סרטן הכבד סקירה וגורמים

 

סקירת סרטן הכבד בישראל:

סרטן הכבד  (Liver Cancer, Hepatocellular carcinoma) הנה המחלה הממארת המדורגת 17 בגברים ו- 22 בנשים בשכיחותה בישראל. כ 200 אנשים מאובחנים עם המחלה בכל שנה מהם כ 130 גברים ו 70 נשים (יחס בין המינים של 1:1.75). שיעורי התחלואה בגברים יהודים הם יציבים בעשרים השנים האחרונות ומגמה דומה גם בנשים. שיעורי התחלואה בגברים ערבים אינם יציבים (ובסך הכל מדובר בעשרים מקרים חדשים בשנה באוכלוסייה הזו).מגמות הארעות סרטן הכבד

סרטן הכבד מופיע בילדות בעיקר בחמש השנים הראשונות לחיים ולאחר מכן השיעורים מתחילים להיות משמעותיים רק לאחר גיל 55 ולאחר מכן קיימת עלייה נוספת בשיעור התחלואה. הסיכון לתחלואה בילדים הוא נמוך במיוחד, שכן מספר המקרים הינו קטן יחסית.(1)

שיעורי תחלואה גבוהים במיוחד נמצאים בארצות מזרח אסיה (סין, קוריאה, ותאילנד) עם שיעורי תחלואה של כ 50/100,000 בגברים, במספר אזורים באיטליה (שיעורים של 30/100,000), ובמצרים (שיעורי תחלואה מתוקננים לגיל של כ 20 מקרים חדשים לכל 100,000 גברים). בישראל כאמור השיעורים הם קצת מעל 3/100,000 בגברים.(2)

 

גורמי הסיכון לסרטן הכבד:

מין - שיעורי התחלואה בגברים הם גבוהים באופן מהותי מאלו שבנשים, ולפיכך מין גברי מהווה גורם סיכון (בהחלט יכול להיות שהיות וגברים שותים יותר משקאות אלכוהוליים וחשופים יותר לדלקת כבד נגיפית ולחומרים כימיים, בעיקר במקומות העבודה, אזי התחלואה אצלם גבוהה יותר ולא רק בשל רגישותתיאורטית אצל גברים).

דלקת כבד (הפטיטיס)גורם התחלואה הראשון בחשיבותו הוא חשיפה לדלקת כבד נגיפית מסוג B או C ו (HBVHepatitis B Virus או HCVHepatitis C Virus). ההערכה היא ש 85% מכלל סרטני הכבד בעולם נגרמים בשל חשיפה לשני וירוסים אלו (3). קיים שוני בין החשיפה לשני סוגי הדלקת לפי מיקום גיאוגראפי – בעוד שבארצות אסיה שכיח יותר זיהום עם דלקת נגיפית מסוג B, בצפון אמריקה ובאירופה שכיח יותר זיהום בדלקת מסוג c כששוני זה קשור גם לחיסון לצהבת B שקיים וניתן בפועל במדינות מפותחות יותר. לציין כי קיימים שני סוגים נוספים של דלקת כבד – מסוג A ומסוג E, כשזו מסוג A שכיחה מאוד בישראל, אך זיהום בשני נגיפים אלו אינו קשור בסיכון מוגבר לסרטן הכבד. שני הוירוסים (C ו- B)  עוברים מאדם לאדם דרך כניסה למחזור הדם (שימוש במחטים מזוהמות, באמצעות יחסי מין לא מוגנים או עירויי דם). הדבקות בוירוס מסוג B עלולה להביא למחלה עם תסמינים ניכרים (דלקת כבד נגיפית מסוג B) המלווה בעייפות, חום, צבע צהוב בעיניים ולעתים בעור בעוד דלקת כבד נגיפית מסוג C היא לרוב ללא תסמינים גופניים ניכרים לעין. לעתים המחלות האלו יכולות להיהפך לדלקת כבד כרונית כאשר דלקת כרונית של צהבת מסוג C קשורה בסיכון גבוה יותר לחלות בסרטן הכבד ובמיוחד אצל אנשים שמפריזים בשתיית אלכוהול (4).

