להתארגן לקראת ניתוח ולאחריו

 להתארגן לקראת ניתוח ולאחריו

הכנה לניתוח היא חלק חשוב ממכלול הארועים שעומדים לעבור במסגרת הכוללת של הפעולה הכירורגית. יש לזכור כי הניתוח לא מסתיים ברגע שהמנתח עוזב את חדר הניתוח אלא שה 24 עד 48 שעות הבאות גם הן קריטיות להצלחת הניתוח וההחלמה בכללותה ואסור להזניח את ההשגחה והטיפול בתקופה זו.

 

לקראת הניתוח:

1. להצטייד בבגדים נוחים לשהייה בבית החולים, טרנינג וחולצות רחבות שכן ייתכן ותהיינה חבישות או נקזים צמודים לגוף.

2. כלי רחצה, גילוח ושאר דברים אישיים שגרתיים (ולא יקרים), ציפית , ספר, מקור מוסיקה ואוזניות.

3. למי שרגיש לפלסטרים - לקנות כאלו ולהביא עימו. להתייעץ עם האחות הראשית במחלקה בה יתבצע הניתוח לגבי אביזרים או ציוד אחר שעדיף להביא ושאין בבית החולים (זה אולי לא צודק אבל זה בהחלט מעשה חכם). 

הניתוח לא מסתיים ברגע שהמנתח עוזב את חדר הניתוח אלא שה 24 עד 48 שעות הבאות גם הן קריטיות להצלחת הניתוח וההחלמה בכללותה ואסור להזניח את ההשגחה והטיפול בתקופה זו.

 

לאחר הניתוח:

1. חובה ב 24 השעות הראשונות כשהמנותח חוזר למחלקה שיהיה צמוד אליו מישהו מבני המשפחה / חברים / אחות בשכר. מיותר לתאר את כמות ומגוון אפשרויות לתקלות קטנותשמתגלגלות לבעייה משמעותית (העירוי יצא מהוריד, הנקז נסתם, הזונדה לא במקום ומישהו משך בטעות את הקטטר ….).

2. חובה נוספת היא לחטא את הידיים לפני כל מגע קרוב עם המנותח. כיום צמוד לכל מיטה יש תכשיר (אלכוהול ודומיו). מיותר להזכיר כאן את המחיר שגובים הזיהומים בבתי החולים. חובה גם לוודא (ולהעיר אם צריך) לכל עובד צוות רפואי אחר שיחטא את ידיו. אולי זה לא נעים כל כך להעיר לאיש מקצוע (במידה ולא עשה כן בעצמו) אבל זה הרבה פחות נעים להתייסר ולהתחרט למה לא אמרתי לו/ה….”).  

חובה ב 24 השעות הראשונות כשהמנותח חוזר למחלקה שיהיה צמוד אליו מישהו מבני המשפחה / חברים / אחות בשכר.

3. לשאול את הצוות ולהתעניין במצב באופן שוטף ובמיוחד אם נראה לכם שמתעוררת בעייה. ברוב המקרים יהיו אלו בעיותצפויות שהן חלק מתהליך ההחלמה אבל בכל מקרה לא לוותר כי אתם לא יודעים מה באמת חשוב ומה פחות.

4. במידה ונראה כי דברים משתבשים, מקובל ורצוי לבקש חוות דעת נוספת ולהביא רופא חיצוני למחלקה מטעמכם לחווד.

5. אל תציקו למטופל, היא/הוא עייף ותשוש גם פיזית וגם נפשית, אתם הרי מכירים אותו/התנו לנוח בשקט (יחסי).