קנביס רפואי

 

בשנים האחרונות נעשה שימוש נרחב בקנביס רפואי לצרכי הקלה על התסמינים המלווים עם חלק ממחלות הסרטן. קנביס אינו תרופה ואינו רשום ככזו ואין מידע מחקרי מבוסס לגבי יעילותו ובטיחותו אך עם זאת אין חולק על כך שקיימת תועלת מבחינת שליטה בכאבים בשימוש בחומר

בתחום האונקולוגיה רישיונות לשימוש ניתנים למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיומו ואין צורך להוכיח שנעשה טיפול קודם וכן לצורך שיכוך כאב ממקור סרטני בשלב גרורתי ולאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות.

היתרים לשימוש בקנביס רפואי - בישראל הקנביס מוגדר כ״סם מסוכן״ ורישיון לשימוש יכול להינתן על ידי המנהל הכללי של משרד הבריאות (או נציגו). לאחר תקופה של הנפקת רישיונות ללא קריטריונים ברורים הופץ בחודש יולי 2013 נוהל של משרד הבריאות המגדיר את השימוש בחומרים, הזכאים לו ודרכי המתן (נוהל 106 ״רישיונות לשימוש בקנביס״, משרד הבריאות)

בתחום האונקולוגיה רישיונות לשימוש ניתנים למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיומו להקלה בבחילות, הקאות ובכאבים הקשורים לטיפול. אין צורך להוכיח שנעשה טיפול קודם להקלה בתופעות אלו על מנת להיות זכאי/ת לשימוש בקנביס (סעיף 3.2.1.1. לנוהל). בנוסף רישיון שימוש יכול להינתן לצורך שיכוך כאב ממקור סרטני בשלב גרורתי ולאחר מיצוי אפשרויות טיפול מקובלות.

הבקשה תוגש על ידי רופא מומחה המועסק במוסד ציבורי (בתי חולים או מרפאות מקצועיות מרכזיות של קופות חולים אך לא קליניקות פרטיות של רופאים עצמאיים) כאשר המטופל מקבל טיפול או נמצא במעקב אותה מרפאה ומנהל ביה״ח / מנהל המערך או רופא מחוזי של /קופ״ח אישר את הבקשה.

את הבקשה ניתן למלא ולהפנות באופן מקוון בקישור הנמצא כאן. קיימת גם אפשרות לערער על החלטת המשרד בעניין מתן רישיון שימוש ופרטי הדרך לערעור נמצאים בקישור הזה

 השימוש בתכשיר יכול להיעשות על ידי עישון, נטילה בצורת טיפות או על ידי אכילה (עוגיות) אך החומרים הפעילים בקנביס נספגים דרך רירית הפה ובריאות ואילו במערכת העיכול הם עוברים עיכול ראשוני והשפעתם נמוכה. השפעת הקנביס תלוייה במינון ובמשך השימוש ועשוייה להיות שונה מאדם לאדם ונעות בין רגיעה ואופוריה לעוררות יתר וחרדה. בגוף האדם קיימים שני קולטנים (רצפטורים) עיקריים לחומר הפעיל בקנביס (THC) אך עצם קיומם וכמות הקולטנים משתנה בין אדם לאדם , מה שמסביר את אי האחידות של השפעת הקנביס על אנשים שונים.

תופעות לוואי:

אחת הבעיות המרכזיות בשימוש בקנביס הנה שאין אחידות במוצר המוגמר ובחלקים שונים של הצמח קיימים ריכוזים שונים של החומר הפעיל כמו גם הבדלים בצמחים בין מגדלים שונים או אצל אותו מגדל. אצל אנשים ללא מחלות רקע כרוניות הסיכון לתופעות לוואי פרט לאלו הרשומות מעלה הם אינם גבוהים אך בחולים עם מחלות לב ומערכת הדם עלולים להיום שינויים בלחץ הדם, דופק, ארועים מוחיים טאף אוטם שריר הלב, בחולים עם מחלות נפש ביפולאריות או שסעת (סכיזופרניה) עלולה להיות החמרה במחלה הבסיסית עם שימוש בקנביס ואצל מי שסובל מבעיות זכרון וריכוז עלול לחוות החמרה בתסמינים וישנוניות וסיכון גבוה יותר לנפילות

אחת הבעיות המרכזיות בשימוש בקנביס הנה שאין אחידות במוצר המוגמר ובחלקים שונים של הצמח קיימים ריכוזים שונים של החומר הפעיל כמו גם הבדלים בצמחים בין מגדלים שונים או אצל אותו מגדל.

מי שמתחיל להשתמש בתכשיר עלול לחוות סחרחורות, בחילה או הקאה וירידה בריכוז או ישנוניות יתר וגם הרגשה של יובש בפה או צריבה בגרון ואילו משתמשים קבועים בתכשיר (שימוש כרוני) עלולים להיות חשופים לזיהומים בדרכי הנשימה העליונות ואי נוחות במערכת העיכול. אצל חולים מבוגרים העושים שימוש קבוע בתכשיר מומלץ לעשות בדיקות שגרתיות אחר מצב המלחים בדם ובמיוחד אם קיימות הפרעות במערכת בעיכול כגון שלשולים או עצירות תכופים).

שימוש בקנביס ביחד עם שתיית אלכוהול יכול להעצים את השפעת הקנביס על הערנות וחוסר הריכוז ועקב כך קיימות סכנות לנפילות או להיפגעות. למותר לציין כי נהיגה אסורה בהחלט במקרים שכאלו. לציין כי על פי החוק אסורה נהיגה בתקופת טיפול בקנביס וזאת לא רק בסמוך לנטילת התרופה אלא במשך 20 יום לאחר שימוש בתכשיר שכן פירוקו וסילוקו הסופי מהגוף אורך תקופה שכזו.

משתמשים בקנביס הנוטלים תכשירים לדילול דם מסוג ורפרין צריכים לבדוק את רמת ה INR שכן השילוב מגביר את אפקט התרופה