סרטן הכליה – מניעה וגילוי מוקדם

 סרטן הכליה – מניעה וגילוי מוקדם

מניעת סרטן הכליה:

מירב הגורמים לסרטן הכליה אינם גורמים ייחודיים למחלה אלא גורמים משותפים למחלות ממאירות נוספות ולפיכך אין הנחיות ספציפיות למניעה של סרטן הכליה.

הגורמים שהם ייחודיים בחלקם לסרטן זה  הם כאלו שאינם ניתנים למניעה (תורשה, מחלות כליה אחרות). 

מירב הגורמים לסרטן הכליה אינם גורמים ייחודיים למחלה אלא גורמים משותפים למחלות ממאירות נוספות ולפיכך אין הנחיות ספציפיות למניעה של סרטן הכליה.

אחד מהגורמים הנרכשים ראוי לתשומת לב והוא שימוש בנוגדי דלקת לא סטרואידליים לשיכוך כאבים ולכאבי פרקים וגב (NSAID לא כולל אספירין במינון נמוך למניעת מחלות לב וכלי דם). שימוש מושכל בתכשירים אלו  יכול למנוע גם פגיעה בכליות שעלולה להגיע עד כדי אי ספיקה כליתית וגם את סרטן הכליה. אנשים שלהם תפקוד כלייתי נמוך (מובע על ידי בדיקת קראטינין בדם, ערכי הבדיקה התקינים שונים במעט בין מעבדה למעבדה כך שבחלק מקופות החולים הטווח העליון עומד על 1.1-1.2 בעוד שבבתי חולים מסויימים הערך העליון שנחשב כתקין הוא 0.9 או 1.5), בכל מקרה אצל מי שתוצאות הבדיקה שלו קרובים לגבול העליון מומלץ שלא להשתמש כלל בנוגדי דלקת לא סטרואידליים (ולא רק בשל הסיכון לגבי סרטן הכליה) ולשקול היטב שימוש בתכשירים אלו במידה ונזקקים אליהם, ובכל מקרה להשתדל להמעיט ככל הניתן בשימוש בהם. 

 

גילוי מוקדם של סרטן הכליה:

אין המלצות לערוך בדיקות סריקה לגילוי מוקדם של סרטן הכליה באוכלוסייה הכללית (המכונה אוכלוסייה בסיכון ממוצע“) אך קבוצות מסוימות באוכלוסייה (“אוכלוסייה בסיכון מוגבר“) מומלץ להן לעשות בדיקת תקופתיות לאבחון מוקדם של המחלה. אותן אוכלוסיות בסיכון מוגבר כוללות:

* אנשים שבמשפחתם הקרובה (אם, אב, אח / אחות) יש מי שחלו בסרטן הכליה.

* אנשים עם כליה פוליציסטית (קיום ציסטות מרובות בכליה). ממצא של כליה פוליציסטית הוא ממצא שניתן לראות אותו בבדיקת סונר (אולטרסאונד) רגילה. ברוב המקרים קיום של ציסטות מרובות בכליה אינו נותן תסמינים (סימפטומים) והממצא הוא ממצא שמתגלה באופן אקראי בבדיקות סונר שנעשות בשל תלונות על תסמינים הקשורים במערכת השתן.

* אנשים שעברו טיפולי קרינה באזור הכליות (בדרך כלל מדובר בחולי לימפומה שעברו הקרנות).

* אנשים עם תסמונת וון היפל-לינדאו.

* חולים צעירים עם מחלת כליות חמורה והנמצאים בטיפולי דיאליזה 3 שנים ויותר