דלקת חלחולת לאחר טיפול קרינתי

 

קרינה לאזור האגן לטיפול במחלות בחלחולת, בערמונית, באשכים, בשלפוחית השתן, ברחם או בצוואר הרחם עלולה לגרום לדלקות באזור החלחולת והחלק האחרון של המעי הגס (Radiation Proctitis). הדלקת יכולה להיות חדה ולהופיע בחודש וחצי הראשונים לאחר קבלת טיפול הקרינה או כרונית שמופיעה לאחר כשנה מהטיפול ולפעמים לאחר מכן.

הדלקת נגרמת מנזק ישיר שגורמת הקרינה המייננת על רקמת המעי ומתבטאת בשלשול, ריר, יציאות תכופות ולעתים גם דימום רקטלי

מי שקיבל טיפולי קרינה במהלך החודשיים לפני הופעת התסמינים (שלשול, ריר, תכיפות ביציאות או דימום) שאין בעברו אבחנה של מחלה דלקתית של המעי ….. עלול/ה להיות חולה בדלקת המעי כתוצאה מקרינה.

 

אבחון:

מי שקיבל טיפולי קרינה במהלך החודשיים לפני הופעת התסמינים (שלשול, ריר, תכיפות ביציאות או דימום) שאין בעברו אבחנה של מחלה דלקתית של המעי או אפשרות של חשיפה לטפילים (אם בשל נסיעה לאזורים אנדמיים או בני משפחה עם תחלואה בתולעים) או קיום מחלת מין או שימוש מופרז בנוגדי דלקת לא סטרואידליים, עלול/ה להיות חולה בדלקת המעי כתוצאה מקרינה.

בדיקות עזר - בדיקת צואה לטפילים ולמחלות המועברות ע״י יחסי מין (STD) כולל בדיקות דם כלליות וייעודיות לדלקת (CRP, ESR) מהוות את הבדיקות השגרתיות הנחוצות לאבחנה.

בדיקה אנדוסקופית וביופסיה – אין ממצאים ייחודיים לדלקת הנגרמת מקרינה, רקמת המעי עלולה להיות פריכה, בצבע בהיר יותר ואזורים של דימומים מקומיים בחלק של המעי או לכל אורכו. נטילת דגימה מהמעי ובדיקתה עשויה להצביע על ממצאים טיפוסיים. בדיקת MRI היא בדיקת הבחירה לשם אבחנה.

 

טיפול: 

דלקת חריפה של החלחולת כתוצאה מקרינה הנה מחלה שברוב המקרים נרפאית מעצמה ואין צורך בטיפול נוסף. במקרה של שלשולים משמעותיים מקובל לטפל עם נוגדי שלשול מקובלים. במידה ומופיע דימום מתמשך נהוג לטפל עם ,תרופה בשם סוכראלפט בחוקן ו/או עם פרדניזון (בחוקן או בנרות). טיפול אחר המבוצע בדרך אנדוסקופית היא עצירת הדימום עם תכשירים שונים המוחדרים ישירות על הרקמה הפגועה או על ידי שימוש באמצעים שונים לצריבת כלי הדם ולגרום לעצירת הדימום. מקובל גם לטפל במחלה בתא לחץ וקיימת גם אפשרות לטיפול ניתוחי במידה וקיימות הצטלקויות, דימומים משמעותיים או פריצה של דופן המעי