סרטן השד בגברים

 

שיעורי ההארעות של סרטן השד בגברים בישראל עומד על 1% לערך מאלו שבנשים ומדובר ב 40-50 מקרים חדשים המאובחנים מדי שנה כשמחצית מהם מאובחנים לאחר גיל 75. שיעורי התחלואה בגברים יהודים עלו מתחילת שנות השמונים ועד לאמצע שנות התשעים ומתקופה זו נשארו יציבים. אצל גברים ערבים המחלה נדירה ומדובר במספר מקרים בודדים בכל שנה. המחלה כמעט ולא קיימת מתחת לגיל 40 ושיעורי ההארעות הסגוליים לגיל מתחילים לעלות החל בגיל 69 שנה וממשיכים בעלייה לאורך השנים. שיעורי התחלואה גבוהים בגיל מעבר ל 75 שנים וזאת לעומת התחלואה בנשים כששיא התחלואה הוא לפני קבוצת הגיל של 75 ומעבר לכך. 

מגמות הארעות סרטן שד בגברים

 

גורמי סיכון:

קיימים מספר גורמי סיכון ידועים הייחודיים לגברים ומעבר להם, ואותם גורמי סיכון לסרטן השד בנשים (למעט אלו הקשורים למערכת הרבייה הנשית) קיימים גם בגברים כמו חשיפה לקרינה מייננת, סיפור משפחתי, קיום מוטציות גנטיות, השמנת יתר או מחלת שד שפירה.

גניקומסטיה (Gynecomastia) – בגברים להם הגדלה שפירה של רקמת השד, גניקומסטיה, קיים סיכון מעט מוגבר. גניקומסטיה עלולה להגרם משימוש בתרופות (מקבוצת סותרי החומצה בקיבה, PPI או רניטידין וסימטידין), שימוש בתרופות להורדת לחץ דם (מקבוצת ACE וכן אנלאפריל וקפטופריל), מתרופות לדכאון או חרדה (דיאזפם, פנוטיאזין, תרופות לדכאון מקבוצת טריציקלים או משימוש בסמי מרץ או סמים אחרים. לציין כי מדובר בדרך כלל בשימוש ארוך טווח בתרופות הנ״ל.

אשך טמיר - מצב של אשך טמיר (Undescended testis), מצב בו האשך כלוא בבטן התחתונה ולא ירד לשק האשכים ולא נעשה תקון על מנת להורידו לשם, אף הוא מהווה גורם סיכון לסרטן השד בגברים.

תסמונות גנטיות - קיימת תסמונת גנטית (תסמונת קליינפלטר) שהנה נדירה ומתבטאת בתוספת של כרומוזום x הקשורה לרמות נמוכות של טסטוסטרון, לאי צמיחה של האשך ולגניקומסטיה ואף קיומה מגביר את הסיכון לסרטן השד בגברים. תסמונות גנטיות נוספות הן מוטציות בBRCA, כפי שתואר בגורמי הסיכון לסרטן השד באופן כללי.

 

תסמינים:

נמצא כי שד שמאל מעורבת יותר בגידולים סרטניים אצל גברים מאשר זו הימנית, התסמינים הבולטים הם קיום גוש, בדרך כלל בסמוך לפטמה, שינוי במבנה הפטמה או הפרשה ממנה ולעתים גם בלוטות לימפה מוגדלות בבית השחי


שעורים סגוליים סרטן שד בגברים

אבחון:

בנוסף על בדיקה ידנית של רופא מומחה הבדיקות כוללות:

ממוגרפיה ובדיקת סונר (אולטרסאונד)נראה כי רגישות הממוגרפיה לאבחון חשד לסרטן השד בגברים היא גבוהה יותר מזו שבנשים ומגיעה כדי 90% ויותר. בנוסף יש לעשות בדיקת סונר, כפי שנעשה ומאותן סיבות שעושים בחשד לסרטן השד בנשים (להבדיל בין מממצאים שונים בשד ולבדיקה מקיפה יותר של בלוטות לימפה בבית השחי).

ביופסיה – בהינתן חשד משמעותי לקיום סרטן השד כתוצאה מבדיקות ההדמיה יש לעשות ביופסיה (ביופסיית מחט, FNA) מהגוש החשוד על מנת לקבוע סופית את האבחנה.

 

טיפול:

הטיפול הוא בעיקרו ניתוחי (כירורגי) עם הסרת הגידול, ובמידת הצורך גם בלוטות לימפה מעורבות. הניתוח השכיח הוא כריתה כוללת של השד (נקראת Modified Radical Mastectomy) או כחלופה ניתוח המשמר את השד והוצאת הגידול בלבד (ואז יש הכרח גם בטיפול קרינתי משלים). טיפול כימותרפי משלים מקובל גם בגברים והוא זהה לזה הניתן בנשים.