שתיית אלכוהול - שתייה מופרזת של אלכוהול (מעל 60 גרם ליום) אף היא קשורה בתחלואה בסרטן הכבד כאשר מנגנון הפגיעה בכבד אשר מוביל לסרטן הוא דרך שחמת הכבד. כמות אלכוהול ממוצעת בבקבוק בירה היא כ 15 גרם וכמות דומה נמצאת בכוס יין רגילה. כמות מופרזת היא 4-5 בקבוקי בירה / כוסות יין או משקה אלכוהולי המכיל כמות דומה של אלכוהול. וודקה מכילה בממוצע 40% אלכוהול ולפיכך כוסית וודקה קטנה מכילה כמות דומה של אלכוהול כמו בקבוק בירה.

שחמת הכבד - שחמת הכבד הנה מחלה הפוגעת בתאי הכבד אשר הופכים להיות מצולקים ולא פעילים. השחמת נגרמת בעיקר משתי הסיבות המנויות לעיל, כלומר שתייה מופרזת של אלכוהול וחשיפה לוירוסים האמורים. גורם נוסף לשחמת הכבד הוא כבד שומני, מצב שקיים אצל אנשים שמנים במיוחד או כאלו שלהם רמות שומני הדם גבוהות והם אינם מטופלים בשל כך.  שחמת הכבד מהווה את הגורם המשמעותי ביותר לסרטן הכבד (5) כאשר בפני עצמה המחלה נגרמת ממספר סיבות, הניתנות למניעה, כפי כמתואר.
שיעורים סגוליים לגיל סרטן הכבד

השמנת יתר - מחלה זו קשורה לסרטן הכבד על רקע של שחמת הכבד שכאמור עלולה להיווצר בשל כבד שומני שהנו מצב שכיח אצל אנשים שמנים במיוחד (אלו שמדד מסת הגוף שלהם היא למעלה מ 30). 

מחלות מטבוליות שונות – מחלות מטבוליות (הקשורות לחילוף החומרים בגוף) כמו מחלה על שם וילסון, מחלות אגירת גליקוגן, מחלות אגירת ברזל (המוכרומטוזיס) עלולות, כל אחת בדרכה, לגרום לאגירת ברזל או חומרים אחרים בכבד ועל ידי כך להרוס את תאיו ולפגוע בכבד בתהליך של יצירת שחמת הכבד ומכאן הסיכון לסרטן הכבד. 

סכרת הנה מחלה נוספת אשר יכולה לגרום לסרטן הכבד, המנגנון שבו מחלת הסכרת גורמת לסרטן הכבד אינו ברור דיו וייתכן כי מדובר בחשיפה ממושכת לאינסולין או על ידי הגברת האפקט של מנגנון יצירת כבד שומני ושחמת הכבד. במספר מחקרים נמצא כי הסיכון לחולי סכרת הוא עצמאי ואינו בהכרח תלוי בקיום גורמי סיכון נוספים (6-7).

