הדרכה: הוספת בדיקות דם

 

החלק העליון של עמוד הוספת הבדיקות מוקדש להוספת בדיקות דם. הבדיקות מאורגנות לפי נושאי הבדיקה (בדיקות המטולוגיות, כימיות, סמנים, תפקודי כבד, תפקודי בלוטת התריס – תירואיד ובדיקות משקל. הערכים הכל הבדיקות האלו הם ערכים מספריים. מבט כללי בדיקות דם

 

לכל בדיקה קיים ערך מקובל שמשמעותו הנה שאלו הערכים שנחשבים כתקינים (״נורמליים״) בכל, או לפחות ברוב המעבדות בישראל. לעתים הערכים במעבדות מסויימות אינם בדיוק אותם ערכים אבל הם ערכים קרובים לאלו המקובלים, ובאותם מקרים שההבדל אינו מהותי, אין צורך בביצוע תיקון כל שהוא.

העמוד מציג את הבדיקות שניתן להכניס למערכת כפי שמוצג בצילום העמוד משמאל. 

הבדיקות מחולקות לפי נושאיהם וכל קבוצת בדיקות מוקפת בצבע ייחודי המייחד את הקבוצה.

קיימת קבוצת בדיקות המטולוגיות, קבוצת בדיקות תפקודי כבד, שתי קבוצות של בדיקות סמנים (מרקרים), שתי קבוצות של בדיקות כימיה, קבוצת בדיקות בלוטת התירואיד (נקראת גם בלוטת המגן או בלוטת התריס) וקבוצת בדיקת משקל. 

 

הוספת בדיקוה חדשה:

1. כאשר עומדים עם  החץ של העכבר על שדה התאריך ייפתח באופן אוטומאטי חלון עם תאריכים כאשר התאריך הוא זה של היום. הוספת תאריך

 

 

 

 

 

 

יש לבחור את תאריך הבדיקה כשבחלון התאריכון יש אפשרות לעבור במהירות בין שנים וחודשים בשתי הרשימות היורדות במקום בו רשום החודש והשנה. לאישור התאריך יש ללחוץ על שדה היום בחודש או על מקש ENTER. 

התאריך הנבחר ייכנס לשדה התאריך של הבדיקה אותה אנו רוצים להוסיף וגם לכל שדות התאריכים בעמוד. הסיבה לכך שהתאריך עובר גם לכל שאר השדות היא שבדרך כלל נעשות מספר בדיקות דם באותו יום ועל מנת שלא יהיה צוורך לכתוב מחדש את התאריך בכל שדה מחדש, התאריך מועבר לכל שאר הבדיקות. באם אנו רוצים להכניס בדיקות נוספות שנעשו בתאריכים שונים, אפשר לשנות את התאריך באותה קבוצת בדיקות בדיוק באותה דרך. 

 

2. לאחר מכן הבא נעביר את החץ של העכבר לבדיקה הרצוייה וברגע שהוא יעבור אליה תיבת הכנסת הבדיקה תואר בכחול ונקבל מידע אודות הבדיקה האחרונה שהוכנסה באותו שדה. יוצגו תאריך הבדיקה האחרונה והערך. הסיבה לכך היא להזכיר איזו בדיקה הוכנסה כבר למאגר הנתונים על מנת שלא נכניס אותה פעם נוספת. כלל זה חל על כל בדיקות הדם שמכניסים.  

  המטולוכיה 2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

3.  לאחר שנכניס את הערך של הבדיקה יופיע סימון אדום או ירוק הנותן חיווי האם תוצאת הבדיקה הנה בתוך טווח התוצאות המקובל (ערך נורמאלי) או שקיימת חריגה.  ניתן להכניס בדיקות נוספות באותה קבוצה באותו אופן.

במטולוגיה 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

4. במידה והערך שהוכנס הוא ערך שמוגדר במערכת כערך בלתי אפשרי (כמו למשל המוגלובין של 2 גרם/אחוז, ערך שאי אפשר לחיות איתו) השדה של אותו ערך ייצבע באדום. ״ערך בלתי אפשרי״ הוא ערך שלא קיים לגבי אותה בדיקה והוא שונה מטווחי הערכים הנחשבים כתקינים. לדוגמא, רמת ההמוגלובין יכולה להיות 9, שזה ערך נמוך בהרבה מהטווח התקין אבל עדיין אפשרי. ערך המוגלובין של 4 הוא ערך בלתי אפשרי כי אי אפשר להיות כשיש ערך שכזה. בדוגמא להלן הוכנס ערך המוגלובין של 33 שגם הוא מוגדר בערך בלתי אפשרי.

המטולוגיה - ערך לא אפשרי

 

 

 

 

 

 

 

 

5. במידה והוקלד בשדה כל שהוא ערך המוגדר כערך בלתי אפשרי וננסה לעדכן את קבוצת הבדיקות על ידי לחיצה על כפתור ״עדכן״ , תתקבל הודעת שגיאה כי הוכנס ערך בלתי אפשרי ונתבקש לתקן אותו. המטולוכיה - ערך לא אפשרי הודעה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

6. בתגובה ללחיצה על כפתור ״עדכן״ נקבל הודעה כי הנתונים עודגנו בהצלחה. ההודעה תישאר על המסך לשתי שניות ותיעלם מעצמה. נתונים עודכנו בהצלחה

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7. עכשיו נרצה להכניס למאגר הנתונים בדיקות נוספות שנעשו, לדוגמא בדיקת PSA. כפי שניתן לראות תאריך הבדיקה כבר קיים והוא התאריך של הבדיקה הקודמת שהכנסנו למערכת. הכנסת הבדיקות נעשית באותו אופן כפי שהוסבר קודם לכן.הוספת עוד בדיקות

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

שמירת הבדיקות לתוך מאגר הנתונים נעשית על ידי לחיצה על כפתור ״עדכון״. יש לשמור את הבדיקות לאחר הכנסת בדיקות לכל קבוצה בנפרד. הכוונה היא שלאחר שהכנסנו את נתוני הבדיקות בקבוצת ״המטולוגיה״ יש ללחוץ על ״עדכון״ בקבוצה זו, אם נמשיך ונכניס בדיקות בקבוצת ״כימיה 1״ לאחר הכנסתן יש ללחוץ על עדכון בקבוצת כימיה 1 וכו׳. 

ךלחיעךעח׳בג׳בג׳בג

נושאים נוספים שעשויים לעניין אותך
הדרכה להוספת בדיקות - הסבר כללידוגמאות לבדיקות מעבדה