לימפומה שאינה הודג’קין סקירה וגורמים

 לימפומה שאינה הודג’קין סקירה וגורמים 

סקירת לימפומה שאינה הודג׳קין בישראל:

 בגוף, יכול להיות גידול המתפתח במהירות (אגרסיבי) או כזה שמתפתח לאיטו.

מגמות הארעות לימפומה שאינה הודגקין  ביהודים

כ 1,200 מקרים חדשים מאובחנים מדי שנה בישראל עם המחלה מהם כ 1,100 ביהודים ויותר ממאה מקרים באוכלוסייה הערבית. שיעורי התחלואה באוכלוסייה היהודית נמצאים בעלייה מתמדת החל מתחילת שנות השמונים, עת בה היו הישיעורים סביב 8 מקרים חדשים לכל 100,000 תושבים ובשנים האחרונות (2008-10) הם הגיעו ל 16/100,000 בגברים ו- 12/100,000 בנשים יהודיות. עיקר העלייה הייתה בין השנים 1984 ושנת 2000 ומאז השיעורים יציבים הן בגברים ובנשים. בתחילת שנות השמונים התחלואה הייתה דומה בגברים ובנשים ועם השנים נפתח פער כך שבסוף התקופה שיעורי התחלואה בגברים גבוהים בשליש מאלו שבנשים.מגמות הארעות לימפומה שאינה הודגקין בערבים

באוכלוסייה הערבית קיימת מגמה דומה עם עלייה בשיעורים מערכים סביב 4 מקרים לדשים לכל 100,000 תושבים בתחילת שנות השמונים ועד לשיעורים דומים לאלו שביהודים (10-12/100,000 בשנים האחרונות). באוכלוסייה הערבית בשל מספר המקרים המועט יחסית, קשה לאמוד את מגמות התחלואה אך נראה כי קיימת יציבות החל משנת 2000 ואילך.

לימפומה שאינה הודג׳קין יכולה להיות מאובחנת בכל גיל אך, כמו במחלות אחרות, שיעורי התחלואה נעשים משמעותיים החל מגיל 40 שנה וממשיכים לעלות בהתמדה וביחס ישר עם העלייה בגיל כך ששיא התחלואה הוא אצל אנשים מעל גיל 75 שנים. תמונת שיעורי התחלואה לפי גיל זהה ביהודים ובערבים וגם שיעורי התחלואה דומים.שעורים סגוליים לכיל לימפומה שאינה הודגקין

 

גורמי סיכון ללימפומה שאינה הודג׳קין:

ככלל, לא ידועים גורמי סיכון ברורים וייחודיים ללימפומות אך ממחקרים רפואיים עולים מספר גורמי סיכון העלולים להגדיל את הסיכון לתחלואה במחלה: 

גורמים תורשתיים – קיום של לימפומה (או גם לוקמיות) אצל בן משפחה קרוב מהווה גורם סיכון ללימפומה.

השתלת איברים ודיכוי חיסוני – אנשים עם דיכוי חיסוני מולד או נרכש (כמו בעת השתלת איברים או במחלת האיידס שבסיסה הוא דיכוי חיסוני נרכש) נמצאים בסיכון יתר ללקות בלימפומות. גם אנשים שעברו טיפול קרינתי נמצאים בסיכון גבוה יותר.

חומרי הדברה וחומרים כימיים אחרים – קיימות עדויות כי חומרי הדברה, צבעים וחומרים ממיסים כמו גם דיוקסין קשור עם שכיחות יתר של לימפומות שאינן הודג'קין.

מחלות זיהומיות – מספר וירוסים נמצאו כקשורים במחלה ביניהם וירוס אפשטיין-בר (EBV) המוכר כגורם ל”מחלת הנשיקה” המתבטאת בדלקת חריפה של הלוע והשקדים. זיהום בנגיף יכול לגרום למחלה משמעותית אשר לעתים (נדירות) מצריכה  אשפוז להשגחה, ובחלק גדול יותר של המקרים גורמת לכאבי גרון פשוטים החולפים לאחר מספר ימים. אין טיפול יעיל כנגד המחלה פרט לטיפול תומך בתסמינים. קיימות גם עדויות באשר לקשר אפשרי בין לימפומות שאינן הודג׳קין לבין זיהום בצהבת נגיפית מסוג B .

מחלות אוטו-אימוניות – מדובר במחלות בהם הגוף ”תוקף את עצמו” על ידי הפעלת המערכת החיסונית, כמו זאבת (לופוס), מחלה על שם סיורגן, דלקת פרקים ראומטית או דלקת בלוטת המגן ע”ש השימוטו. קיימת שכיחות גבוהה יותר של לימפומות אצל אנשים בחולים במחלות אלו.

פרסומת