דוקסורוביצין DOXORUBICIN

אזהרה_תרופות

 

הרכב כימי: Doxorubicin

התרופה משמשת לטיפול במגוון מחלות ממאירות הכוללות את סרטן השד, הריאה (מסוג SCLC), שלפוחית השתן, בלוטת התריס, וכן בסרטן השחלה, העצם, גידולים ממאירים של רקמות רכות (סרקומות) לימפומה עש הודג'קין ולימפומה שאינה הודג'קין, לוקמיות (סרטני הדם) מסוג AML ו- ALL, נוירבלסטומה וסרטן הכליה ע״ש וילמס (Wilm's Tumor). 

קיימים שימושים נוספים לתכשיר שאינן במסגרת ההתוויות (Unlabeled Use) והם בסרטן גוף הרחם, מילומה נפוצה, סרקומה ברחם, סרטן הכבד, גידולי ראש וצוואר, וסרטן הכליה (לא מסוג וילמס שנמצא בהתוויות). 

 

שמות מסחריים:

 ADRIBLASTINA PFS 10 MG  אדריבלסטינה 10 מ”ג PFS
 ADRIBLASTINA PFS 50 MG  אדריבלסטינה 50 מ”ג PFS
 CAELYX  קייליקס
 DOXORUBICIN “EBEWE” 2 MG/ML  דוקסורוביצין “אבווה” 2 מ”ג/מ”ל
 DOXORUBICIN TEVA 2 MG/ML  דוקסורוביצין טבע 2 מ”ג/מ”ל
 MYOCET 50 MG  מיוסט 50 מ”ג

 

מחירים: (עדכון 1/2014)

  גודל אריזה מחיר יצרן רווח בית מרקחת מחיר לאחר רווח מחיר סופי רווח בית מרקחת מע״מ
CAELYX 2MG/ML 25ML  1  3,382.61 17.5 %  3,974.57  4,689.99  591.96  715.42
CAELYX 2MG/ML VIAL 10ML  1  1,922.23 17.5 %  2,258.62  2,665.17  336.39  406.55

 

צורת מתןתמיסה לעירוי או להזרקה תוך ורידית (IV). צורת המתן הטיפוסית היא של 60-75 מג׳ למטר רבוע (שטח גוף) כל 3 שבועות או 60 מג׳/מ״ר כל שבועיים (מינון מוגבר) או 49-60 מג׳/מ״ר כל 3-4 שבועות או 20 מג׳/מ״ר פעם בשבוע. במידה וקיימת הפרעה בתפקודי הכבד (מובעת על ידי רמות בילירובין) מקובל להפחית את המינון בהתאם למידת הפגיעה בכבד. במידה וקיים חום נויטרופני או ירידה במספר הנויטרופילים לרמה של פחות מ 1,000 לממ״ק או ירידה במספר טסיות הדם (טרומבוציטים) מתחת ל 100,000 יש להפחית את מינון התכשיר בהתאם.

 

אזהרות ודגשים:

יש להימנע מנטילת התרופה במקרים של: דיכוי מח עצם כרוני, אי-ספיקת כבד חמורה, אי-ספיקת לב חמורה, הפרעות קצב חמורות, וחולים אשר סבלו לאחרונה מאוטם שריר הלב.

במידה והתרופה מיועדת להינתן ישירות לשלפוחית השתן (intravesical), יש לבצע בדיקות שתן לתרבית ובדיקת שתן כללית ומקובל הימנע מנטילת התרופה במקרים שלזיהום בדרכי השתן או המצאות דם בשתן (המטוריה).

לפני תחילת הטיפול בדוקסוריבוצין יש להמתין עד להחלמה מפגיעות שארעו עקב תופעות לוואי רעילויות חריפות אשר נבעו מטיפול ציטוטוקסי קודם. (לדוגמה סטומטיטיס (כיבי פה), נויטרופניה (ירידה בספירת נויטרופילים), טרומבוציטופניה (ירידה במספר טסיות הדם), וזיהומים כלליים שונים.

לתרופה עלולה להיות השפעה מזיקה ללב (קרדיוטוקסית) ולכן יש לעקוב אחר פעילות הלב לכל אורך תקופת הטיפול. תופעות לוואי הקשורות ללב יכולות להופיע גם לאחר תקופה מנטילת התקופה (תופעות לוואי מאוחרות) בצורה של ירידה בתפוקת הלב ואי ספיקת לב כרונית. 

