סמנים לסרטן

 סמנים לסרטן

סמנים לסרטן (מרקרים) הם תוצאות של בדיקות דם (ברובם מדובר בבדיקות שגרתיות המבוצעות בכל קופת חולים) שיכולים להיות ברמה גבוהה אצל חולים במחלות ממאירות (סרטן) ומשמשים למעקב אחר תגובה לטיפול במחלה או למעקב אחר התקדמות המחלה. הסמנים אינם משמשים לצורך אבחון או גילוי מוקדם של סרטן וזאת בשל העובדה שקיום ערכים גבוהים (ערכים שהם יותר מערכים אצל אנשים ללא סרטן) אינו מצב ייחודי רק בזמן שקיימת מחלה ממארת אלא יכולים להיות במצבים אחרים, ולחילופין, לא אצל כל חולי סרטן מסויים ערכי הסמנים הם גבוהים.

קיימים מספר סמנים הנמצאים בשימוש נרחב בישראל וכמה כאלו שלא משתמשים בהם. להלן פירוט הסמנים השכיחים (הניתנים לבדיקה בדם), השימוש בהם ומשמעותם

 

סמנים אינם משמשים לצורך אבחון או גילוי מוקדם של סרטן וזאת בשל העובדה שקיום ערכים גבוהים (ערכים שהם יותר מערכים אצל אנשים ללא סרטן) אינו מצב ייחודי רק בזמן שקיימת מחלה ממארת אלא יכולים להיות במצבים אחרים, ולחילופין, לא אצל כל חולי סרטן מסויים ערכי הסמנים הם גבוהים.

CA 125

הסמן מוכר כ״סמן לסרטן השחלה״ ובערך ממחצית החולות עם סרטן השחלה יש לצפות שרמותיו תהיינה גבוהות. הסמן משמש כסמן ראשוני לסרטן השחלה וכסמן משני לסרטן הלבלב. ערכים תקינים נחשבים פחות מ 35kU/L .

יחד עם זאת אצל אשה אחת מכל מאה נשים ללא סרטן הסמן עלול להיות ברמה גבוהה, ועלייה שכזו מתרחשת בדרך כלל בזמן המחזור החודשי. ערכי הסמן עלולים להיות גבוהים גם בדלקת ברחם, כשיש גידול שפיר ברחם, במקרה של זיהום באזור האגן (PID), בשחמת הכבד, במצב של מיימת (נוזל בחלל הפריטוניאום, צפק) או של נוזל פליאורלי (בין קרומי הריאה), בדלקת של כיס המרה או במצב של אבני כיס המרה, במצב של אי ספיקת כליות, בסרטן השד, הלבלב או בסרטן הריאה. גם עישון משפיע על רמות הסרטן (נמוך יותר במעשנות). לציין גם כי רגישות הסמן בשלבי המחלה הראשונים נמוכה יותר מזו שבשלבים מאוחרים יותר וכמו כן הבדיקה רגישה יותר בנשים לאחר הפסקת המחזור מאשר בנשים להם מחזור חודשי פעיל, ובנשים מעל גיל 60 לעומת נשים, לאחר הפסקת המחזור, בגילאים בין 50 ל 60.

קיימת בדיקה נוספת, שהנה ניסיון לשיפור של הסמן, הנקראת CA 125 II, ונמצאת בשימוש במספר מדינות, אך לא נמצא כי קיימת עדיפות לבדיקה זו מבחינת יכולת הניבוי או אבחון סרטן השחלה.

 

CA 15-3

הסמן משמש למעקב אחר תגובה לטיפול בסרטן השד. ערכי הסמן עלולים להיות גבוהים גם בגידולים שפירים של השד (פיברואדנומה) או במחלת שד אחרת, במצב של אי ספיקה כליתית, בדלקת לבלב חריפה, בדלקת כבד חריפה, בשחמת הכבד, בדלקת כיס המרה או מצב של אבני כיס מרה, במחלות של הריאה ובמחלות אוטו-אימוניות.

הערך שנחשב לתקין הוא ערך של מתחת ל 30 kU/L .

 

CA 19-9

משמש כסמן עיקרי לניטור אחר התקדמות או תגובה לטיפול בסרטן הלבלב, סרטן הכבד ודרכי המרה וסרטן הקיבה. משמש כסמן מישני לניטור סרטן המעי הגס וסרטן השחלה. קיימים מספר מצבים העלולים לשנות את תוצאות הבדיקה והקשורים לנבדק בלבד (קיום נוגדנים מסויימים כמו HAMA) או לבדיקה עצמה.

