סרטן הרחם סקירה וגורמים

 סרטן הרחם סקירה וגורמים

סקירת סרטן הרחם בישראל

כ 700 נשים מאובחנות מדי שנה עם סרטן הרחם בישראל מהן למעלה משש מאות נשים יהודיות והשאר ערביות. מתחילת שנות השמונים ועד תחילת שנות האלפיים המחלה הייתה בעלייה מתמדת ומשמעותית, ויותר בנשים ערביות. בערביות השיעורים עלו מ 2 מקרים לדשים בשנה לכל 100,000 נשים עד ל שיעור של 12/100,000 בתחילת שנות האלפיים והיהודיות השיעורים עלו עלייה מתונה יותר משיעורים של 10 ל 15 לכל 100,000 בתקופה המקבילה. מתחילת שנות האלפיים קיימת התייצבות בתחלואה שאצל הנשים היהודיות עומדת על 15 מקרים חדשים לכל 100,000 ושיעור מעט נמוך יותר בנשים הערביות, 13/100,000 בממוצע.רחם.003

סרטן הרחם מופיע, לעתים נדירות, מתחת לגיל 40 ומקבוצת הגיל הבאה (45-49) מתחילים שיעורי ההארעות לעלות ומגיעים לשיא בגילאים 70-74 ולאחר מכן יש ירידה בשיעורי ההארעות הסגוליים לגיל (בדומה לתחלואה בסרטן השד בנשים). מגמות התחלואה לפי גיל דומות גם בנשים ערביות אלא ששיא התחלואה מגיע אצלן מוקדם יותר, בגילאים 65-69 והירידה אצלם מתחילה לאחר גיל 70.רחם.004

 

גורמי סיכון לסרטן הרחם:

חשיפה להורמונים (אסטרוגן)גידולי הרחם הם גידולים המגיבים לאסטרוגן ולפיכך ככל שהחשיפה לאסטרוגן (המיוצר על ידי הגוף או גם אסטרוגן ממקור חיצוני) תהייה ארוכה יותר כן גובר הסיכון למחלה. האסטרוגן המיוצר על ידי הגוף מושפע בעיקר על ידי השמנת יתר שמהווה את הגורם המשמעותי ביותר בייצור יתר של אסטרוגן. מצב של חוסר ביוץ (Anovulation) גם הוא מביא לרמות גבוהות של אסטרוגן ולהגברת הסיכון. אסטרוגן ממקור חיצוני מתקבל על ידי שימוש בהורמונים תחליפיים לטיפול בתסמיני גיל המעבר (HRTHormone Replacement Therapy) וגם משימוש בטמוקסיפן לטיפול בסרטן השד. הסיכון הוא בתכשירים המכילים אסטרוגן בלבד וקיימים תכשירים המכילים אסטרוגן ופרוגסטרון ובמקרה זה הסיכון לסרטן הרחם הוא פחות באופן משמעותי. הסיכון בשימוש בטמוקסיפן הוא אצל נשים לאחר גיל המעבר (גיל הפסקת הוסת) ולא נצפה סיכון שכזה אצל נשים לפני הפסקת המחזור החודשי.

השמנת יתר – כפי שצויין השמנת יתר קשורה עם רמה גבוהה יותר של אסטרוגן במחזור הדם וקיים מתאם בין רמת ההשמנה לבין רמת הסיכון כך שהסיכון למי שמדד מסת הגוף שלה (BMI – Body Mass Index) היא בסביבות 35 גבוה יותר מאשה שמדד מסת הגוף הוא 30. במחקר נמצא כי הסיכון לתמותה מסרטן הרחם הוא גם גבוה יותר אצל נשים עם סרטן הרחם ולהן מדד מסת גוף של 40 או יותר ביחס לנשים שאצלם ערך ה BMI הוא 30.

משך החשיפה לאסטרוגן, גיל תחילת המחזור וגיל סיומו – היות והחשיפה לאסטרוגן קשורה לקיום מחזור חודשי, נשים שגיל הוסת הראשונה הוא צעיר וגיל הפסקת המחזור הוא מאוחר יחסית, נמצאות בחשיפה ארוכה יותר לאסטרוגן ועל כן נמצאות בסיכון מוגבר. יחד עם זאת נמצא במספר מחקרים כי הגורם המשפיע יותר מבין שניהם הוא גיל תחילת המחזור והקשר בין גיל סיומו לעודף סיכון אינו ברור דיו. נתונים אלו הם נתונים אישיים של כל אשה ואשה ואינם ניתנים לשינוי.

סיפור משפחתי – נשים להם קרובת משפחה מדרגה ראשונה שחלתה במחלה נמצאת בסיכון מוגבר לתחלואה.

מחלות תורשתיות - תסמונת על שם לינץ': מדובר במחלה תורשתית של ריבוי פוליפים במעי הגס (נקראת גם HNPCC) ונשים הנושאות מחלה זו נמצאות בסיכון מוגבר לתחלואה עם מאפיינים של תחלואה בגיל צעיר יותר בסרטן הרחם (כמו גם בסרטן המעי וסרטן השחלה). לנשים נושאות מוטציה גנטית זו מומלץ לעשות בדיקות לגילוי מוקדם של המחלה. תסמונת על שם קאודן (Cowden), מדובר במחלה נדירה ונשים הלוקות בה נמצאות בסיכון מוגבר למספר מחלות ממאירות (ביניהן סרטן השד, הכליה, בלוטת התריס והמעי הגס) כולל סרטן הרחם.

סרטן שד – היסטוריה אישית של סרטן השד הנה גורם סיכון לסרטן הרחם. הסיבות לכך הן שימוש בטמוקסיפן לטיפול בסרטן השד וכן קיום גורמי סיכון משותפים לשתי המחלות כמו השמנת יתר.

פיטואסטרוגנים – מדובר בחומרים המצויים בצמחים (סויה לדוגמא) ובפירות והם גם משמשים כתוספי תזונה. קיימות עדויות סותרות לגבי השפעתם על סרטן הרחם, כשקיימים מחקרים המראים כי לחומרים אלו אין השפעה כלל על הארעות סרטן הרחם ומחקרים אחרים שהראו ירידה בהארעות. יחד עם זאת קיימים מחקרים בודדים אשר הראו על עלייה בסיכון למשתמשים בפיטואסטרוגנים.

גורמים מגינים – שימוש בגלולות למניעת הריון על בסיס אסטרוגן ופרוגסטין מפתיח את הסיכון לסרטן הרחם עד כדי 50% וכי ההשפעה של נטילת גלולות מתמשכת שנים ארוכות גם לאחר הפסקת השימוש בגלולות; לידה בגיל מאוחר אף היא נמצאה כמגינה מפני סרטן הרחם, הכוונה היא ללידה האחרונה כלומר מי שילדה בפעם האחרונה בסוף שנות השלושים לחייה נמצאת בסיכון מופחת כדי שליש מאשה שלידתה האחרונה הייתה בגיל 25.; עישון נמצא כמפחית את הסיכון לסרטן הרחם בנשים לאחר גיל הפסקת המחזור בלבד.; שתיית קפה נמצאה אף היא במגינה מפני סרטן הרחם כאשר קיים מתאם חיובי בין שתיית קפה לירידה בסיכון. ; שתיית תה ירוק אף היא נמצאה במחקרים כמגינה מפני סרטן הרחם

פרסומת