אבחון סרטן צוואר הרחם

 אבחון סרטן צוואר הרחם

תסמינים (סימפטומים) לסרטן צוואר הרחם:

דימום, הפרשה וכאב באזור הנרתיק הם התסמינים השכיחים ועלולים להופיע גם כשהמחלה בשלבים מוקדמים.

דימום מהנרתיק (דימום ואגינלי) – מדובר בדימום המתרחש מדי פעם ובצורה לא סדירה ובדרך כלל הוא דימום משמעותי. הדימום יכול להופיע ללא כל סיבה ולעתים מדובר בדימום לאחר קיום יחסי מין.

הפרשות מהנרתיק – הפרשות שיכולות להיות מימיות או סמיכות עם ריח רגיל או ריח רע במיוחד. תסמינים אלו יכולים גם להיות בעת דלקת הנרתיק.

כאב – כאבים יכולים להיות באזור הנרתיק, ומוגברים בעת קיום יחסי מין, יכולים להיות גם כאבים באזור האגן.

 

נתוני 2010. מקור: הרישום הלאומי לסרטן, משרד הבריאות

 

אבחון:

הסתכלות - האבחון נעשה על ידי הסתכלות ישירה על הנרתיק לממצאים חשודים. כל שינוי ברקמה הטבעית של הנרתיק צריך להבדק במעבדה על ידי לקיחת דגימה (ביופסיה). יכולים להיות כיבים בנרתיק או גושים קטנים הדומים לקונדילומות או איזורים גדולים יותר של רקמה מחוספסת או מורמת מעל פני השטח הטבעי של הנרתיק.

לקיחת דגימה מהנרתיק ובחינת התאים במיקרוסקופ מהווה את השיטה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם ומשמשת גם לאבחנה כשיש תסמינים.

ציטולוגיה – לקיחת דגימה מהנרתיק ובחינת התאים במיקרוסקופ מהווה את השיטה לגילוי מוקדם של סרטן צוואר הרחם ומשמשת גם לאבחנה, במידה ומתקיימים תסמינים או נגעים כפי שתוארו קודם לכן.

הסתכלות ישירה על הנרתיק בעזרת מיכשור (קולפוסקופיה)כאשר אין ממצא ברור הנראה בעין מבצעים בדיקת קולפוסקופיה כשמדובר במכשיר עם מעין זכוכית מגדלת (שכיום מחובר למסך מחשב) ובעזרתו ניתן להגדיל את השטח הנסקר ולזהות איזורים עם חשד לשינוי ברקמה.

לקיחת דגימה (ביופסיה)כאשר קיים חשד ממשי לקיום סרטן בצוואר הרחם שנקבע על ידי התסמינים והבדיקות המתוארות קודם לכן יש ליטול דגימה מהאיזור החשוד לבדיקת מעבדה פתולוגית.

פרסומת