אבחון סרקומה קפושי

אבחון סרקומה קפושי

תסמינים (סימפטומים) לסרקומה קפושי:

נגעים עוריים - המאפיין העיקרי של  סרקומה על שם קפושי (Kaposi's Sarcoma)  הוא הופעת כתמים בצבע אדום-חום או סגלגל - שחור על פני העור כשכתמים אלו שכיחים יותר בגפיים התחתונות. אותם נגעים יכולים להיות בשטח של סנטימטרים ספורים או בשטחים נרחבים כדי רבע או שליש גפה ויכולים להתכייב ולדמם.

המאפיין העיקרי של המחלה הוא הופעת כתמים בצבע אדום-חום או סגלגל – שחור על פני העור כשהם שכיחים יותר בגפיים התחתונות. הנגעים יכולים להיות בשטח של סנטימטרים ספורים או בשטחים נרחבים כדי רבע או שליש גפה ויכולים להתכייב ולדמם.

 

אבחון:

איפיון הנגעים – איפיון הנגעים מהווה חלק חשוב מהאבחנה. ישנן כמה פגיעות עוריות היכולות להיות דומות לנגעים המופיעים עם סרקומה ע״ש קפושי כמו המנגיומות (גידול של כלי דם) או מחלה זיהומית שנקראת אנגיומטוזיס בצילארית (Bacillary Angiomatosis) או דלקות עור אחרות.

נטילת דגימה (ביופסיה)נטילת דגימה היא חלק חשוב בקביעת האבחנה כאשר לבד מהסתכלות על מבנה התאים נערכות גם בדיקות נוספות על הרקמה כולל בדיקות לנוכחות וירוס ההרפס.

הדמייה – בדיקות הדמייה (צילומי רנטגן) אינן נדרשות בדרך כלל לצורך אבחון המחלה שכן מדובר במחלה שטחית על גבי העור עם התפתחות איטית. באנשים עם כשל חיסוני נרכש קיימת שכיחות גבוהה יחסית של מעורבות ריאתית של המחלה ולפיכך באוכלוסייה זו יש מקום לבירור הדמייתי (צילום חזה ו/או CT) של הריאות ובמידת הצורך ביצוע של ברונכוסקופיה (הסתכלות ישירה על הסימפונות בעזרת אנדוסקופ) ונטילת דגימה מנגעים.  

פרסומת