אבחון סרטן שלפוחית השתן

 אבחון סרטן שלפוחית השתן

תסמינים (סימפטומים) לסרטן שלפוחית השתן:

דימום בשתן – התסמין העיקרי, אשר בחלק נכבד מהמקרים מביא לאבחון סרטן שלפוחית השתן הנו דימום בשתן, שיכול להיות ניכר אך גם להתגלות בבדיקת שתן (מיקרו-המטוריה Micro-Hematuria) אקראית. הדימום  בדרך כלל אינו מלווה בכאב, הוא יכול להיות למספר ימים או פחות ואז להיעלם ולחזור לאחר מספר שבועות ואף חודשים.

התסמין העיקרי המחשיד לסרטן השלפוחית הוא דימום בשתן. הדימום יכול להיות ניכר אך גם להתגלות בבדיקת שתן אקראית. הדימום אינו מלווה בכאב בדרך כלל, הוא יכול להיות למספר ימים או פחות ואז להיעלם ולחזור לאחר מספר שבועות ואף חודשים.
ממצא של דימום בשתן הוא ממצא שמחייב בירור. בחלק גדול מהמקרים אנשים נוטים להתעלם מהממצא, וגם העובדה שהוא בדרך כלל נעלם מעצמו לאחר מספר ימים, נותן תחושה שהבעיה נפתרה. דימום בשתן שמתחיל עם התחלת ההשתנה מקורו הוא בדרך כלל מהשופכה (צינור השתן) לעומת דימום שמופיע בסוף ההשתנה שמקורו גבוה יותר, כלומר בשלפוחית השתן או הערמונית בגברים. בכל מקרה, מועד הדימום אינו יכול  לסייע בשלילה או קיום של מחלה בשלפוחית השתן ובכללה מחלה ממארת.

דחיפות ותכיפות מתן שתן – תסמינים המשותפים לדלקת בדרכי השתן, הטלת שתן מרובה (תכיפות) וקושי בהתאפקות בהטלת שתן עשויים אף הם להיות תסמינים התחלתיים של סרטן שלפוחית השתן, עם זאת יודגש כי מדובר בתסמינים מאוד שכיחים וברוב רובם של המקרים מדובר בדלקת בדרכי השתן, שהיא שכיחה יחסית בנשים ונדירה יותר בגברים. בכל מקרה, גם אם מדובר בדלקת יש צורך לטפל בבעיה ולפנות לרופא המטפל לאבחנה ברורה וטיפול. גם תסמינים של אי שליטה על השתן (״בריחת שתן״), עצירת שתן חלקית (״השתנה בשלבים״) כמו גם הרגשת אי נוחות בעת השתנה יכולים להיות סימנים מוקדמים של המחלה.

כאב – כאבים יכולים להיות באזור האגן התחתון או באזור המותן. הכאבים באזור האגן התחתון יכולים להיות כתוצאה מהתפשטות מקומית של הגידול ואלו באזור המותן יכולים לנבוע מחסימת דרכי השתן שנגרמה על ידי הגידול ולחץ כתוצאה מכך על גביעי הכליות. כאבים יכולים להיות גם בעצמות (כתוצאה מגרורות בעצמות) או כאבי בטן לא ספציפיים כתוצאה מגרורות לבלוטות לימפה בבטן. לציין כי הכאבים הם לא ייחודיים לסרטן השלפוחית ואינם עוזרים עזרה של ממש בהכוונה לאבחנה. כמו בכל מחלה אחרת, אין הכרח שיהיו כאבים על מנת להתקדם בבדיקת החשד למחלה.

 

אבחון:

מקובל כי ״הנחת העבודה״ בעת ממצא של המטוריה (דם בשתן) אצל אדם מעבר לגיל 40 מצביעה על חשד גבוה לסרטן בדרכי השתן אלא אם הוכח אחרת. יש צורך בהערכה של כל דרכי השתן דהיינו שופכה, ערמונית (בגברים), שלפוחית השתן והכליות.

בדיקת שתן – בדיקת שתן ״כללית״ ותרבית שתן תספק מידע אודות חומציות השתן, נוכחות כדוריות לבנות ואדומות, בילירובין ומשקעים. הבדיקה תאשש את הממצא של דם בשתן שכן מספר חומרים עלולים לשוות לשתן צבע הדומה לדם או צבע כהה (פרט למצב של התייבשות הגורמת אף היא לשתן מרוכז וכהה). תרופה כמו פנאזופירידין [סדורל] או תכשירים מסוימים נגד עצירות עלולים להשוות לשתן צבע אדמדם כמו גם אכילת סלק או אכילת ירקות מסוימים.

בדיקת סונר (אולטרסאונד) היא בדיקה לא פולשנית ויכולה לתת תמונה טובה אודות כל מערכת השתן, המצאות גושים בשלפוחית, איפיון דפנות השלפוחית והערמונית כמו גם מבנה הכליות ואגן הכלייה והימצאות אבני כליה היכולים גם הן להיות מקור לדימום. אין לבדיקה זו ערך גדול מאוד בקביעת האבחנה או בביסוסה אך היות והבדיקה מאוד זמינה, היא תבוצע בדרך כלל בתחילת הבירור עקב דימום בשתן

בדיקת ציסטוסקופיה הנה בדיקה פולשנית בה מחדירים אנדוסקופ דרך השופכה לשלפוחית ותוך הסתכלות ישירה ניתן לבדוק את מבנה השלפוחית הימצאות פוליפים או גידול ונטילת דגימה מהם. הבדיקה היא הבדיקה החשובה ביותר בבירור החשד לסרטן שלפוחית השתן.

ציסטוסקופיה – מדובר בבדיקה פולשנית בה מחדירים אנדוסקופ דרך השופכה לשלפוחית ותוך הסתכלות ישירה ניתן לבדוק את מבנה השלפוחית הימצאות פוליפים או גידול ונטילת דגימה מהם. הבדיקה היא הבדיקה המשמעותית ביותר בבירור החשד לסרטן שלפוחית השתן.

בדיקה ציטולוגית – מדובר בבדיקת שתן לאיתור תאים ממאירים, שכן תאים כאלו סביר שימצאו בשתן יחד עם תאים רגילים של שלפוחית השתן וזאת בשל תהליך של התחדשות תאים שהוא חלק נורמאלי בביולוגיה של תאי השלפוחית. בשל העובדה שהסיכוי למציאת תאים ממאירים בבדיקה אחת הוא אינו גבוה מקובל לחזור על הבדיקה 3 פעמים.

בדיקת CTבדיקת סי.טי היא חלק שגרתי מההערכה הכוללת של החולה והיא מבוצעת כבדיקת אגן ובטן. מטרתה היא לזהות התפשטות של המחלה, קיום בלוטות לימפה איזוריות החשודות כנגועות ולבדוק התפשטות מקומית של הגידול ו/או פריצתו מעבר לדופן השלפוחית. בדיקת MRI מהווה תחליף מצוין, וגם יותר טוב כשהיא מבוצעת עם חומר ניגוד, לבדיקת ה CT שכן בבדיקת אם. אר. איי ניתן לזהות טוב יותר גידולים שטחיים על פני השלפוחית וחדירה לאיברים סמוכים.

בדיקות משלימות בעת הערכת חולה שהבדיקות מכוונות על המצאות סרטן בשלפוחית השתן הן מיפוי עצמות לבירור גרורות בעצמות וכן PET-CT לבירור קיום גרורות מרוחקות

פרסומת