התרופה עלולה לגרום לדיכוי מח העצם ויש לבדוק את ספירת הדם (ביצוע בדיקת ספירת דם מלאה CBC)  של החולה לפני תחילת הטיפול ובכל שלב בזמן הטיפול. התופעות השכיחות ביותר הן לויקופניה (ספירה נמוכה של כדוריות דם לבנות) ונויטרופניה.

דווחו מקרים בהם חולים המטופלים באנתראציקלינים (כולל דוקסורוביצין) פיתחו לוקמיה שניונית. התופעה שכיחה יותר כאשר התרופות ניתנות בשילוב עם תרופות אנטי-ניאופלסטיות,  בשילוב עם רדיותרפיה, וכשחולים טופלו בעבר במינונים גבוהים של תרופות ציטוטוקסיות.

פגיעה בתפקוד הכבד עלולה לגרום לרעילות ולכן לפני קביעת המינון הטיפולי יש לערוך בדיקות מעבדה של תפקודי הכבד כגון: AST, ALT, פוספטזה אלקלית ובילירובין.

בחלק גדול של המטופלים עלולים להופיע  כיבים בפה ובדרכי העיכול (סטומטיטיס ומוקוסיטיס). רוב החולים מחלימים מתופעה זו לאחר 3 שבועות של הטיפול.

הזרקה לאותו וריד או לכלי דם קטנים עלול לגרום להתקשחות כלי הדם.

אין להניק בזמן הטיפול בתרופה.

 

תופעות לוואי שכיחות

תופעות לוואי המצריכות הגבלת מינון התרופה הן פגיעה במח העצם (ובייצור כדוריות לבנות) ופגיעה לבבית. התכשיר הוא לשימוש תוך ורידי בלבד ובמידה והתרופה יצאה מכלי הדם עלולה להיות פגיעה משמעותית בעור.

התרופה עלולה לגרום לבחילות, נשירת שיער, פגיעה בתפקוד הלב, הקאות, חולשה, שינויי צבע של הדמעות, גרד, הפסקת המחזור, ירידה במספר הכדוריות הלבנות (WBC, לויקופניה), ירידה במספר הנויטרופילים (נויטרופניה), ירידה ברמת ההמוגלובין (אנמיה), ירידה במספר טסיות הדם (טרומבוציטופניה), חוסר תיאבון, התייבשות, כאבי בטן, שלשולים, הקאות, שינויים בצבע העור או הציפורניים (היפרפיגמנטציה), צבע השתן יכול להיות אדום ביום-יומיים שלאחר נטילת התרופה, ועלולות להיות גם תופעות לוואי משמעותיות כגון ספסיס (אלח דם), לוקמיה לימפוציטית חריפה או לוקמיה מיאלוגנית חריפה כתוצאה מהטיפול.

 

ההתוויות הרשומות בישראל לתרופה

א. סרטן שחלה גרורתי לאחר מיצוי הטיפול ב-פקליטקסל  וכימותרפיה המבוססת על פלטינום.

ב. קרצינומה פפילרית של הפריטוניאום (Serous papillary peritoneal carcinoma) לאחר מיצוי הטיפול ב-פקליטקסל וכימותרפיה המבוססת על פלטינום.

ג. קרצינומה פפילרית של רירית הרחם (Serous papillary endometrial carcinoma) לאחר מיצוי הטיפול ב-פקליטקסל וכימותרפיה המבוססת על פלטינום.

ד. קרצינומה של החצוצרות (Fallopian tube carcinoma) לאחר מיצוי הטיפול ב-פקליטקסל וכימותרפיה המבוססת על פלטינום.

ה. סרקומה ע”ש קפוסי בחולי AIDS

ו. טיפול בסרטן שד גרורתי בחולים עם סיכון לבבי מוגבר. לעניין זה, סיכון לבבי מוגבר יוגדר כאחד מהבאים:  חולה עם מקטע פליטה (LVEF) של 50% ומטה או חולה שנחשף לדוקסורוביצין במנה מצטברת של 240 מ”ג/מ”ר ומעלה (או אפירוביצין במנה אקוויוולנטית). 

 Adriblastina has been used successfully to produce regression in a variety of neoplastic conditions, such as carcinoma of the breast, lung, bladder, thyroid, and also ovarian carcinomas, bone and soft-tissue sarcomas, Hodgkin's lymphomas, neuroblastomas, Wilms tumour, acute lymphoblastic leukaemia and acute myeloblastic leukaemia

פרסומת