מה זה סרטן ?

 מה זה סרטן ?

הביטוי “סרטן” מתאר אוסף של מחלות שלהן בסיס אחד משותף והוא אובדן הבקרה על חלוקת התאים בגוף. אובדן הבקרה גורם לגידול, כלומר, גדילה של הרקמה שהיא אינה נחוצה לתפקוד הרגיל של האיבר. גידול יכול להיות שפיר או ממאיר כאשר בשניהם קיים גידול ברקמה (ובאיבר) אך ההבדל המהותי בין שני סוגי גידולים אלו הוא בכך שהגידול הסרטני (הנקרא גם גידול ממאיר) נוטה להתפשט ולשלוח גרורות לאיברים קרובים וגם מרוחקים ואילו הגידול השפיר נוטה להיות מרוכז במקום אחד, הוא בדרך כלל בעל קרום (או קופסית) התוחמת אותו. גידול שפיר יכול לגדול במימדיו ולהפריע לתפקוד הרקמה ממנה הוא יצא (כלומר האיבר) או להפריע לתפקוד איברים אחרים. 

הביטוי “סרטן” מתאר אוסף של מחלות שלהן בסיס אחד משותף והוא אובדן הבקרה על חלוקת התאים בגוף.

מקרה חריג במקצת מהווים הגידולים השפירים במוח – היות והמוח נמצא בתוך קופסאקשיחה, הגולגולת, כל גידול שפיר גורם ללחץ על אזורים שונים בתוך המוח שכן אין אפשרות לאותה קופסא להתרחב, בניגוד לגידול שפיר באברי הבטן שם יש אפשרות לגידול להתרחב מבלי לפגוע באיברים הסמוכים .

הביטוי “סרטןמתאר רק את הגידולים הממאירים, כלומר אלו שאינם בהכרח תחומים בתוך קופסית ואשר נוטים להתפשט באברים סמוכים ולשלוח גרורות מרוחקות.

הדרך בה סרטן מתפשט היא או במגע ישיר – לדוגמא סרטן בשחלות עובר את הקרומים השונים וחודר למעיים, או על ידי דרכי הלימפה המנקזות את האיברים השונים כך שהתאים הממאירים חודרים לתוך צינורות הלימפה באיבר ומשם עוליםלתוך בלוטות לימפה איזוריות( לדוגמא – בלוטות לימפה בבית השחי במקרה של סרטן השד) או כאשר התאים הסרטניים חודרים לתוך כלי דם באותו איבר נגוע ומשם ממשיכים עם זרם הדם, בעיקר לאיברים בהם יש אספקת דם מוגברת, כמו המוח והריאות

הדרך בה סרטן מתפשט היא במגע ישיר,  או על ידי דרכי הלימפה או על ידי חדירה לכלי דם באותו איבר נגוע ומשם ממשיכים עם זרם הדם,

מבחינת הטיפול ותוצאות המחלה יש הבדל מהותי בין גידול שפיר לממאיר כאשר כשמדובר בגידול שפיר ניתן בדרך כלל להסירו בשלמות ואין חשש שהוא ישוב ויצמח באותו מקום או שהוא כבר שלח גרורות לאיברים אחרים, אם בצורה הנראית לעין או בצורה של גרורות מיקרוסקופיות microscopic metastasis ובעצם עיקר הטיפול מתמצה בהסרת הגידול. בגידול ממאיר לעומת זאת, יש בדרך כלל צורך בהסרת הגידול, בחינת איזור הגידול והסרה של נגעים חשודים לגרורות בקרבתו, הסרה של בלוטות לימפה איזוריות וטיפול משלים להילחם באותן גרורות שלא ניתנות להבחנה על ידי כימותרפיההיות ויכו להיות שהגידול הממאיר כבר שלח גרורות למקומות מרוחקים, יש בדרך כלל צורך בטיפול נוסף – קרינתי או כימותרפי, על מנת להשלים את הטיפול במחלה שאינה מחלה ממוקדת רק לאיבר אלא יכולה להיות כלל גופית.

פרסומת