סרטן המעי הדק סקירה וגורמים

 

סקירת סרטן המעי הדק בישראל:

המעי הדק (Small Intestine/ Small Bowel) מהווה חלק מרכזי במערכת העיכול והוא משתרע מהקיבה עד  למעי הגס. אורכו של המעי הדק הוא כ 7 מטרים וקוטרו הוא כ 3 סמ. במעי הדק מתרחש החלק החשוב בתהליך העיכול ומיצים המופרשים מהלבלב אחראים בו על עיכול שומנים, חלבונים ופחממות. סרטן המעי הדק אינו שכיח ובישראל מאובחנים כ 75 מקרים חדשים מדי שנה. בהשוואה לסרטן המעי הגס והחלחולת – מחלות אשר בהם מאובחנים למעלה מ 3,000 אנשים כל שנה, ניתן לומר שארוע של סרטן המעי הגס הוא נדיר למדי. באוכלוסייה הערבית מאובחנים כ 10 מקרים בשנה ולפיכך לא ניתן להסיק מסקנה כלשהיא לגבי התחלואה בקבוצת אוכלוסייה זו.מגמות הארעות סרטן מעי דק ביהודים

באוכלוסייה היהודית מאובחנים כ 65 מקרים חדשים בכל שנה כשמחציתם אצל גברים והמחצית השנייה בנשים. שיעורי התחלואה נמצאים בעלייה קבועה בשלושת העשורים האחרונים בשני המינים. השיעורים ל 100,000 תושבים היו סביב 0.4 מקרים חדשים לכל מאה אלף בתחילת שנות השמונים והגיעו לכדי 0.9 בגברים ו – 0.6/100,000 בנשים. בגברים, עיקר העלייה בשיעורים הייתה עד אמצע שנות התשעים ומאז התחלואה יציבה. בנשים נראתה עלייה עד תחילת שנות האלפיים ומאז גם באוכלוסייה זו התחלואה התייצבה .שיעורים סגוליים סרטן מעי דק ביהודים

המחלה נדירה מתחת לגיל 50 ונראה כי שיא ההארעות הוא לאחר גיל 70. בשל מספר המקרים המועט בכל קבוצת גיל קשה להבחין במגמות ברורות באשר לשכיחות המחלה בגילאים השונים.

 

גורמי סיכון לסרטן המעי הדק:

אי סבילות לגלוטן (מחלת צליאק)גלוטן הנו חלבון שנמצא בסוגי חיטה שונים ואצל אנשים שלוקים במחלה זו מתעוררת תגובה חיסונית לגלוטן המתבטאת בכאבי בטן, שלשולים וירידה במשקל. אנשים שלהם מחלה זו והנמנעים מאכילת מזונות המכילים גלוטן נמצאים בסיכון מופחת לעומת חולים במחלה שכן צורכים מזונות עם גלוטן, אשר נמצאים בסיכון גבוה יותר ללקות בסרטן המעי הדק. בדיקה לאי סבילות לגלוטן הנה בדיקת דם פשוטה וניתן לעשותה במסגרת קופות החולים. עיקר הטיפול במחלה הוא המנעות ממוצרי מזון המכילים גלוטן.

מחלה על שם קרוהן – מחלה שבסיסה אף הוא בתגובה חיסונית כנגד המעי (במקרה זה גם במעי הגס). המחלה מתבטאת בדלקת בחלקים שונים של המעי כאשר הפגיעה ברמת הרקמה היא לכל עובי המעי הפגוע כאשר בחלק מהמקרים נוצרים מעין חורים” (או ״מעברים״, פיסטולות) בין חלק אחד לשני של המעי . התגובה הדלקתית שהיא מהות המחלה עלולה גם לגרום להיצרות של המעי הדק. המחלה מתאפיינת על ידי כאבי בטן, שלשולים ולעתים גם חום. אבחון המחלה הוא על ידי נטילת ביופסיה לאחר ביצוע קולונוסקופיה (כשמדובר במעי הגס), הדמייה בעזרת גלולה הניתנת לבליעה  אשר מצויידת במצלמה המצלמת את המעי הדק ו/או בדיקות הדמייה נוספות כגון CT או MRI. חולים במחלת קרוהן נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן במעי הדק (וגם לסרטן במעי הגס, תלוי במיקום ובחומרת המחלה).

גנטיקה ומשפחתיות – חולים בתסמונות תורשתיות כמו תסמונת על שם לינץ או מחלה משפחתית של ריבוי פוליפים (Familial Adenomatous Polyposis, FAP) נמצאים בסיכון מוגבר לסרטן המעי הדק, כמו גם לסרטן המעי הגס, כשהפגיעה במעי הדק יותר שכיחה בתריסריון. הפגיעה נוצרת  בשל מעבר ושינוי (טרנספורמציה) של הפוליפים המאפיינים מחלה זו משפירים לממאירים. מחלה נוספת, שהנה נדירה, תסמונת פאוז-יגרס (Peutz-Jeghers Syndrome, PJS), מאופיינת על ידי פוליפים הנוטים לדמם (המרטומות) בקיבה ובמעי (וגם בשלפוחית השתן, בסימפונות ובאף) ודם פוליפים אלו נוטים להיהפך לגידולים ממאירים. גם חולים בציסטיק פיברוזיס, מחלה שבה יש כשל בייצור אנזימים של הלבלב היוצרים  סמיכות יתר של הריר (כמו גם בריאות). חולי (CF (Cystic Fibrosis נמצאים בסיכון גבוה יותר לסרטן במעי הדק.

לציין כי דלקת כיבית של המעי (Ulcerative Colitis, UC) לא נמצאה קשורה בסיכון מוגבר לסרטן המעי הדק.

תזונה – אין עדויות חד משמעיות אודות קשר אפשרי בין תזונה (בעיקר עתירת שומן ודלה בסיבים) לבין התפתחות המחלה. קיימים מחקרים שתומכים בהשערה זו ואחרים שאינם תומכים

1. Jess T, Horváth-Puhó E, Fallingborg J, Rasmussen HH, Jacobsen BA. Cancer Risk in Inflammatory Bowel Disease According to Patient Phenotype and Treatment: A Danish Population-Based Cohort Study. Am J Gastroenterol. 2013 Aug 27. doi: 10.1038/ajg.2013.249. [Epub ahead of print]

2. Cross AJ, Hollenbeck AR, Park Y. A large prospective study of risk factors for adenocarcinomas and malignant carcinoid tumors of the small intestine. Cancer Causes Control. 2013 Sep;24(9):1737-46.

3. Aparicio T, Zaanan A, Svrcek M, Laurent-Puig P, Carrere N, Manfredi S, Locher C, Afchain P. Small bowel adenocarcinoma: Epidemiology, risk factors, diagnosis and treatment. Dig Liver Dis. 2013 Jun 21. doi:pii: S1590-8658(13)00184-9.

 

פרסומת