פלואוראורציל FLUOROURACIL

אזהרה_תרופות

 

הרכב כימי: Fluorouracil  

אחת התרופות הותיקות בשימוש (מאמצע שנות החמישים), מוכרת גם כ 5FU ומשמשת לטיפול תומך בסרטן  המעי הגס והחלחולת, סרטן השד, הקיבה והלבלב, בחולים שאינם יכולים להחלים על ידי ניתוח או כל דרך אחרת. שימושים נוספים שהם מחוץ להתוויות הרגילות הן לטיפול בסרטן שלפוחית השתן, צוואר הרחם, הושט, גידולי ראש וצוואר וסרטן הכבד.

 

שמות מסחריים:

 EFUDIX CREAM 5%  אפודיקס קרם % 5
 FLUOROURACIL “EBEWE” 50 MG/ML  פלואורואורציל “אבווה” 50 מ”ג/מ”ל
 FLUOROURACIL 50 MG/ML  פלואורואורציל 50 מ”ג/מ”ל

[table “” not found /]

מחירים:

  גודל אריזה מחיר יצרן רווח בית מרקחת מחיר לאחר רווח מחיר סופי רווח בית מרקחת מע״מ
EFUDIX OINT 5% 20GR  20  70.99 34.5 %  95.48  112.67  24.49  17.19

 

צורת מתןתמיסה להזרקה. משחה למריחה על העור.

 

אזהרות ודגשים:

יש להימנע משימוש בתרופה במקרים של: רגישות לפלואורואורציל, דיכוי מח עצם (בייחוד לאחר רדיותרפיה או טיפול עם תרופות ניאופלסטיות אחרות), שינויים קיצוניים בספירות הדם, דימום, סטומטיטיס, במקרים חמורים של שלשול, כשלים בתקפודי הכבד או הכליות, זיהומים, כשרמת בילירובין בפלזמת הדם עולה על 30 מיקרומול לליטר.

יש לעצור את הטיפול במקרים בהם נראים דימומים, סטומטיטיס (דלקת בחלל הפה) או כיבים בדרכי העיכול, שלשול חמור, או דימומים בדרכי העיכול.

טווח הפעילות הבטוח של התרופה צר ולכן תיתכן רעילות מסויימת בנטילת התרופה. יש לעקוב ולשנות את המינון בהתאם.

יש לשטוף ידיים היטב לאחר שימוש בתרופה. המשחה לשימוש חיצוני בלבד.

אין למרוח את התרופה על איזור הגדול מ 23X23 ס”מ. באיזורים גדולים יש לטפל בחלקים.

 

תופעות לוואי שכיחות

בחילות, נשירת שיער, כאבים ואי נעימות  או תחושת שריפה בעיקר בגפיים (נוירופתיה), כוויות, אודם על פני העור, גרד, שלשול, הקאות, ירידה בגופי הדם (לויקופניה, טרומבוציטופניה).

שימוש בתרופה כמשחה (אפודקס) - תבנית התגובתיות לתרופה כוללת שלבים מוקדמים וחמורים של דלקות המאופיינים באדמנת (אריתמה), לאחר מכן שלב נקרוטי בו מתרחשת בלייה של העור, ולבסוף ריפוי.  בדרך כלל הריפוי מתרחש בשבוע השני לטיפול. חשיפה לשמש עלולה להגביר את עוצמת התגובה.

 

ההתוויות הרשומות בישראל לתרופה

טיפול תומך / נוסף לסרטן  המעי הגס והחלחולת, סרטן השד, הקיבה והלבלב, בחולים שאינם ברי ניתוח או כשדרכי טיפול אחרות לא צלחו.

Palliative management of carcinoma of the colon, rectum, breast, stomach and pancreas, in selected patients considered incurable by surgery or other means. As leucovorin-fluorouracil chemotherapy combination for cancer treatment.