רפואה משלימה לטיפול בסרטן

רפואה משלימה לטיפול בסרטן

רפואה משלימה הנה אוסף של שיטות טיפול מגוונות (אקופונקטורה, הומיאופתיה, טכניקות להרפייה, טיפול בצמחים) ומוכרת גם כ״רפואה אלטרנטיבית״ או ״רפואה לא קונבנציונלית״. המינוח המקובל באנגלית הוא (Complementary and Alternative medicine (CAM.

הרפואה הלא קונבנציונליתהייתה במשך שנים מטרה לביקורת קשה ולא זכתה באמונם של הציבור ושל אנשי המקצוע. השיטה, מוצעת לעתים קרובות בידיהם של אנשים שלא הוכשרו לכך ועלולה לגרום לנזק לחולים ולשיטה בכלל.

חשוב להבין ולהציב את הגבולות הברורים של יכולות רפואה משלימה בתחום הסרטן ולהשלים עם זה שהרפואה האלטרנטיבית אינה באה להחליף טיפול כימי (כימותרפי) ו/או הקרנות. זוהי רפואה משלימה, שנועדה להקל על הסבל שסובל חולה הסרטן, תוך התייחסות אישית לכל חולה ולרצון העז שלו לשיפור איכות החיים. יחד עם זאת הביטוי ״רפואה״ משלימה לעתים חוטא לאמת שכן גבולות אותה ״רפואה״ אינם ברורים ונוקשים ותחת המינוח הזה נכללות שיטות שהם אינם רפואיות כמו טיפולים בתנועה (התעמלות) בצורות שונות או עיסויים ושאר שיטות המנעימות את סבלו של החולה אך ביניהם למונח של ״רפואה״ אין הרבה.

ההתייחסות הנה לרפואה משלימה הניתנת ונעשית על ידי מי שעבר הכשרה והסמכה לתת טיפולים אלו (שלא לומר ש״רפואה״ היא מקצוע שניתן על ידי רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה בתחומים מוגדרים, וזאת להבדיל מבעלי תואר דוקטור כשתואר זה ממש לא מעיד על כך שמי שנושא אותו הוא רופא או בעל רישיון לעסוק ברפואה על פי חוק) ובכללם מספר גובר והולך של רופאים בעלי רישיון לעסוק ברפואה העוסקים בתחום. רוב האנשים פונים אל הרפואה הטבעית כאל כלי עזר, כאל אפיק נוסף בטיפול הקונבנציונלי. כדאי לזכור תמיד כי רצוי לשלב את השיטות זו בזו ולא להחליף את האחת באחרת, ויש גם להבין שלכל שיטה יש יתרונות וחסרונות משלה ואין הן מהוות תחליף האחת של השנייה.

מקורה של הגישה השוללת שימוש בשיטות נלוות נובעת ככל הנראה מפחד וחרדה של הצוות הרפואי מהפניית אנשים למטפלים (שאינם בעלי הכשרה מתאימה ומספקת) שמבטיחים הבטחות שווא ואינם יודעים, ואין להם את הכלים ו/או ההשכלה להבין לעומק את מהות המחלה ואת הטיפולים בה.

חשש אפשרי נוסף הקיים אצל המטפלים ברפואה המקובלת הוא שהחולה יתפתה לעזוב את הטיפול המקובל. מצד שני, בעולם המודרני חולים נוטים לנסות ולרצות להתנסות בשיטות טיפול משלימות שכן הן נחשבות טבעיות והוליסטיות. הבעיה המרכזית בתחומי הרפואה המשלימה היא שאין מספיק מחקר מבוקר, באותה רמה ובאותם סטנדרטים של מחקרים בתחומי הרפואה הרגילים, ורופאים הרגילים לעבוד ולהחליט החלטות על סמך מה שנקרא ״רפואה מבוססת עובדות״ הנשענת על מחקרים איכותיים ומתמשכים בשיטות מחקר מוכרות וידועות, נרתעים מהמלצה למטופלים על שיטות שלא עומדות בתנאי הוכחה דומים

הטיפולים השכיחים ביותר בתחום הרפואה המשלימה הם טיפול בדיקור סיני טיפולים הומיאופתים וטיפולים בצמחי מרפא. קיימים כאמור סוגי טיפולים נוספים, שלדעתנו אינם יכולים להיכלל במסגרת ״רפואה״ משלימה ולכן לא יידונו כאן.

