אבחון סרקומה יואינג

 אבחון סרקומה יואינג

סרקומה (Sarcoma) הנה גידול ממאיר של העצמות או של הרקמות הרכות ויכול להתרחש בכל מקום בגוף אך הוא שכיח יותר באזור האגן והירך. מדובר באחד הגידולים השכיחים בילדים והמחלה נדירה יחסית (אך יכולה להיות) גם במבוגרים. לציין כי היום מקובל הביטוי ״גידולים ממשפחת סרקומה ע״ש יואינג״ (Ewing Sarcoma) על פני יואינג בלבד היות ונמצא כי קיימים גידולים אחרים הדומים מאוד למחלה זו (גידולים הנקראים PNET).

תסמינים לסרקומה יואינג:

כאב – התסמין השכיח ביותר הוא כאב ממוקד באזור מסויים בעצם שיכול להיות שהתחיל לאחר חבלה שהייתה אבל לעתים גם ללא סיפור של חבלה ידועה.

נפיחות מקומית - לעתים יכולה להיות גם נפיחות מקומית באותו אזור שי שבו את הכאב, הנפיחות יכולה להיות עם אודם מקומי ולעתים יש  אותו אזור הוא רגיש למגע.

צילום רנטגן של האזור הפגוע הוא הבירור הראשוני שנעשה ובו יש לצפות לפגיעה בעצם או למסה ברקמות הרכות באזור הפגיעה בעצם. בצילום ניתן לעתים להבחין במה שנקרא ״משולש קודמן״ (Codman triangle) שהוא טיפוסי למחלה.

 

אבחון:

הדמייה – צילום רנטגן של האזור הפגוע הוא הבירור הראשוני שנעשה ובמידה ואכן קיימת המחלה יש לצפות לראות בו פגיעה בעצם ו/או קיום מסה (גוש) ברקמות הרכות באזור הפגיעה בעצם. בצילום ניתן לעתים להבחין במה שנקרא ״משולש קודמן״ (Codman triangle) שהוא טיפוסי למחלה. מדובר על תגובה של העצם לפגיעה שגדלה במהירות לפני שהיא הופכת לרקמת עצם חזקה. שולי הרקמה החדשה עוברים תהליך של ביסוס העצם (אוסיפיקציה) ואילו החלק הפנימי עוד לא ולפיכך נוצר מעין משולש באותו אזור. התופעה היא טיפוסית לסרטן בעצמות וגם לדלקת של העצם (אוסטיאו-מיאליטיס). בדיקת CT או MRI תוכלנה לתת תמונה טובה יותר של הפגיעה אך בדיקת אם. אר. איי נותנת תמונה יותר טובה של מעורבות כלי דם ולימפה באזור הגידול ולכן היא עדיפה במקרה זה. בכל מקרה, בדיקות ההדמייה צריכות לכלול את כל אורך העצם שכן לעתים קיימות מספר פגיעות באותה עצם כשהן נפרדות אחת מהשנייה.

בדיקות מעבדה – אחד הסמנים הבולטים והמחשידים לקיום האבחנה היא בדיקת דם ל LDH שמשמשת גם לצורכי מעקב אחר הטיפול וגם ככלי פרוגנוסטי (מנבא את מהלך המחלה). בנוסף על כך בדיקות דם שגרתיות לכימיה והמטולוגיה המהוות חלק משגרת בדיקות הדם.

משטח מח עצם – היות וגידולים אלו נוטים להתפשט למח העצם ובדיקות ההדמיה אינן נותנות תמונה מספקת באשר לאפשרות זו, מקובל לעשות בדיקת מח עצם לאישור או שלילת האפשרות הזו.

נטילת דגימה (ביופסיה)על מנת לאשש את האבחנה יש צורך בנטילת ביופסיה מהגידול. מדובר בפעולה מורכבת יחסית אשר צריכה להיות מתוכננת בקפידה וכל זאת על מנת שיהיה מספיק חומר לביופסיה מצד אחד ומן הצד השני על מנת שלא לגרום נזק או התפשטות הגידול בשל אותה פעולה כירורגית. המטרה העיקרית בטיפול בגידולים אלו הנה שמירה על האיבר (העצם או הרגל כולה) מפני צורך בכריתה. הביופסיה יכולה להלקח על ידי מחט או להיעשות בשיטה הפתוחה כלומר פתיחה כירורגית של השרירים והרקמות ונטילת דגימה ישירות מהעצם, פעולה שהיא פעולה ניתוחית לכל דבר

פרסומת