מניעת סרטן כירורגית

 מניעת סרטן כירורגית

הדוגמא הבולטת ביותר לשימוש של כירורגיה למניעת סרטן הנה כריתה מניעתית של שד (או שתיהן) או של השחלות, אצל נשאיות מוטציה גנטית מסוג BRCA או לנשים אצלן התגלה סרטן באחת מהשדיים. קיימות שתי טכניקות נפוצות בתחום, האחת היא כריתה שלמה של השד והשנייה היא כריתה תת עורית כך שהפטמה המקורית נשארת ורקמת השד עצמה נכרתת. הכריתה המניעתית גם מוצעת לנשים בסיכון גבוה לסרטן נשד (סיפור משפחתי, או נשים שעברו הקרנה לחזה בהיותן צעירות וזאת בעיקר כטיפול ללימפומה שעברו). יש לציין עם זאת כי כריתה מניעתית שכזו היא גם נושא חברתי כך שבישראל לא נהוג לבצע כריתה מניעתית לנשאיות של מוטציות או לנשים שבסיכון גבוה למחלה, בעוד כן מקובל לבצע כריתה מניעתית לנשים שלקו בסרטן השד באחת מהשדיים. בארהב לעומת זאת, ניתוחים אלו שכיחים יותר. כריתה מניעתית שכזו עשוייה להפחית את הסיכון לסרטן השד ב 90% לערך אך לא יכולה למנוע לחלוטין את המחלה היות ורקמת שד נמצאת גם בבית החזה עצמו (ולעתים גם בבטן) ולכן ההגנה במקרה זה אינה שלמה לחלוטין

הדוגמא הבולטת ביותר לשימוש בכירורגיה למניעת סרטן הנה כריתה מניעתית של שד (או שתיהן) או שחלות , אצל נשאיות מוטציה גנטית מסוג BRCA או לנשים אצלן התגלה סרטן באחת מהשדיים.

בהגדרה רחבה ניתן לומר כי ניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר קיצונית אף הם יכולים להכלל בתחום הניתוחים למניעת סרטן, אם כי בדרך עקיפה. השמנת יתר משמעותית Morbid Obesity ידועה כיום כגורם המעודד התפתחות סרטן (במנגנונים שונים כמו דלקת כרונית, ייצור מוגבר של הורמוני מין 1) וקשורה בסרטן הרחם, המעי הגס והחלחולת הושט, הקיבה, הלבלב והכבד וסרטן השד בנשים לאחר הפסקת המחזור.

קיימות גישות המצדדות בביצוע ניתוחים להסרת חלק מהמעי הגס (ולא רק כריתת פוליפים שפירים, המהווה פעולה שגרתית בעת ביצוע קולונוסקופיה) אצל אנשים בעלי סיכון גבוה לפתח המחלה (בשל היסטוריה משפחתית של סרטן המעי הגס בגיל צעיר וקיום מוטציות גנטיות ספציפיות).

1. 371:569 Adams TD,Hunt SC World J Surg 2009, 33:;2028; Renehan AG et al Lancet 20081

פרסומת