סרטן הקיבה סקירה וגורמים

 

סקירת סרטן הקיבה בישראל:

סרטן הקיבה (Gastric Cancer, Cancer of the Stomach) מדורג במקום ה 11 בגברים יהודים בישראל ו 13 בגברים ערבים, במקומות 15-20 בנשים יהודיות ו 10-15 בנשים ערביות. כ-750 תושבי מדינת ישראל מאובחנים מדי שנה עם סרטן הקיבה מהם למעלה מ 400 גברים יהודים, פחות מ 300 נשים יהודיות וכ 60 תושבים ערבים.מגמות הארעות סרטן הקיבה ביהודים

סרטן הקיבה נמצא במגמת ירידה מתמשכת וקבועה באוכלוסייה היהודית כששיעורי התחלואה המתוקננים לגיל עמדו על 17/100,000 בשנת 1980 ובשנת 2010 הם ירדו כמעט במחצית לשיעור של 9/100,000. בנשים יהודיות המגמה דומה, אם כי השיעורים תמיד היו נמוכים יותר ומשיעור של 9 למאה אלף השיעורים ירדו לקצת פחות מ 6 בשנים האחרונות. באוכלוסייה הערבית, בשל מספר המקרים המועט, קשה ללמוד על מגמה ברורה שכן השינוי בשיעורים בין השנים הוא גדול. בבחינת מגמות התחלואה נראה כי קיימת יציבות לאורך כל התקופה עם נטייה קלה לעלייה בשיעורים. גם בערבים שיעורי התחלואה בגברים (שעומדים על 8/100,000 בממוצע בגברים ו – 5/100,000 בנשיםגבוהים יותר מאלו שבנשים.מגמות הארעות סרטן הקיבה בערבים

קיימת שונות רבה בהארעות סרטן הקיבה במקומות שונים בעולם ובין אוכלוסיות שונות. נתונים אודות הארעות סרטן במדינות הים התיכון פורסמו לפני מספר שנים (9) ומהם עולה כי בעוד שבמדינות הבלקן הגובלות בים התיכון (סרביה, קרואטיה, סלובניה) השיעורים הם גבוהים מאוד (סביב 18/100,000) במדינות עם אוכלוסייה ערבית (סוריה, מרוקו, אלגריה) השיעורים נמוכים במיוחד (סביב 5/100,000). השיעורים הגבוהים ביותר בעולם הם ביפאן וקוריאה (סביב 70 מקרים חדשים לכל 100,000 תושבים) ושיעורים נמוכים נמצאים בחלק גדול ממדינות ארצות הברית (שיעורים סביב 5/100,000).

סרטן הקיבה נדיר מתחת לגיל 40 וההארעות עולה עם הגיל כשהיא מגיעה לשיא לאחר גיל 75. מגמת העלייה הרציפה עם הגיל מתקיימת בגברים ונשים יהודים וכן בגברים ערבים.

הסיכון לתחלואה במשך החיים עומד על 1.5% בגברים יהודים (1 מתוך 64) ובנשים יהודיות וכן באוכלוסייה הערבית הסיכון דומה ועומד על 0.8% בממוצע (1 מתוך 120 לערך).

 

גורמי סיכון לסרטן הקיבה:

מין ומוצא – אם כן, הסיכון לגבר יהודי גבוה יותר מכל שאר קבוצות האוכלוסייה בישראל והסיכון עולה עם העלייה בגיל. כמחצית מהגברים היהודים החולים מאובחנים לאחר גיל 75 וכשליש מהנשים היהודיות. שיעורי התחלואה בישראל גבוהים במיוחד אצל אלו שנולדו במדינות אירופאיות או בארהב ושיעורי התחלואה אצל גברים ממוצאים אלו כפול מאלו שבכל שאר המוצאים.שיעורים סגוליים סרטן הקיבה

זיהום בחיידק הליקובקטר (Helicobacter Pylori) – זיהום בחיידק זה מהווה את הסיבה המרכזית לסרטן הקיבה. הזיהום גורם לדלקת כרונית של הקיבה ולכיב (אולקוס) ושינויים ברקמת הקיבה אשר גורמים להתפתחות הסרטן. החיידק נפוץ מאוד ומועבר ככל הנראה בין אנשים ככל הנראה באותם דרכים של הפצת מחלות מעיים אחרות. ניתן לאבחן ולטפל בחיידק בקלות יחסית על ידי ביצוע בדיקת נשיפה וטיפול אנטיביוטי תואם במידה וקיימת עדות לקיומו. התסמינים של קיום החיידק הם בדרך כלל צרבות, בחילות, אי נוחות ברום הבטן ולעתים החיידק מאובחן במסגרת בירור אנמיה גם כשהוא אינו נותן תסמינים.

