מייצג״ של המחלה.

 

מקור: הרישום הלאומי לסרטן, משרד הבריאות

 

אבחון:

בדיקת סונר (אולטרסאונד)תהייה בדרך כלל הבדיקה הראשונה לבירור התסמינים שכן הבדיקה זמינה גם ברמה של מרפאות רופאי נשים

הסמן המזוהה עם סרטן השחלה הוא CA-125 שעלול להיות בערך גבוה (מעל 35),. עם זאת יש לזכור כי אי אפשר לשלול קיום מחלה סרטנית על סמך סמנים בלבד כמו שגם אי אפשר לקבוע אבחנה על סמך סמנים בלבד.

בדיקת CTהבדיקה יכולה לתת תמונה מקיפה וברורה יותר של הגידול, באם קיים, ומעורבות של איברים ובלוטות הסמוכים לשחלה. מדובר בשתי בדיקות , האחת להדמיית האגן והשנייה לבטן. השחלות הן איבר שבו עלולות להיות גרורות של סרטן המעי הגס, הקיבה או השד. מטרת הבדיקות היא גם לבדוק האם קיימת עדות לסרטן הקיבה או המעי שכן הממצא בשחלה יכול להוות ממצא גרורתי ולא סרטן ראשוני (סרטן שהחל בשחלות).

בדיקת דם לסמנים (מרקרים)הסמן המזוהה עם סרטן השחלה הוא CA-125 שעלול להיות בערך גבוה (מעל 35), סמנים נוספים הם CA15-3 שמופיע יותר בסרטן השד אך גם עם סרטן השחלה וסמן CEA שעשוי לתת הערכה מסוימת על מעורבות של מערכת העיכול במחלה. עם זאת יש לזכור כי הסמנים כולם עשויים שלא להיות ברמה חריגה ואי אפשר לשלול קיום מחלה סרטנית על סמך הסמנים בלבד כמו שגם אי אפשר לקבוע אבחנה על סמך הסמנים.

צילום חזה - מטרת הצילום היא לבדוק קיום של תפליט בקרומי הריאה ו/או לבדיקת גרורות בריאה ואת מצב הבלוטות במרכז בית החזה (בשאלה אם הן מוגדלות). במידה וקיים חשד לממצאים מקובל לערוך גם בדיקת CT לחזה (פרט לזו של האגן והבטן).

בדיקת PET-CTהבדיקה מיועדת על מנת להעריך קיום גרורות מרוחקות על ידי שימוש בסוכר מסומן הנקלט בגרורות.

פרסומת