קרינה טיפולית

 קרינה טיפולית

טיפולי קרינה בקרינה רדיואקטיבית משמשת לטיפול בסרטן יותר ממאה שנים. בבסיס הפעולה הקרינה המייננת פוגעת ב DNA של התאים הסרטניים ועל ידי כך הורגת את אותם. הקרינה פוגעת באותה מידה גם בתאים בריאים, אבל אלו יכולים לפעמים לשקם את עצמם מנזקי הקרינה. קיימות מספר גישות טיפוליות בקרינה

תופעות הלוואי קשורות בדרך כלל לאזור המוקרן כך שבהקרנות לאזור הראש והצוואר גורמות לכאבי גרון ויובש, הקרנות לאזור החזה גורמות לדלקת בושט ואלו לאזור הבטן עלולות לגרום לבחילות והקאות.

 

קרינה חיצונית (External Beam Radiation Therapy, EBRT)הכוונה שמקור הקרינה הוא חיצוני לגוף והיא מופקת או על ידי מאיץ חלקיקים או על ידי מכשירי קובלט (שכיום נדירים למדי). מתן קרינה מצריך תכנון קפדני של שדה הקרינה (האיזור שיש להקרין) שהוא הגידול עצמו. יש להתחשב באברים סמוכים, שגם הם עלולים לסבול מהקרינה, ולהשתדל להמעיט החשיפה אליהם. מסמנים את האיזור המיועד לקרינה תוך כדי כך שהחולה נמצא ללא תזוזה ומתכננים את כמות הקרינה שכן גידולים שונים מפגינים רגישות שונה לקרינה ולחלקם יש צורך במנה גדולה מאשר לאחרים, ואת החלוקה של אותה כמות למתן במועדים שונים (“פרקציותבלשון המקובלת בתחום). טכנולוגית קרינה המקובלת בימינו נקראת IMRT (קרינה בעלת עוצמה משתנה, Intensity Modulated Radio Therapy) והרעיון בבסיסה הוא יכולת לשנות את עוצמת הקרינה הניתנת לחלקים שונים בגידול, על ידי תוכנות מחשב מתוחכמות, ועל ידי כך ניתן להפחית את כמות הקרינה הניתנת לרקמות בריאות. לצד הפחתת כמות הקרינה בשיטה זו שטח גדול יותר של רקמה בריאה מקבל קרינה (בעוצמה פחותה מאשר בשיטה הקודמת).

 

בראכיטרפיה (Brachytherapy)מדובר בשיטה של חשיפת הגידול לקרינה כאשר מקור הקרינה מוחדר לגידול עצמו (על גבי מחטים רדיואקטיביות) ובצורה כזו כמות הקרינה שתתקבל באזור הגידול תהייה גדולה יחסית לעומת הכמות ברקמות הבריאות הסמוכות. מקובל להשתמש בשיטת טיפול זו רק בחלק מהגידולים הממאירים כמו סרטן הערמונית וגידולים גניקולוגיים (צוואר הרחם והרחם). שיטה אחרת להובלתהקרינה לגידול עצמו היא הטיפול בסרטן בלוטת המגן (תירואיד) על ידי יוד רדיואקטיבי. הבלוטה אוספת ומרכזת יוד ולכן היוד הרדיואקטיבי מתרכז בבלוטה ועושה שם פעולה מקומית. בדומה לכך, יסוד רדיואקטיבי אחר (רדיום 223) משמש לטיפול בסרטן העצמות (ובעיקר במוקדים גרורתיים בעצמות).

 

תופעות לוואי של קרינה: תופעות הלוואי קשורות בדרך כלל לאזור המוקרן כך שבהקרנות לאזור הראש והצוואר גורמות לכאבי גרון ויובש, הקרנות לאזור החזה גורמות לדלקת בושט ואלו לאזור הבטן עלולות לגרום לבחילות והקאות. ההקרנות גורמות להרס תאים וכתוצאה מכך לגודש באזור המוקרן ובעקבותיו תסמינים שגורם אותו גודש כמו לחץ על רקמות בריאות או תפקוד לקוי שלהם (קושי בבליעה למשל, קושי במתן שתן בהקרנות לאזור מערכת השתן וכדומה).

קיימות תופעות לוואי מאוחרות לקרינה, שאף הן תלויות באזור המוקרן ובכמות הקרינה. הקרנות לאזור החזה, עקב סרטן השד למשל, עלולות לגרום לפגיעה בשריר הלב. הקרנות לאזור החזה בשל לימפומה על שם הודג'קין אצל נשים צעירות עלולות לגרום לסרטן השד באותן נשים שנים מאוחר יותר.

עוד על תופעות לוואי של טיפולי קרינה ניתן לקרוא בעמודים המופיעים בקישורים בראש ובתחתית העמוד.