טיפול במלנומה

 

טיפול ניתוחי למלנומה - הטיפול השלם במלנומה היא כריתה רחבה של הגידול כאשר הנתון החשוב לקביעת גודל האזור שייכרת הוא החדירה האנכית (״העומק״) של הנגע. כאשר הנגע נמצא בעומק של מילימטר אחד מקובל לכרות אותו עם טווח בטחון של סנטימטר ובגידול בעל חדירה של 2 מילימטר הכריתה תהייה בעומק (וברוחב) של 2 ס״מ, אך מדובר כאן בכללים מנחים בלבד ועומק ורוחב הכריתה יתחשבו במיקום באנטומי של הגידול ובמשתנים אחרים. במספר מחקרים שבדקו כריתה רחבה מאוד (3-5 ס״מ) לעומת כריתה של 1-2 ס״מ לא נמצאו הבדלים מהותיים בהישרדות החולים. גם במלנומות בעלות חדירה עמוקה יותר (4 מילימטר או יותר) נראה כי הכריתה המיטבית היא עם שולי בטחון של 2 ס״מ לערך

הטיפול השלם במלנומה היא כריתה רחבה של הגידול כאשר הנתון החשוב לקביעת גודל האזור שייכרת הוא החדירה האנכית (״העומק״) של הנגע.

כריתת בלוטות לימפה אזוריות היא אינה מעשה שבשגרה בטיפול הניתוחי במלנומה אלא כריתה שכזו תישקל לאור רמת הסיכון להישנות המחלהשל כל חולה, כך שאם מדובר בגידול בגודל קטן יחסית ואין עדות למעורבות בלוטות לימפה, סביר שלא יהיה צורך בכריתה שכזו ולעומת זאת במחלה מפושטת יותר (גידול גדול, חדירה עמוקה יחסית ו/או ממצאי בדיקת בלוטת הזקיף המצביעים על מעורבות הבלוטות), אזי יש להסיר גם את הבלוטות האזוריות.

במונח ״רמת סיכון אישית״ בנושא זה מתייחסים בראש ובראשונה לעובי המלנומה כאשר הגידול הוא בעובי של עד מילימטר אחד רמת הסיכון נמוכה ורמת סיכון גבוהה הנה לגידול אשר חודר לתוך העור 4 מ״מ או יותר. נתון נוסף שנלקח בחשבון (וניתן לבדוק אותו בבדיקה היסטולוגית של הגידול – בדיקה תחת מיקרוסקופ) הוא קצב התחלקות התאים הסרטניים (מוכר כ ״שיעור המיטוזות״ Mitotic rate) הנתון מצביע על קצב חלוקת התאים הסרטניים וכצפוי, ככל שקצב זה גבוה יותר, כלומר קיימת חלוקה מהירה של תאים ונוצרים יותר תאים ממאירים, כך מידת ה״אגרסיביות״ של הגידול גדולה יותר והסיכוי / סיכון להתפשטות מהירה של הגידול עולה. גורמים נוספים המצביעים על סיכון גבוה יותר הנו קיום כיבים (פצעים) בתוך הגידול עצמו כמו גם מעורבות של בלוטות לימפה אזוריות.

במלנומות באזור הראש והצוואר, לא תמיד ניתן לעשות ניתוח עם שוליים רחבים בשל חשש לפגיעה במבנים ותפקודים כמו ראיה, שמיעה או נזק קוסמטי משמעותי ועל כך לעתים הטיפול מושלם עם טיפולי קרינה מקומיים

למי שאובחנה אצלו מלנומה והוא נמצא בסיכון מוגבר להישנות המחלה עשוי להיות מוצע טיפול אימונולוגי (חיסוני) עם אינטרפרון (Interferon Alfa, IFNa), כשטיפול שכזה למשך כשנה הוא טיפול מקובל במצבים אלו.

 

ניתוחים מיקרוגרפיים (Mohs micrographic surgery) מדובר בשיטה ניתוחית לכריתת גידולים כאשר רמת הסיכון להישנות היא גבוהה, וזאת תוך פגיעה קטנה ברקמות הבריאות ומשתמשים בשיטה זו בעיקר לטיפול בגידולי עור שאינם מלנומה ובמלנומה. מדובר בטכניקה ניתוחית מסוימת הכוללת חתך באזור הגידול, שליחתו לבדיקה היסטולוגית מהירה (חתך קפוא) לוודא כי שולי החתך הם ללא גידול וסגירת החתך בצורה שתשאיר פגיעה קוסמטית מינימלית. כאשר הפעולה כולה נעשית בהרדמה מקומית. לציין כי אין אחידות דעים לגבי השימוש בטכניקה זו בטיפול במלנומות או ממצאים ברורים של עדיפות שיטה זו על פני שיטה ניתוחית אחרת. השיטה מציעה שמירה טובה יותר של הרקמה שאינה מעורבת ותוצאה קוסמטית עדיפה ואפשרות לוודא ברמה גבוהה יותר כי שולי החתך הם חופשיים מתאים סרטניים אך היא דורשת מיומנות של הרופא המבצע.

 

טיפול אימונולוגי במלנומה – למי שאובחנה אצלו מלנומה והוא נמצא בסיכון מוגבר להישנות המחלה עשוי להיות מוצע טיפול אימונולוגי (חיסוני) עם אינטרפרון (Interferon Alfa, IFNa), כשטיפול שכזה למשך כשנה הוא טיפול מקובל במצבים אלו. הטיפול בתכשיר עלול לגרום לתופעות לוואי משמעותיות כמו עייפות, פגיעה בייצור גופי הדם, דכאון ושינויים התנהגותיים, שינויים בתפקודי בלוטת המגן (תירואיד) ולכן לא מדובר בטיפול שיכול להתאים לכל החולים ונדרש מעקב רציף בזמן הטיפול. נערכים כעת מחקרים אודות תכשירים אחרים כולל שילובי תרופות שאולי יוכלו בעתיד להחליף את הטיפול באינטרפרון.

 

טיפולי קרינה למלנומה – טיפול קרינתי שמור לתת סוגים של מלנומה (בדרך כלל כאלו בעלות התפשטות איטית) ואינו מהווה טיפול בכל מקרה של מלנומה. מקובל להשתמש בטיפולי קרינה לאחר כריתה רחבה של גידול כשרמת הסיכון היא בינונית או גבוהה ובמלנומות באזור הראש והצוואר. טיפולי קרינה משמשים גם במסגרת טיפולים פליאטיביים (להקלה על תסמינים) כאשר מדובר במחלה גרורתית מפושטת. לעתים מוצעים טיפולי קרינה בשילוב עם היפרתרמיה (חימום איבר או אזור בגוף לחום של 40-45 מעלות) שכן קיימות עדויות מחקריות על כך שחימום התאים הממאירים הופך אותם, בחלק מהמקרים, לרגישים יותר לטיפולי הקרינה. גם לגבי שיטה זו אין הסכמה כללית אודות יעילותה ומחקרים רפואיים שנעשו בנושא הציגו תוצאות לא אחידות

פרסומת