טיפול בסרטן שלפוחית השתן

 טיפול בסרטן שלפוחית השתן

טיפול בסרטן שלפוחית השתן מתייחס למידת חדירת הגידול לדופן השלפוחית והתפשטותו ברמה מקומית בתוך השלפוחית או מעבר אליה.

גידולים ממוקדים(Tis) הגישה הטיפולית בגידולים שטחיים ולא חודרניים של שלפוחית השתן היא בכריתת הגידולים דרך השופכה (TUR – Trans Urethral Resection) וטיפול אימונולוגי עם BCG

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן מתייחס למידת חדירתם לדופן השלפוחית והתפשטותם ברמה מקומית של השלפוחית או מעבר אליה.

מחלה מקומית - כאשר מדובר בסרטן שלפוחית השתן שאינו חודר לתוך שרירי השלפוחית עצמה (דופן השלפוחית), או עם חדירה מינימלית מקובל לבצע כריתה חלקית של השלפוחית בגישה ניתוחית דרך השופכה (מכניסים דרך השופכה מכשור אנדוסקופי ומבצעים כך את הכריתה, בדומה לביצוע כריתת ערמונית כאשר קיימת הגדלה שפירה שלה. הפעולה נקראת TUR – Trans Urethral Resection). לאחר הכריתה מקובל לטפל בטיפול אימונולוגי בשלפוחית עצמה על ידי BCG ו/או טיפול כימותרפי מקומי משלים עם גמסיטבין, ואירוביצין או מיטומיצין.

במקרים בהם הגידול מאובחן כשהוא עם חדירה מקומית (Locally Invasive) ללא אפשרות ניתוחית (בשל חדירה משמעותית לבלוטות לימפה איזוריות או לאברים סמוכים) מקובל לטפל בכימותרפיה על בסיס ציספלטין.

מחלה חודרנית - הטיפול בסרטן שלפוחית השתן אשר חדר לתוך שריר השלפוחית או בכאלו שלהם גרורות איזוריות ללא חדירה של השלפוחית (להבדיל מגידולים שטחיים בשלפוחית) הוא טיפול כירורגי בעיקרו ומשולב בטיפול כימי. הפעולה העיקרית המקובלת במקרים אלו היא הסרה שלמה של שלפוחית השתן (אשר גוררת גם הטיית דרכי השתן). הניתוח נקרא כריתה רדיקלית של כיס השתן (Radical Cystectomy). בנשים הניתוח כולל בדרך כלל גם הסרה כירורגית של הרחם, השחלות וחלק מהוגינה בעוד שאצל גברים מקובל גם להסיר את הערמונית ובלוטות הזרע. מתן השתן יהיה או לתוך שקית חיצונית המתחברת לפתח בעור שנעשה לשם כך (סטומה) או על ידי יצירת שלפוחיתחדשה מקטע של מעי, טכניקה שמאפשרת איכות חיים גבוהה יותר

הטיפול בסרטן שלפוחית השתן אשר חדר לתוך שריר השלפוחית או בכאלו שלהם גרורות איזוריות ללא חדירה של השלפוחית הוא טיפול כירורגי בעיקרו ומשולב בטיפול כימי. הפעולה העיקרית המקובלת במקרים אלו היא הסרה שלמה של שלפוחית השתן.

אצל גברים הניתוח יכול לגרום לאין-אונות (אימפוטנציה) בשל פגיעה בעצבים בדרכם לאיבר המין. קיימות טכניקות כירורגיות המיועדות לשמר את התפקוד המיני על ידי חתך עדין לאורך העצב ושמירתו אך אלו כרוכות בסיכון מסויים להסרה לא שלמה של הגידול. כמובן שאפשרות שכזו תלויה במיקום הגידול והתפשטותו ואינה מתאימה לכל חולה.

ניתוח להסרת שלפוחית השתן יכול להיעשות בדרך של פתיחת הבטן או בדרך לפרוסקופית (ניקוב הבטן להכנסת מכשור), והידע הקיים היום מראה כי אין הבדל מהותי בין שתי השיטות מבחינת התוצאה לטווח ארוך (הישרדות ואיכות החיים). קיימות גם שיטות נוספות של כריתה חלקית של השלפוחית או טיפול קרינתי מקומי (ברכיטרפיה שמשמעותה הכנסת מחטים עם חומר רדיואקטיבי ללב הגידול עצמו). שיטות אלו מקובלות כאשר אין אפשרות ניתוחית לכריתה רדיקלית (אם בשל מצבו הכללי של החולה או רצונו לשמר את השלפוחית ותפקודה).

לפני ביצוע הניתוח מקובל לתת כימותרפיה (הנקראת ניאו-אדיובנטית) שמטרתה למרכזאת הגידול ולהשמיד גרורות מיקרוסקופיות בסביבת הגידול או בבלוטות לימפה סמוכות. לא מקובל לתת טיפול קרינתי לפני הניתוח בשל העדר עדויות על תועלת ממשית בכך. טיפולים קרינתיים (ממקור קרינה חיצוני – (EBRT) או פנימי (בראכיטרפיה)) מקובלים אצל חולים שלא מתאימים לניתוח או אצל אלו שהגידול הוא קטן מימדים יחסית (פחות מ 5 סמ). יעילות הקרינה במחלה שחודרת לשריר היא מועטה יחסית אך לחולים עם גידול קטן יחסית התועלת בטיפול הקרינתי הנה משביעת רצון

פרסומת