 

דיקור סיני (אקופונקטורה):

שיטת הטיפול בדיקור נולדה ככל הנראה לפני 4,000 שנים ויותר בסין. השיטה מבוססת על החדרת מחטים קטנות לנקודות שונות בגוף על מנת לעודד את העברת התשדורות העיצביות. הרעיון מאחורי השיטה הוא שאנרגיה (המכונה צ׳י) שאופפת את הגוף ב״מרידיאנים״ ועליהם פועל הדיקור בנקודות הייעודיות. בבדיקות שנעשו על ידי מומחים חיצוניים (קוקראן, Cochrane) נמצא כי קיימת יעילות בשיטה לטיפול בכאבי ראש וכטיפולי מניע למיגרנות, קיימת השפעה מועילה לכאבים בצוואר ויש לה השפעה של יעילות גדולה יותר בסיכויי הצלחת טיפולי הפרייה. בתחום הסרטן נמצא כי לדיקור יש השפעה מיטיבה בבחילות והקאות כתוצאה מטיפולים כימותרפיים, וזאת כשמדובר בדיקור חשמלי (אלקטרו-סטימולציה) ולא בדיקור רגיל. ככל הנראה ההשפעה היא שוות ערך לזו המושגת מטיפול בתכשירים נוגדי בחילות והקאות מודרניים (5-9, 10)

 

הומיאופתיה:

הרעיון הבסיסי בטיפולים הומיאופתיים הם ש״דומה מטפל בדומה״ או במלים אחרות שמחלה יכולה להיות מטופלת בחומר, שאם נלקח בכמויות קטנות יתן תסמינים דומים לתסמיני המחלה אצל אדם בריא. לדוגמא, תכשיר הומיאופתי שנקרא אליום צפה (Allium Ceppa) שמופק מבצל - כידוע אם אדם חותך בצל מופיע אודם בעיניים ונזלת, וכשמבינים את הרעיון בהומיאופתיה ש״דומה מטפל בדומה״ אז תופעה שיש לה את התסמינים האלו (אודם בעיניים ונזלת) יכולה להיות מטופלת עם כמות קטנה של אותו חומר שגורם לתופעה ומכאן שהחומר הנ״ל יכול להיות יעיל בטיפול בנזלת אלרגית.

תרופות הומיאופתיות מוכנות על ידי דילול החומר באופן משמעותי החל מדילול בכמות של אחת ל 10 או למאה ונעשים דילולים חוזרים של החומר כך שבחלק גדול מהתכשירים הדילול הוא של 10 בחזקת מינוס 12 או במלים אחרות, בכל תכשיר קיימות מולקולות בודדות של החומר.

נעשו מספר מחקרים לגבי תכשירים הומיאופתיים, שכן בתפיסה ההגיונית קשה לקבל שמספר בודד של מולקולות עשוי לגרום להשפעה כל שהיא (כאשר ברקע קיימת תיאוריה נוספת שטוענת שהמים ״זוכרים״ את החומרים שהיו בהם ובכך הכוח הטיפולי). המחקרים שנעשו לא הגיעו למסקנות ברורות או חד משמעיות. חלק מהמחקרים מצאו שיש תועלת מסוימת בטיפולים אלו אך לא ברור האם מדובר באפקט כולל של הטיפול ואמונת המטופל (אפקט פלצבו - אין-בו) או באפקט אמיתי.(1-3) מספר הערכות שנעשו על ידי קבוצת קוקראן (Cochrane) סיכמו כי אין בהומיאופתיה כל תועלת מעבר לאפקט פלצבו(4).

 

רפלקסולוגיה:

הרעיון בשיטה הוא שנקודות מסוימות בידיים וברגליים משקפים איברים שונים בגוף ועל ידי לחץ על אותן נקודות זרימת הדם לאותם איברים משתפרת וכך גם תפקודם כולל תפקוד בלוטות שונות. אין נכון לשעה זו כל תמיכה מדעית בתועלת שבשיטה.

 

ארומתרפיה (טיפול על ידי ריחות):

השיטה משתמשת בתמציות שומני צמחים הניטלים בצורת שאיפה או לעיסוי מקומי ומשמשת להקלה בכאב או להרגעה. תמציות נפוצות הן של קמומילה, לבנדר או תמציות מעלי תה. קיימים מחקרים מבוקרים המצביעים על יכולת אותן תמציות לגרום להרגעות ונעשה שימוש בהם להקלה על עייפות, דכדוך, מתח וחרדה או הפרעות שינה.(11-12) במחקר שפורסם לאחרונה נמצא כי ארומתרפיה נותנת אצל חולי סרטן אפקט של רגיעה והפחתת מתח ודכאון והפרעות שינה בעיקר בטווח קצר של מספר שבועות(13) ועם זאת צוינו מספר תופעות לוואי שליליות אפשריות משימוש בכמויות מופרזות או בשל תגובה אלרגית בשימוש התכשירים לעיסוי עורי.

