טיפול בסרטן עור שאינו מלנומה

 טיפול בסרטן עור שאינו מלנומה

טיפול בסרטן עור שאינו מלנומה יכול להיעשות על ידי מספר שיטות  כאשר בחירת שיטת הטיפול מתייחסת למאפייני הגידול מבחינת השטח שהוא תופס, צורתו ומיקומו. גידולים אלו אינם נוטים לשלוח גרורות מרוחקות ואף לא לבלוטות לימפה איזוריות אך במידה וגידולים אלו אינם מטופלים עלולה להיות התקדמות מקומית. לציין כי, אמנם מדובר בארועים נדירים יחסית, אך לגידולים אלו קיימת האפשרות לשלוח גרורות מרוחקות ומכאן חשיבות הטיפול במחלה

גידולים אלו אינם נוטים לשלוח גרורות מרוחקות אך קיימת אפשרות לכך, ומכאן חשיבות הטיפול במחלה.

קיימים מספר מאפיינים שעשויים לעזור בניבוי חומרת המחלה והסיכון לחזרתה - כאשר מדובר בגידולים אצל אנשים שאינם מדוכאי חיסון או שעברו קרינה מייננת באותו איזור והגידולים שנצפים גודלם קטן מ 6 מילימטר באיזורי הפנים (כולל האף, איזור העיניים, האוזניים ו/או השפתיים) או נגע קטן מ 10 מילימטר באיזורי הראש והצוואר האחרים או נגע קטן משני סנטימטרים בכל איזור אחר מתייחסים אל גידולים אלו ככאלו שהסיכוי לחזרתם הוא נמוך יחסית, כמו גם לגידולים שלהם שוליים ברורים. הטיפול בגידולים אלו, שכאמור הם בעלי סיכוי נמוך יחסית להישנות, יהיה בדרך כלל על ידי הסרת הגידול בטכניקה כזו או אחרת.

 

הסרת הגידול - הסרת הגידול יכולה להעשות במגוון טכניקות, אם בטכניקה של ״ייבוש״ (או ״שריפה״) חשמלית (הנקראת Electrodissication and Curettage, ED&C) או על ידי חיתוך בסכין מנתחים. יתרונה של השיטה ה״חשמלית״ היא במהירותה ובהיותה נסבלת יותר על ידי המטופל, וגם עלותה פחותה אך היא אינה מתאימה לגידולים באיזור האף שכן קשה להבטיח בשיטה זו את ההסרה השלמה של הגידול באיזורים אלו. השיטה הניתוחית הפתוחה (הסרת הנגע על ידי חיתוך) גורמת לחתך גדול יותר ולעתים יש צורך בחומרי מילוי באיזור שהוסר ובשל כך קיימת פגיעה אסטתית.

במידה והגידול לא הוסר בשלמותו, על פי בדו״ח הפתולוגי שבודק את שולי הנגע שהוסר, יש צורך לחזור על הפעולה ולהגדיל את השטח שהוסר כך שיכלול את כל הגידול. יש לציין כי הסרה בלתי שלמה של גידולים אלו עלולה להיות משמעותית ובמחקרים נמצא שעד כמחצית מהגידולים המוסרים אינם מוצאים השלמותם. במקרה שכזה מקובל לחזור על הניתוח ולהגדיל את השדה הניתוחי כך שיכלול את האיזור שבו קיים גידול שלא הוצע. קיימת אפשרות שנייה של טיפול קרינתי באותו איזור, אך הטיפול הזה שמור למי שניתוח נוסף באותו איזור הוא אינו אפשרי בשל מצבו הרפואי הכללי.

שיטה ניתוחית נוספת המוכרת ככירורגיה מיקרוגרפית (Micrographic surgery, Mohs surgery) שנהוג להשתמש בה בגידולים שיש סיכון גבוה יחסי לחזרתם או כאשר יש צורך לוודא פגיעה קוסמטית מינימאלית בשל מיקום הגידול.

 

כירורגיה מיקרוגרפית - קיימת שיטה ניתוחית נוספת המוכרת ככירורגיה מיקרוגרפית (Micrographic surgery, Mohs surgery) שנהוג להשתמש בה בגידולים שיש סיכון גבוה יחסי לחזרתם או כאשר יש צורך לוודא פגיעה קוסמטית מינימאלית בשל מיקום הגידול.

 

טיפול לא ניתוחי – קיימת גם אפשרות טיפול שאינה כירורגית על ידי שימוש בכימותרפיה מקומית באחת משני תכשירים – פלואוראורציל(5-FU) או אימיקוימוד (Imiquimod) הניתנים בצורה של קרם לשימוש מקומי. יש לציין כי הטיפול המקומי יעיל בטיפול בנגעים באיזורי החזה והגב או באיזורי ראש וצוואר ולא בפנים. הטיפול הוא במריחה מקומית פעמיים ביום למשך מספר שבועות, בין 3 ל 10 בהתאם לתגובה לטיפול והטיפול גורם לתגובה דלקתית מקומית ולשינויים (בשלב מאוחר יותר) בצבע העור באיזור שטופל. הטיפול באימיקוימוד, שהנה תרופה חדשה יחסית, הוא דומה ונראה כי ההצלחה בטיפול זה גבוהה יותר ותופעות הלוואי הן פחותות.

טיפול פוטודינאמי (Photodynamic therapy, PDT)שיטת טיפול המשתמשת בגלי אור, מקובלת במספר מדינות באירופה אך לא בארצות הברית. הטיפול כולל שימוש במשחה מקומית (או בגלולות) שמטרתן לגרום לכך שהנגע יהיה יותר רגיש לטיפול ולאחר מכן חשיפה לאור כחול או אדום הנספג על ידי התכשיר שנלקח קודם לכן וגורם לתגובה של הרס הגידול. הטיפול עלול לפגוע גם בכלי דם מקומיים ולגרום לתגובה דלקתית מקומית

פרסומת