תזונה – תזונה של מזונות מעושנים, כפי שנהוג בדרום מזרח אסיה, ותזונה עתירה במלח (כמו לדוגמא דגים מלוחים), נמצאה כקשורה בסרטן הקיבה. הכוונה בתזונה עתירת מלח היא לצריכה של יותר מ 6 גרם מלח ביום. בחלק מהמחקרים נמצא כי תזונה עתירת מלח פוגעת רק בחולים עם זיהום של הליקובקטר פילורי ולא בכל האוכלוסייה. קיימות עדויות לא מוצקות דיין לקשר בין צריכת בשר מעובד וסרטן הקיבה וצריכה גבוהה של בשר בכלל. לציין כי אין אחידות בתוצאות מחקרים שונים באשר לקשר זה. מנגד, תזונה עתירה בירקות ופירות (דוגמת הדיאטה הים תיכונית) נמצאה כמפחיתה את הסיכון לסרטן הקיבה, במיוחד פרי הדר, בצלים ושום. לציין כי נתונים אודות הפחתת הסיכון הזו אינם עקביים בכל המחקרים.

עישון – עישון מגביר את הסיכון לסרטן הקיבה ובמיוחד סרטן שמתפתח בחלקה העליון של הקיבה. עישון מהווה גם גורם סיכון לסרטן הושט.

ניתוחים להסרה חלקית של הקיבה – ניתוחים שבהם נעשתה הסרה חלקית של הקיבה כשהשפעתם היא ככלל הנראה דרך מנגנון של הפחתת ייצור החומצה  בקיבה, קשורים עם עלייה בסיכון לסרטן הקיבה. (לא מדובר בניתוחים בריאטריים לטיפול בהשמנת יתר).

גורמים תורשתיים וגנטיים – נמצאו מספר מוגבל של מוטציות העלולות להיות קשורות עם סיכון מוגבר לסרטן הקיבה (E-Cadherin gene mutation, CDH1), קיים גם סיכון מוגבר ללוקים בתסמונת לי-פרומני, ואנשים עם HNPCC.

אלכוהול - צריכה מתונה של אלכוהול אינה קשורה בסיכון מוגבר לסרטן הקיבה אך שתייה מופרזת קשורה לעלייה בשכיחות המחלה. שתייה מופרזת הנה כמות של יותר מ 50 גרם אלכוהול ביום (שווה ערך ל3 בקבוקי בירה / כוסות יין ביום).

גורמים נוספים - אנשים עם אנמיה חרמשית נמצאים בסיכון יתר לתחלואה ונמצא גם שזיהום בוירוס אשטיין-בר (EBV) אף הוא קשור בעלייה בסיכון. אנשים מקבוצת הדם A גם הם נמצאים בסיכון יתר עד כדי 20% יותר מבעלי דם מקבוצות אחרות. אנשים שמשתמשים דרך קבע בתרופות להורדת חומציות הקיבה מסוג מעכבי משאבת פרוטונים (PPI, דוגמת אומפרדקס, לוסק, לנטון או נקסיום) נמצאים בסיכון יתר. הסיכון במקרה זה קשור ככל הנראה לזיהום בהליקובקטר ולא כתוצאה ישירה של השימוש בתרופה

Gastric cancer: epidemiologic aspects. González CA, Sala N, Rokkas T. Helicobacter. 2013 Sep;18 Suppl 1:34-8.1

2. Lindkvist B, Almquist M, Bjørge T, Stocks T, Borena W, Johansen D, Hallmans G, Engeland A, Nagel G, Jonsson H, Selmer R, Diem G, Häggström C, Tretli S, Stattin P, Manjer J. Prospective cohort study of metabolic risk factors and gastric adenocarcinoma risk in the Metabolic Syndrome and Cancer Project (Me-Can). Cancer Causes Control. 2013 Jan;24(1):107-16

3. La Torre G, Chiaradia G, Gianfagna F, De Lauretis A, Boccia S, Mannocci A, Ricciardi W. Smoking status and gastric cancer risk: an updated meta-analysis of case-control studies published in the past ten years.Tumori. 2009 Jan-Feb;95(1):13-22.

4. Hsu JL, Glaser SL.Epstein-barr virus-associated malignancies: epidemiologic patterns and etiologic implications.Crit Rev Oncol Hematol. 2000 Apr;34(1):27-53. Review.

5. Cover T, Peek RM.Diet, microbial virulence, and Helicobacter pylori-induced gastric cancer. Gut Microbes. 2013 Aug 29;4(6). [Epub ahead of print]

6. Idilbi NM, Barchana M, Milman U, Carel RS. Incidence of cancer among diabetic and non-diabetic adult Israeli Arabs.Isr Med Assoc J. 2013 Jul;15(7):342-7.

7. Lagergren J, Lindam A, Mason RM.Gastric stump cancer after distal gastrectomy for benign gastric ulcer in a population-based study. Int J Cancer. 2012 Sep 15;131(6):E1048-52

8. Tersmette AC, Offerhaus GJ, Tersmette KW, Giardiello FM, Moore GW, Tytgat GN, Vandenbroucke JP.Meta-analysis of the risk of gastric stump cancer: detection of high risk patient subsets for stomach cancer after remote partial gastrectomy for benign conditions.Cancer Res. 1990 Oct 15;50(20):6486-9.

9. Barchana M, Ibrahim AS, Crespi M et Al. Cancer Epidemiology in populations residing along the Mediterranean sea, on behalf of Mediterranean Oncology Society (MOS), at: http://www.mosoncology.org/index.php 

פרסומת