ערך הסמן עלול להיות גבוה גם במצב של דלקת חריפה של הלבלב, דלקת כיס המרה או המצאות אבני כיס מרה או במחלות כבד שונות.

הערך שנחשב לתקין הוא ערך של מתחת ל 40 kU/L . 

CEA  משמש כסמן העיקרי בסרטן המעי הגס והחלחולת וכסמן משני בסרטן הלבלב, הקיבה, סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן צוואר הרחם, סרטן הריאה מסוג תאים קטנים (SCLC).

 

CEA ,אנטיגן קרצינו-אמבריוני (Carcinoembryonic Antigen)

הסמן משמש לניטור תגובה לטיפול ומעקב אחר חולים עם סרטן המעי הגס והחלחולת. ערך הסמן עלול להיות גבוה אצל מעשנים וקיום נוגדנים מסויימים (HAMA).

הסמן הנו הסמן העיקרי בסרטן המעי הגס והחלחולת וכסמן משני בסרטן הלבלב, הקיבה, סרטן השד, סרטן השחלות, סרטן צוואר הרחם, סרטן הריאה מסוג תאים קטנים (SCLC). ערך הסמן עלול להיות גבוה גם במצב של דלקת לבלב חריפה, דלקת כיס המרה או המצאות אבני כיס מרה, במחלת כבד, במחלות דלקתיות של המעיים ו/או במחלות דלקתיות של הריאה.

 

AFT, אלפא-פטו פרוטאין (α-Fetoprotein)

בתחום הסרטן, הסמן משמש לניטור תגובה לטיפול והתקדמות סרטן הכבד וסרטן האשך (וגם עשוי לשמש לצורכי גילוי מוקדם של המחלה אצל אנשים בסיכון גבוה). הסמן משמש גם למטרות אחרות שלא בתחום הסרטן, לסקירה בזמן הריון לתסמונת דאון ולמומים מולדים במערכת העצבים.

בזמן הריון ערכי הסמן עולים בהתאם לשבוע ההריון, ערכי בילירובין גבוהים או רמה גבוהה של שומני הדם עלולים גם הם לעוות את תוצאות הבדיקה.

הסמן משמש לסרטן הכבד, לניטור סרטן האשך מסוג yolk sac, בסרטן האשך מסוג אמבריוני (embryonic carcinoma) הוא עשוי להיות גבוה, אבל לא תמיד, ובסרטן האשך מסוג סמינומה, טרטומה ודרמואיד רמתו בדרך כלל תקינה.

הסמן עלול להיות גבוה גם בסרטנים בריאה ובמערכת העיכול או במצב של גרורות לכבד, בדלקת כבד חריפה או כרונית וגם בשחמת הכבד.

ערכים הנחשבים תקינים הם עד 10 מיקרוגרם לליטר.

 

Human chorionic gonadotropin Beta-HCG

משמש לניטור תגובה לטיפול או התקדמות המחלה בסרטן האשך שאינו סמינומה. הסמן משמש גם כ״בדיקת הריון״ וערכיו עולים עם התקדמות הריון רגיל, הוא עלול להיות ברמות גבוהות גם במחלת כליות כרונית, בסרטן הריאה ולמי שמשתמש במריחואנה.

 

Prostate-Specific Antigen ,PSA

הסמן משמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות סרטן הערמונית. עד לאחרונה שימש גם לצורך אבחון סרטן הערמונית אך כיום המלצות הגופים השונים הן שלא להשתמש בסמן זה למטרת אבחון (כשלא קיימת הסכמה מוחלטת על כך).

 

סמנים נוספים:

להלן מספר סמנים נוספים למעקב אחר התגובה לטיפול אצל חולים בסרטן או לניטור התקדמות המחלה. חלקם נעשים רק במעבדות ייעודיות ולא במסגרת השרותים הרגילים בקהילה.

CA27.29כמו CA 15-3 משמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות של סרטן השד.

Calcitoninמשמש לניטור (ואבחנה) של סרטן בלוטת המגן מסוג מדולרי.

CD20משמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות בלימפומה שאינה הודג׳קין.

Chronogranin A, CgAמשמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות גידולים ממקור נוירו-אנדוקרינים.

Cytokeratin fragments 21-1משמש לניטור הישנות סרטן הריאה

HE4משמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות סרטן השחלה.

LDHמשמש להערכת תגובה לטיפול או הישנות סרטן האשך, לימפומה, לוקמיה וגרורות של מחלות ממאירות.

Thyroglobulin, Tgמשמש לניטור הישנות והצלחת הטיפול (כולל הניתוחי) בסרטן בלוטת המגן