שבוע המודעות לסרטן העור 2014

 שבוע המודעות לסרטן העור 2014

כמדי שנה בתקופה זו של טרום-קיץ נערך ״שבוע המודעות לסרטן העור״, יוזמה שבה החלה האגודה למלחמה בסרטן לפני יותר מ 20 שנים. במסגרת אותו שבוע (שנמשך בדרך כלל יותר משבוע אחד) ניתן להגיע למרפאות העור בקופות החולים ובמוסדות רפואה אחרים, ולהבדק לשומות חשודות.

חשיבות מיוחדת בבדיקות אלו היא למי שצבע העור שלו הוא בהיר או שהוא בעל שומות מרובות. הבדיקות נערכות ללא תשלום.

להלן המרפאות בקופות החולים המשתתפות ביוזמה:

קופ״ח מאוחדת : רשימת המרפאות וזמני הקבלה כאן

לרשימת כל המרפאות של הקופות השונות (מאתר האגודה למלחמה בסרטן) כאן 

 

מלנומה של העור:  
כאשר המלנומה מאובחנת בשלביה הראשונים (סרטן עור ממוקד, כשליש מכלל החולים במלנומה) ההישרדות לחמש שנים קרובה ל 100 אחוזים.

סרטן העור מסוג מלנומה הוא הסרטן המשמעותי ביותר מבין סרטני העור. כ 1,500 ישראלים מאובחנים מדי שנה במחלה זו ושיעורי התחלואה יציבים (וקיימת ירידה קלה בנשים) בשנים האחרונות. סרטני העור שאינם מלנומה הם נפוצים ביותר וככל הנראה מדובר ביותר מ 20,000 אבחונים מדי שנה. 

כאשר המלנומה מאובחנת בשלביה הראשונים (סרטן עור ממוקד, כשליש מכלל החולים במלנומה) ההישרדות לחמש שנים קרובה ל 100 אחוזים וכאשר מדובר במחלה מקומית או עם התפשטות מקומית, שיעורי ההישרדות הם סביב 85%. 

 

אבחון סרטן עור:

אבחון המחלה נעשה על ידי בדיקת רופא פשוטה (ולעתים עם אמצעי עזר – דרמוסקופ, המאפשר התבוננות טובה יותר בנגע, ובמידת הצורך נלקחת דגימה (ביופסיה) והנגע מוסר. 

מי שלו ריבוי שומות בעור (״נקודות חן״), או שהוא בעל עור בהיר או ששומה קיימת שינתה את גודלה, צבעה, היא מדממת או מפרישה – חייב להבדק על ידי רופא מומחה. כמו גם מי שבמשפחתו הקרובה היו ארועים של תחלואה במלנומה. 

 

מניעת סרטן עור:

יש לזכור כי המניעה הראשונית היא החשובה באמת ומשמעותה להמנע מחשיפה לשמש הכוללת לבישת בגדים קלים בעת חשיפה לשמש, חבישת כובע רחב ושימוש במסנני הגנה. לרוב האוכלוסייה מסנני קרינה עם ערך הגנה של 15 (נקרא SPF 15) יתנו הגנה מספקת ולמי שהוא בעל עור בהיר או עם שומות מרובות שימוש במקדם הגנה של 30 יתן מענה מספק. 

לקריאה נוספת על סרטני העור (מלנומה וכאלו שאינם מלנומה) השתמש/י בקישורים מימין.

נתוני המרפאות מאתר קופ״ח מאוחדת ומאתר האגודה למלחמה בסרטן. באתרי הקופות האחרות לא נמצאו פרטים (25.5.2014).