כירורגיה לאבחנת סרטן

 כירורגיה לאבחנת סרטן

אבחון ודאי של סרטן נעשה על ידי בדיקת הרקמה ומציאה של תאים ממאירים (סרטניים) בתוכה. הפעולות הכירורגיות המבוצעות לשם אבחנת סרטן מתמקדות בהבאת דגימה של רקמה מאיזור חשוד לשולחנו של הרופא הפתולוג אשר תפקידו הוא לבדוק את הרקמה באם נמצאים בתוכה תאים סרטניים. הדרכים ללקיחת אותה דגימה נעים בין בדיקת ביופסיה פשוטה, בה מחדירים מחט לאזור הגידול (בדרך כלל תוך הישענות על בדיקת אולטראסאונד המכוונת את הרופא אל הגידול) או על ידי כריתת הגידול בשלמותו בניתוח מורכב יותר

הפעולות הכירורגיות המבוצעות לשם אבחנת סרטן מתמקדות בהבאת דגימה של רקמה מאיזור חשוד לשולחנו של הרופא הפתולוג אשר תפקידו הוא לבדוק את הרקמה באם נמצאים בתוכה תאים סרטניים.

ביופסית חתך Excisional Biopsyכאשר מדובר בגידול קטן ונגיש, כמו גידולי עור למיניהם, הרופא מנתח מסיר את הגידול בשלמותו, תוך שמירת שוליים בטוחיםכלומר החתך יכלול עוד כמה מילימטרים של אזור שלא חשוב בגידול, ויכרות את הגידול כולו על מנת לשלוח אותו לבדיקה פתולוגית.

ביופסיה מחלק מהגידול - Incisional Biopsy, כאשר נראה כי הגידול גדול מדי בכדי להסירו בשלמות ועל מנת ללמוד את טיב הגידול (באם מדובר בגידול ממאיר או שפיר) נעשית כריתה חלקית של הגידול לבדיקה.

ביופסיית מחט עדינה - Fine Needle Aspiration , FNA- כאשר משתמשים מחט עבה לחדור אל הגידול ולהוציא חלק מהרקמה לבדיקה. שימוש בטכנולוגיה זו נפוץ בעיקר  בחשד לסרטן בלוטת המגן (תירואיד), בלוטות לימפה, בלוטות הרוק והערמונית. הבדיקה הנה בדיקה ציטולוגית (ולא פתולוגית) ובמחט נשאבים תאים בצורה לא מסודרת לעומת רקמה הניתנת להשגה בשיטות האחרות. מכאן, שלא ניתן ללמוד על התפשטות הגידול בבדיקה זו.

ביופסיה על ידי אנדוסקופיה - Endoscopic Biopsyנעשית בעיקר במערכת העיכול כאשר מחדירים צינור לקיבה או למעי הגס כאשר בראש הצינור ישנה מצלמה ומקור אור וכן סכין ו/או צבת , מזהים את הגידול החשוד על ידי צפייה ישירה בו על גבי מסך ונטילת דגימה ממנו. הפעולות השכיחות בתחום נקראות גבטרוסקופיה (הכנסת המכשיר דרך הפה לקיבה) וקולונוסקופיה (הכנסת האנדוסקופ למעי הגס דרך פי הטבעת). פעולות מורכבות יותר ניתן לערוך באותה שיטה לנטילת דגימה מכיס המרה והלבלב או לטיפול בהיצרויות העלולות להגרם כתוצאה מגידולים במקומות אלו. פעולה זו נקראת ERCP.

לפרוסקופיה Laparoscopy – (וגם טורקוסקופיה) הרעיון בבדיקות אלו הוא החדרת צינור הכולל מצלמה וכלים כירורגיים בראשו לחלל הבטן או החזה על מנת שניתן יהיה לזהות גידול וליטול ממנו דגימה. הבדיקה דומה במהותה לבדיקה האנדוסקופית המתוארת למעלה.