חומרים כימיים - קיימים מספר חומרים כימיים הקשורים לסרטן הכבד - ויניל כלוריד, ארסן ודיוקסין - חומרים המשמשים לתעשיות שונות ולהם פוטנציאל לפיזור סביבתי נרחב ואשר יכולים להיות מצויים באויר במים ובקרקע (ומשם עוברים למזונות שונים). החשיפה הגבוהה ביותר היא לאנשים העובדים בתעשיות שונות וחשופים עקב כך לחומרים אלו אך גם מי שמתגורר בסמוך למפעלים שכאלו, במידה ולא קיימת הקפדה על סינון החומרים ואי הפצתם לסביבה הקרובה, עלולים להיות חשופים אליהם. חשיפה סביבתית שכזו היא ברוב המקרים ברמות נמוכות (יחסית לחשיפה של עובדים) אך היא חשיפה לאורך זמן ממושך ומכאן הסיכון שבה. החשיפה לארסן יכולה להיות גם דרך מי השתייה במידה ומצויות בהם רמות גבוהות של החומר ובשל כך יכולים להיות חשופים גם מי שלא גר בסמוך למפעלים אלא כל מי שצורך את מי השתייה, במידה ויש בהם זיהום בארסן. .מספר מחקרים מצביעים על עלייה בסיכון גם למי שחשוף לחומרים בתעשיות הדלק (9-10)

טוקסינים (רעלנים)אפלאטוקסין הנה פטרייה העלולה לזהם מוצרי מזון ובעיקר בוטנים אורז וחיטה. הפטריה גדלה בארצות חמות וזקוקה לחום על מנת לגדול . הפטריה מפרישה רעלן אשר יכול לגרום לסרטן הכבד. מדובר ברעלן שהקשר שלו לסרטן הכבד הוא ברור למדי אך יחד עם זאת בתנאי עיבוד ושמירה מקובלים של מזון אין סיבה לחשיפה לרעלן זה. 

קרינה מייננת - קיימים מספר מחקרים המצביעים על כך שחשיפה לקרינה מייננת עלולה אף היא להגביר את הסיכון לתחלואה במחלה זו (8), כאשר ההשפעה של הקרינה אינה תלויה בקיום שחמת או גורמי סיכון אחרים. מחקרים אחרים שנעשו על עובדי קרינה או עובדים שהיו חשופים לקרינה לא הצביעו בבירור על קשרים אלו

3. Cogliano VJ, Baan R, Straif K, et al. Preventable exposures associated with human cancers. JNCI 2011;103:1827-39.

4. Zhang M, Wu R, Jiang J, Minuk GY, Niu J. The presence of hepatitis B core antibody is associated with more advanced liver disease in alcoholic patients with cirrhosis. Alcohol. 2013 Sep 13. doi:pii: S0741-8329(13)00112-2.

5. Karagozian R, Baker E, Houranieh A, Leavitt D, Baffy G.Risk Profile of Hepatocellular Carcinoma Reveals Dichotomy among US Veterans. J Gastrointest Cancer. 2013 Sep;44(3):318-24.

6. Yang WS, Shu XO, Gao J, Li HL, Cai H, Yang G, Ji BT, Rothman N, Gao YT, Zheng W, Xiang YB. Prospective evaluation of type 2 diabetes mellitus on the risk of primary liver cancer in Chinese men and women. Ann Oncol. 2013 Jun;24(6):1679-85.

7. Sasazuki S, Charvat H, Hara A, Wakai K, Nagata C, Nakamura K, Tsuji I, Sugawara Y, Tamakoshi A, Matsuo K, Oze I, Mizoue T, Tanaka K, Inoue M, Tsugane S; .Diabetes mellitus and cancer risk: Pooled analysis of eight cohort studies in Japan. Cancer Sci. 2013 Jul 26. doi: 10.1111/cas.12241.

8. Ohishi W, Fujiwara S, Cologne JB, et al. Impact of radiation and hepatitis virus infection on risk of hepatocellular carcinoma.

9. Hsieh HI, Chen PC, Wong RH, Du CL, Chang YY, Wang JD, Cheng TJ. Mortality from liver cancer and leukaemia among polyvinyl chloride workers in Taiwan: an updated study. Occup Environ Med. 2011 Feb;68(2):120-5

10. Axelsson G, Barregard L, Holmberg E, Sallsten G. Cancer incidence in a petrochemical industry area in Sweden. Sci Total Environ. 2010 Sep 15;408(20):4482-7[divider text="חזרה לתחילת העמוד"]

פרסומת