טיפול בסרטן המעי הגס

 טיפול בסרטן המעי הגס

טיפול בסרטן המעי הגס הוא טיפול ייחודי בהתאם לשלב המחלה בעת האבחון :

 

טיפול בסרטן המעי הגס במחלה מקומית:

הכוונה במחלה מקומית הוא לגידול שנמצא בדופן המעי עם או בלי עירוב של בלוטות לימפה מקומיות. במחלה מקומית שכזו טיפול כירורגי (ניתוח) הוא הטיפול היחיד שיש לו יכולת לרפא את המחלה ומטרתו להסיר את האזור הנגוע בגידול ואת הבלוטות הסמוכות (ואת כלי הדם המובילים מהאיזור המנותח). בהתאם לכך, יהיה גם צורך בחיבור מחדש של המעי באזורים שלפני ואחרי האיזור שיוצא. באותם מקרים שהגידול אינו גורם לחסימה או לחירור דופן המעי ניתן לעשות ניתוח לפרוסקופי (בלי צורך לעשות חתך נרחב בבטן אלא בעזרת הכנסת מכשור לחלל הבטן) שהיתרון המרכזי של ניתוח כזה הוא במיעוט הסיבוכים ובהחלמה טובה יותר.

במחלה מקומית טיפול כירורגי (ניתוח) הוא הטיפול היחיד שיש לו יכולת לרפא את המחלה ומטרתו להסיר את האזור הנגוע בגידול ואת הבלוטות הסמוכות … באותם מקרים שהגידול אינו גורם לחסימה או לחירור דופן המעי ניתן לעשות ניתוח לפרוסקופי.
 ניתוחים מסוג זה שמורים כאמור לחלק מהחולים בלבד ובהתאם למצבם הכללי ומידת התפשטות הגידול עצמו. ניתוחים אלו יכולים להתבצע גם על ידי רובוט, אם כי בשעה זו אין מספיק ידע השוואתי על תוצאות ארוכות טווח של ניתוחים רובוטיים לעומת כאלו שנעשים על ידי רופאים מיומנים המבצעים את הניתוח בידיהם. ככלל ההתוויות (אינדיקציות) לעשות ניתוח פתוח (ניתוח רדיקלי) הם כאשר מדובר במחלה אגרסיבית (אשר מובעת על ידי תוצאה היסטולוגית של התמיינות נמוכה (poorly differentiated), במידה ויש הסננה לכלי דם או לימפה או גידולים שחודרים את קיר המעי.

מקובל לתת טיפול כימותרפי קדם ניתוחי (ניאו-אדיובנטי) שמטרתו למרכזאת הגידול ולהרוג תאים סרטניים בשוליו ואזורים שיש בהם חדירה מיקרוסקופית (microscopic invasion) של תאים ממאירים שלא ניתן לראות אותם בזמן הניתוח. עם זאת יש לציין שלא בכל המקרים של גידולים מקומיים קיים ידע מספיק לגבי התועלות של טיפול ניאו-אדיובנטי ולפיכך יש לשקול תועלת לכל מקרה לגופו. טיפול כימי לאחר ניתוח (טיפול אדיובנטי) ניתן במרבית המקרים וגם מטרתו הנה להסיר חדירה מיקרוסקופית של תאים ממאירים ולגרום לריפוי שלם יותר. נמצא כי התועלת המרובה ביותר בטיפול כימותרפיה לאחר הניתוח היא אצל חולים בשלב III ולגבי התועלת בחולים שאין להם מעורבות של בלוטות לימפה איזוריות אין מידע מוצק בשעה זו. קיימים מספר תכשירים כימותרפיים ושילובים שונים, רובם מבוססים על החומר הפעיל אוקסליפלטין המשמש לטיפול אצל אנשים צעירים יחסית ותרופות מבוססות  פלואוראורציל (5FU) אצל אנשים מבוגרים יותר שמקבלים פחות תועלת מאוקסליפלטין ובשל ריבוי תופעות הלואי העלולות להיות כתוצאה משימוש בתכשיר זה במבוגרים.

 

ההחלטה באם לתת כימותרפיה לאחר הניתוח ומאיזה סוג היא שאלה מורכבת למדי וקשורה במחלה הספציפית של אדם מסויים כאשר בשיקולים נלקחים גם תופעות הלואי, מצב המחלה ומחלות נוספות שאינן קשורות לגידול עצמו והמצב התפקודי הכללי, ובכל מקרה מדובר בשיקול מורכב. ישנו גם אתר אינטרנט והמיועד לרופאים שנבנה על ידי מומחים ובו ניתן להכניס פרטים שונים לגבי הגידול ומצב החולה ולהיעזר בהנחיות שהאתר מספק לגבי בחירת הטיפול הכימי המתאים. הסיבה לקיום אתר כזה היא שמקובל בימינו לעבוד לפי פרוטוקולים ועצי החלטה מורכבים למדי והאתר עוזר לנווט בתוך עצי ההחלטה השונים בצורה נוחה ומהירה. ברור כי ההחלטה הסופית כוללת מרכיבים נוספים כפי שתוארו קודם לכן, ולפיכך השיקול יהיה לגבי כל חולה וחולה בהתאם למצבו האישי

השימוש בטיפולי קרינה (רדיותרפיה) לאחר כריתה מוצלחת של סרטן המעי הגס איננה הליך שגרתי ולא נהוג בדרך כלל לתת טיפול כזה. בסרטן של החלחולת (רקטום, המהווה את 12-15 הסנטימטרים האחרונים של המעי הגס) כן נהוג לתת טיפול קרינתי וזאת בשל הקושי לעשות ניתוח כריתת חלק מהמעי בצורה מיטבית בגלל המיקום האנטומי של החלחולת. משום כך יש חשש שהגידול לא הוסר בצורה מיטבית ומקובל להשלים את הטיפול גם בקרינה מקומית.

 

טיפול בסרטן מעי גס גרורתי:

סרטן המעי הגס נוטה לשלוח גרורות לכבד, לריאות ולקרומי הצפק (פריטוניאום) וזאת בנוסף על בלוטות לימפהכמובן שמצב של מחלה גרורתית הוא מורכב יותר ושיעורי ההישרדות נמוכים יחסית למי שאובחן עם מחלה מקומית. במחלה גרורתית, מלבד ניתוח וכימותרפיה, מקובל גם לטפל נקודתית בגרורות (בכבד ובריאות) ולהסיר אותם על ידי ניתוח ו/או קרינה ממוקדת

כאשר מדובר במחלה גרורתית מטרת הטיפול היא בחלק גדול מהמקרים הארכת חיים ושיפור איכות החיים ולא ריפוי מלא. בהתאם למצב המחלה והגרורות (מספר הגרורות, גודלן, מיקומן) קיימת אפשרות גם לניתוח ממוקד להוצאת הגרורות ובחלק מהמקרים עשוי להיות מוצע גם ניתוח לכריתה חלקית של המעי. ממחקרים רפואיים נראה כי קיימת תועלת משמעותית, מבחינת הישרדות החולים, בטיפול כימותרפי כללי אשר יכול להביא לעצירת התקדמות המחלה. התכשירים השכיחים בטיפול זה הנם אירינוטקן עם פלואוראורציל או שילוב של זה האחרון עם אוקסליפלטין.

פרסומת