איסור שימוש במיטות שיזוף לצעירים

 

איסור שימוש במיטות שיזוף לצעירים עד גיל 18 באופן גורף יוחל בישראל בסוף חודש אוגוסט 2014 וזאת לאחר שועדת הבריאות של הכנסת, בצעד חשוב ונדרש, החליטה על איסור זה. ההחלטה התקבלה בסוף חודש מאי 2014 והיא מהווה הישג חשוב במניעת סרטן העור מסוג מלנומה וסרטני העור שאינם מלנומה. עוד קובעות התקנות שבכל אותם מקומות שבהם מוצעים שירותים של ״מיטות שיזוף״ יוצבו שלטי אזהרה מפני הסכנות הכרוכות בשימוש בהם וגם יחולקו עלוני הסברה המזהירים את הציבור מפני חשיפה לקרינה על סגולית שאותם מתקנים מפיצים. 

 

קרינת השמש, וככזו גם הקרינה ממיטות השיזוף, מהווה את הגורם העיקרי לתחלואה בסרטן העור מסוג מלנומה ומסרטני עור שאינם מלנומה. רגישים ופגיעים במיוחד מי שלו עור בהיר, מי שיש לו שומות (״נקודות חן״) מרובות ומי שיש במשפחתו הקרובה חולים בסרטן העור מסוג מלנומה או בסרטני העור שאינם מלנומה. 

אחד הגורמים החשובים ביותר בהגברת הסיכון לתחלואה בסרטנים אלו הוא הגיל בעת החשיפה, כך שמי שנחשף בצורה משמעותית לקרינה בגיל צעיר (בדרך כלל בין 10-14) אצלו גוברים הסיכויים לחלות במחלות אלו, ובשל כך רבה חשיבותה של ההחלטה לאסור על צעירים להיחשף לקרינה זו. 

יחד עם זאת, יש לזכור כי עדיין החשיפה המשמעותית ביותר היא חשיפה לקרני השמש ומי שנמצא בקבוצות הסיכון כאמור עליו להקפיד שלא להיחשף לשמש ובוודאי לא בשעות שקרינת השמש בעיצומה (שהן בדרך כלל בין 10 בבוקר ל 4 אחר הצהריים בישראל), ובמידה ועליו להיחשף אז יש להשתמש במסנני קרינה ולהיות לבוש בחולצה קצרה. מסנני הקרינה המומחצים הם עם ערך הגנה (SPF) של 15 לבעלי עור שאינו בהיר במיוחד וכאלו עם ערך של 30 לבעלי עור בהיר או מי שיש לו שומות. אין תועלת אמיתית בשימוש במסנני קרינה בעלי ערך הגנה של יותר מ 30. יש גם לזכור כי מסנני הקרינה נשטפים או נעלמים מהעור לאחר כשעתיים (וגם כתלות בסוג הפעילות וההזעה) ולכן יש למרוח אותם מחדש כל שעתיים באם נמצאים בשמש לפרק זמן שכזה. 

התקנות תכנסנה לתוקף בסוף חודש אוגוסט 2014.

לקרוא עוד על:

מלנומה

סרטני העור שאינם מלנומה

פרסומת