סרטן הכבד – מניעה וגילוי מוקדם

סרטן הכבד – מניעה וגילוי מוקדם

מניעת סרטן הכבד:

גורמי הסיכון העיקריים לסרטן הכבד הם מחלת כבד כרונית כמו שחמת הכבד או דלקת כבד נגיפית כרונית ומכאן נגזרת מניעת המחלה.

משנת 1992 מקובל לחסן את כל התינוקות שנולדו בישראל כנגד צהבת נגיפית מסוג B מיד לאחר הלידה, בגיל חודש ובגיל 3 חודשים (ובצהבת נגיפית מסוג A בגיל 18 ו-24 חודשים) והחיסון מומלץ אף למבוגרים ובמיוחד למי שעומד לנסוע לאזורים אנדמיים. גם בדיקת כל מנות הדם לנוכחות נגיפי צהבת (ואי השימוש בהם בשל כך) וכן החובה על עובדי בריאות להתחסן מהווים מחסום נוסף מפני הידבקות במחלה. מאז הנהגת החיסון לילודים שיעורי ההארעות של צהבת נגיפית ירדו מ 2.7 מקרים לכל 100,000 תושבים לרמה של 0.6/100,000. חיסונים למבוגרים ניתנים בכל קופות החולים. 

גורמי הסיכון המרכזיים לסרטן הכבד הם מחלת כבד כרונית כמו שחמת הכבד או דלקת כבד נגיפית כרונית ומכאן נגזרת מניעת המחלה.

דלקת הכבד הנגיפית המדוברת עוברת דרך דם נגוע בוירוס. המשמעות היא שדקירה עם מחט או חפץ חד שעליו הוירוס עלולה להעביר את הוירוס לתוך מחזור הדם ונכאן לזיהום בו, וזו הסיבה לחיסון עובדי בריאות וחיטוי קפדני של ציוד רפואי לשימוש רב פעמי (ושימוש רב ככל הניתן בציוד חד פעמי) במערכת הבריאות.

דרך ההדבקה השנייה הנפוצה היא בין אדם לאדם כאשר מדובר בעיקר בהדבקה דרך יחסי מין (שימוש במחטים משותפות אצל צרכני סמים משתייך לקבוצה הראשונה). במהלך קיום יחסי מין קיימת אפשרות לקריעה של כלי דם קטנים והוירוס שנמצא גם בנוזל הזרע יכול לחדור אליהם ואל מחזור הדם, בדיוק כמו וירוס הכשל החיסוני (HIV) המוכר יותר. משום כך, וגם למטרה זו (של מניעת הדבקה בנגיף דלקת הכבד), ובוודאי למניעת הדבקה במחלות מין אחרות, יש לוודא קיום יחסי מין מוגנים, ובוודאי כאשר לא מדובר עם פרטנר קבוע (וגם אז לפני ש”מסירים את ההגנות” עדיף לעשות בדיקה ויותר עדיף להתחסן). אנשים אשר אורח חייהם הוא כזה של ריבוי פרטנרים מיניים, עדיף להם להתחסן כנגד דלקת הכבד הנגיפית מסוג B מראש. קיימת גם צורת הדבקה נוספת והיא מאם נגועה לילוד, בעת הלידה, אך היא אינה בעלת משמעות לעניינינו. 

שחמת הכבד (Liver cirrhosis) היא מחלה כרונית של הכבד שבה תאי הכבד התקינים נהרסים ובכך תפקודי הכבד מדרדרים אף הם. המחלה היא עם התקדמות איטית  אך קבועה, כך שברבות השנים יותר ויותר רקמת כבד בריאה ומתפקדת הופכת לרקמה צלקתית ובלתי מתפקדת. הגורמים למחלה הם בעיקר שתיית אלכוהול ודלקות כבד נגיפיות. לפיכך, ובאופן עקיף אך ברור וידוע, שתייה מופרזת של אלכוהול גורמת לסרטן הכבד דרך מנגנון של הרס הכבד והופעת שחמת הכבד. המחלה אינה ניתנת לריפוי אך בפירוש ניתנת למניעה על ידי התנהגות אחראית בנוגע לצריכת אלכוהול. 

 

גילוי מוקדם של סרטן הכבד: 

אין כיום אמצעים מקובלים לאוכלוסייה ללא סיכון מוגבר המשמשים לגילוי מוקדם של סרטן הכבד.

אין כיום אמצעים מקובלים לאוכלוסייה ללא סיכון מוגבר המשמשים לגילוי מוקדם של סרטן הכבד.

לאנשים עם גורמי סיכון לסרטן הכבד (שחמת, דלקת כבד נגיפית כרונית) מומלץ בדרך כלל לעשות בדיקת סונר כל חצי שנה על מנת לאתר גידולים בכבד, באם יופיעו, בשלב מוקדם יחסית

לציין כי אחד הגידולים השכיחים בכבד הוא גידול שפיר מסוג המנגיומה, שהוא גידול שפיר של כלי דם. ניתן להבחין הגידולים אלו בבדיקת סונר אשר נותנת תמונה טובה ואבחנה מדוייקת יחסית שהממצא הוא המנגיומה ובדרך כלל במקרים אלו נדרש מעקב תקופתי בלבד על ידי סונר (אולטרסאונד).