תופעות במערכת העיכול מטיפולי קרינה

 

תופעות במערכת העיכול מטיפולי קרינה עלולות להתפתח לאחר טיפולי קרינה לחזה, לבטן או לאיזור האגן ויכולות להיות תופעות חריפות המופיעות בסמוך למתן הקרינה (שלשול, עצירות, בחילות) או להופיע מספר חודשים לאחר מכן (התכייבות, יצירת צלקות או חסימות במערכת העיכול). להלן תופעות הלוואי המרכזיות

פטרת בושט או בחלל הפה הנה תופעה שכיחה למדי ומתבטאת ברובד חלק בגוון לבנבן בחלל הפה ובושט או בצורה של איזורים אדמומיים יותר בחלק הקרוב לשיניים. 

פגיעה בושט מתבטאת בקושי בבליעה כאב חד או אי נוחות במרכז החזה שיכולה להיות מלווה בהקרנת הכאב גם לגב. קיים קשר בין מנת הקרינה הכוללת שניתנה לבין הסיכוי (או הסיכון) להתפתחות תופעות לוואי אלו. התופעות מתחילות להופיע מספר שבועות לאחר הטיפול הקרינתי ומפסיקות לאחר מספר שבועות מתום הטיפול הקרינתי. תופעות נוספות, העלולות להופיע בשלב מאוחר יותר (מספר חודשים) לאחר הטיפול קשורות ככל הנראה להיצרות של הושט בשל צלקות שנגרמות על ידי הקרינה ומתבטאות ברוב המקרים בקושי בבליעה. אבחון ההיצרות בושט נעשה על ידי צילום עם בליעת בריום, שהנו חומר ניגוד ואשר ניתן בעזרתו להדגים איזורים מוצרים בושט.

מניעת היווצרות הדלקות וההצטלקויות יכולה להיעשות על ידי טיפול תרופתי (אמיפוסטין).

הטיפול כולל שימוש בחומרים מאלחשים (״מרדימים״) מקומיים, שינוי תזונתי לכיוון של מזונות לא מוצקים, ארוחות קטנות יותר והימנעות ממזונות חריפים, חומציים או חמים וטיפול בסותרי חומצה. במידה וקיימת עדות להיצרות בושט נעשית הרחבת ההיצרות על ידי אנדוסקופיה (״גסטרוסקופיה״). 

פטרת בושט או בחלל הפה הנה תופעה שכיחה למדי ומתבטאת ברובד חלק בגוון לבנבן בחלל הפה ובושט או בצורה של איזורים אדמומיים יותר בחלק הקרוב לשיניים (או לתותבות).יכולה להיות ירידה בתחושת הטעם או כאב בעת הבליעה שהוא מודגש יותר באזור שמאחורי עצם החזה. אבחנת הפטרת בחלל הפה נעשית בבדיקה פשוטה של הסתכלות וזו בושט מחייבת בדיקת אנדוסקופיה לאבחון (או מתן תכשיר נגד פטריה ועצם התגובה לטיפול מעידה על קיום המחלה).

פגיעה בקיבה מתבטאת בבחילות והקאות, חוסר תיאבון, צרבת וכאבים ברום הבטן. התופעות עלולות להתחיל בתוך זמן קצר מתחילת הטיפול ולהמשך לכל אורכו. תופעות מאוחרות כוללות דלקת קיבה כרונית, אי נוחות בקיבה, וגם הופעת כיב (״אולקוס״). 

פגיעה בקיבה מתבטאת בבחילות והקאות, חוסר תיאבון, צרבת וכאבים ברום הבטן. התופעות עלולות להתחיל בתוך זמן קצר מתחילת הטיפול ולהמשך לכל אורכו. תופעות מאוחרות כוללות דלקת קיבה כרונית, אי נוחות בקיבה, וגם הופעת כיב (״אולקוס״).

טיפול בתופעות נעשה על ידי תכשירים נוגדי בחילות והקאות וסותרי חומצה כמו גם על ידי שינויי תזונה כמו במקרה של פגיעה בושט.

פגיעה במעיים יכולה להיות במעי הדק או הגס, התופעות עלולות להתחיל בסמוך למתן טיפולי הקרינה ולהפסיק לאחר הפסקתם ותופעות מאוחרות עלולות להתחיל מספר חודשים לאחר סיום הטיפול. התסמינים כוללים שלשול (שמופיע בדרך כלל לאחר שבועיים-שלושה מתחילת הטיפול), כאבי בטן, בחילות ו/או הקאות והם תלויי מינון. תופעות מאוחרות מופיעות לאחר מספר חודשים, ועד שנה מהטיפול ומתבטאות בעיקר בשלשול או בשינויים בהרגלי היציאות, כאבי בטן, נפיחות בחלל הבטן וריבוי גזים במערכת העיכול, קיום כיבים במעי ודימומים ולעתים גם חסימות מעי בשל היצרויות שעלולות להיווצר. במידה ובמהלך הטיפול ניתנה גם כימותרפיה (במיוחד אירינוטקן ואוקסליפלטין) עם טיפולי הקרינה אזי הסיכון לאותן תופעות עולה.

הטיפול בתסמינים כולל שינוים תזונתיים וטיפול בשלשול עם לופרמיד ו/או טיפול בתכשירים אנטיביוטיים שונים, הכל בהתאם לחומרת התופעות. במקרים קשים נדרשת הזנה ייחודית או תוספים הניתנים או ישירות למעי או בנטילה עצמית של החולה בנוסף או במקום תזונה רגילה. קיימים גם דיווחים על כך שטיפול בחמצן היפרבארי (טיפול בתא לחץ) עשוי להביא תועלת במקרים אלו.

תופעה נוספת הנה דלקת של החלק האחרון של המעי הגס (Proctitis) והיא נדונה באופן נפרד כאן.

פגיעה בכבד נגרמת עקב חסימות של כלי דם קטנים בכבד כתוצאה מהקרינה וגורמת להגדלת הכבד, עלייה באנזימי הכבד וסיכון למיימת (הצטברות נוזלים בחלל הצפק, Ascites) כתוצאה מפגיעה זו. התסמינים כוללים כאב בחלק הימני עליון של הבטן, עייפות ו/או מעין נפיחות בבטן כתוצאה מהצטברות הנוזלים. הסיכון לפגיעה בכבד קשורה במינון הקרינה ועלולה להיות מוחמרת כשהיא משולבת עם טיפולים כימיים.