 

צמחי מרפא:

במחקר שפורסם לאחרונה ובדק את שכיחות השימוש בצמחי מרפא (באופן כללי ולא אצל חולי סרטן) נמצא כי(14) כ 45% מהם השתמשו בצמחי מרפא לצד הטיפול המקובל במחלותיהם כששימוש בתה ירוק, שום ובאלו-ורה היו שכיחים במיוחד.

במחקר שבדק את השימוש ברפואה משלימה בקרב חולי סרטן (15) נמצא כי 61% מהם השתמשו ברפואה משלימה כששכיחות השימוש הייתה גבוהה יותר בנשים ובבעלי השכלה גבוהה. שימוש בשכיחות גבוהה יותר היה בין חולות בסרטן השד ובתקופה שבין שנה לשלוש שנים לאחר האבחנה.

יש לזכור עם זאת כי רוב החומרים המשמשים לטיפול בקבוצת צמחי המרפא לא נחקרו וכי עלולות להיות אינטראקציות (תגובות בין תרופתיות) שליליות לשימוש בחומר שאינו מוכר עם חומרים מוכרים הניתנים לכמותרפיה. במחקר שבדק נושא זה שנעשה על חולות בסרטן השחלות (16) שקיבלו טיפול כימי, 40% מהן דיווחי גם על שימוש ברפואה משלימה בנוסף לטיפול הכימי כשרובן נטלו מספר תכשירים וביניהם כאלו שעלולה להיות להם אינטראקציה שלילית עם הטיפול הכימי (כך שהשפעתן עלולה להיות בהפחתת יעילות הטיפול הכימי). נדגיש כי מדובר בכל המחקרים שצוטטו כי מדובר במחקרים בודדים יחסית ועל קבוצות מחקר קטנות.

 

מיקום הרפואה המשלימה בטיפול בסרטן:

לא ניתן (ואין גם כל סיבה) כיום להתעלם מקיום ענף שלם של רפואה משלימה שחלקו מופנה ומיועד לחולים במחלות ממאירות (סרטן), למרות שקבלת ה״רפואה המשלימה״ בקרב הממסד הרפואי הרגיל הנה איטית מדי ולא שלמה. חוסר תקשורת זה בין צוותי הריפוי במרפאות ובתי החולים ובין רופאים העוסקים ומוכשרים בתחום זה תוך כדי החלפת דעות שיטות מחקר וביצוע עבודה מסודרת, עלול לגרום לטיפול תת מיטבי שכן הרופאים המטפלים בסרטן (אונקולוגים) לא תמיד מודעים לטיפולים האחרים ולא מכירים אותם בצורה טובה.

במחקר שפורסם בישראל(17) הובאו מסקנות החוקרים שבדקו צרכים של מטופלים במכון אונקולוגי בהקשר של שימוש ברפואה משלימה שהיו: ..״רוב המטופלים הביעו עניין בייעוץ עם רופא המטפל ברפואה משלימה במסגרת הטיפול במחלקה האונקולוגית, ולהתנסות בטיפול בצמחי מרפא ובהיבטים תזונתיים.״ ומסקנות המחקר היו: ״תשאול מטופלים במהלך כימותרפיה לגבי הקשר בין גוף ונפש, עשוי להוות שאלת סקירה לשם זיהוי עניין בהתנסות ברפואה משלימה. שילוב של רופא מייעץ ברפואה משלימה במסגרת מערך הטיפול האונקולוגי, עשוי לסייע במתן מענה לצרכי המטופלים ומצוקותיהם על ידי הכוונה מושכלת של שיטות טיפול ברפואה משלימה, הטבה בתסמיני המחלה והקלה בהשפעות הלוואי של הכימותרפיה.״

השאלות המרכזיות העולות משילוב טיפול ברפואה משלימה עם רפואה מקובלת הן האם הטיפולים המשלימים גורמים לתועלת ברמה הביולוגית ו/או הפיזיולוגית בהקשר המחלה הממארת ומה סיכויי וסיכוני הטיפול ומצד שני נשאלת השאלה מה היא התועלת הפסיכולוגית של הטיפול. בהסתכלות הרחבה ובתפישת הטיפול הכוללני – המערבי וההוליסטי האינטגרטיבי כאחד, נודעת חשיבות רבה לשימוש בתחומי הרפואה המשלימה. ולכן נראה כי יש מקום לבירור מעמיק לגבי קיומן של שיטות הטיפול בישראל ובדיקת כדאיות הטיפול ויכולת הניצול המקסימלי של אותן שיטות עי הרפואה המקובלת.

אחת הבעיות המרכזיות בתחום הנה הכשרתם (וכישוריהם) של העוסקים בנושא הרפואה המשלימה לתת טיפול ולהבין את משמעותו ואת ההקשרים ויחסי הגומלין בין הטיפול המשלים לזה המקובל. למרבה הצער, אין כיום דרישה או פיקוח על המציעים שירותים בתחומים אלו ואין חובת הכשרה מסודרת. במצב עניינים שכזה, כל שנוכל להמליץ הוא לפנות לרפואה משלימה הניתנת או ישירות או בפיקוח ברור ומלא של רופא מורשה (שמשמעותו רופא עם רישיון לעסוק ברפואה).

רופא מורשה יכול להבין את הטיפולים המשלימים שהוא מציע ובוודאי שיש לו הבנה בטיפול המקובל שניתן לחולים ויש לו גם את הכלים לבדוק האם ידועות או קיימות סתירות בין הטיפולים השונים. לרופא מורשה יש את היכולת להשתמש לצד הרפואה המשלימה גם בתרופות ״רגילות״ ובכך לייעל עוד יותר את הטיפול. פן נוסף הוא באינטגרציה (שילוב) בין הטיפול המשלים לזה הרגיל שכן רופא ״״מדבר באותה שפה״ עם הרופאים המטפלים במחלה (אונקולוגיים) וצפוי שגם אלו שלא תומכים בטיפולים משלימים (ויש עדיין כאלו) ישתפו מידע והערכות טיפוליות עם רופאים אחרים.

ניתן לבדוק האם המטפל ברפואה המשלימה הוא אכן רופא מורשה באתר משרד הבריאות בקישור הזה.

 

מחבר-שותף: ד״ר גדעון עירון

 

1. Shang A, Huwiler-Muntener K, Nartey L, et al; Are the clinical effects of homoeopathy placebo effects? Comparative study of placebo-controlled trials of homoeopathy and allopathy.; Lancet. 2005 Aug 27-Sep 2;366(9487):726-32.

2. Nuhn T, Ludtke R, Geraedts M; Placebo effect sizes in homeopathic compared to conventional drugs – a systematic Homeopathy. 2010 Jan;99(1):76-82.

3. Hartog CS; Elements of effective communication–rediscoveries from homeopathy. Patient Educ Couns. 2009 Nov;77(2):172-8. Epub 2009 Apr 15.

4. http://summaries.cochrane.org/CD004845/homeopathic-medicines-for-adverse-effects-of-cancer-treatments

5. Linde K, Allais G, Brinkhaus B, et al; Acupuncture for tension-type headache. Cochrane Database Syst Rev. 2009 Jan 21;(1):CD007587.

6. Linde K, Allais G, Brinkhaus B, elta; Acupuncture for migraine prophylaxis. Cochrane Database Syst Rev. 2009 Jan 21;(1):CD001218.

7. Cheong YC, Hung Yu Ng E, Ledger WL; Acupuncture and assisted conception. Cochrane Database Syst Rev. 2008 Oct 8;(4):CD006920.

8. Trinh K, Graham N, Gross A, et al; Acupuncture for neck disorders.; Cochrane Database Syst Rev. 2006 Jul 19;3:CD004870.

9. Ezzo JM, Richardson MA, Vickers A, et al; Acupuncture-point stimulation for chemotherapy-induced nausea or vomiting.; Cochrane Database Syst Rev. 2006 Apr 19;(2):CD002285.

10. http://summaries.cochrane.org/CD002285/acupuncture-for-nausea-and-vomiting-which-has-been-induced-by-having-chemotherapy-treatment

11. Complementary medicine: information pack for primary care groups, Dept of Health, June 2000

12. Perry N, Perry E; Aromatherapy in the management of psychiatric disorders: clinical and neuropharmacological perspectives. CNS Drugs. 2006;20(4):257-80.

13. Boehm K, Büssing A, Ostermann T. Aromatherapy as an adjuvant treatment in cancer care–a descriptive systematic review. Afr J Tradit Complement Altern Med. 2012 Jul 1;9(4):503-18. eCollection 2012. Review.

14. Djuv A, Nilsen OG, Steinsbekk A. The co-use of conventional drugs and herbs among patients in Norwegian general practice: a cross-sectional study. BMC Complement Altern Med. 2013 Oct 30;13:295

15. Garland SN, Valentine D, Desai K, Li S, Langer C, Evans T, Mao JJ. Complementary and alternative medicine use and benefit finding among cancer patients. J Altern Complement Med. 2013 Nov;19(11):876-81. doi: 10.1089/acm.2012.0964. Epub 2013 Jun 18.

16. Andersen MR, Sweet E, Lowe KA, Standish LJ, Drescher CW, Goff BA. Dangerous combinations: Ingestible CAM supplement use during chemotherapy in patients with ovarian cancer. J Altern Complement Med. 2013 Aug;19(8):714-20

17. הרפואה, אוגוסט 2011, תמר שלום, אלעד שיף, מריאנה שטיינר, מיכל כץ וערן בן-אריה

פרסומת