תופעות לוואי מכימותרפיה במערכת העיכול

 תופעות לוואי מכימותרפיה במערכת עיכול

תופעות לוואי מכימותרפיה במערכת עיכול (ושט, קיבה, מעי דק ומעי גס)  הן שכיחות למדי.

בחילות והקאות והטיפולים בהם מתוארים בעמוד נפרד.

 

שלשול: שלשול הנה תופעת לוואי השכיחה יותר לאחר טיפול בפלואוראורציל(FU5)ֿ קפסטבין ואירינוטקן וזאת בשל הנזק שגורמות תרופות אלו לרקמת המעי. השלשול עלול להופיע  בעת או מספר שעות לאחר תחילת הטיפול (יותר מודגש עם אירינוטקן). הסיכון בשלשול הוא ב-אי איזון של מלחי הדם, בעיקר ירידה ברמות הנתרן (סודיום, היפונתרמיה) והאשלגן (היפוקלמיה). מידת החומרה של השלשול מחושבת לפי מספר היציאות ביום מעבר למקובל אצל אותו אדם (מספר היציאות הוא נתון אישי כך שיש אנשים שלהם באופן שגרתי יציאה אחת או שתיים ביום ויש כאלו שלהם יציאה כל יומיים, וכל זה נחשב במסגרת הנורמה). 

הטיפול בשלשול הוא משולב בין טיפול תזונתי להפסקת התופעה והחזרת הנוזלים שאובדים לבין טיפול תרופתי.

טיפול: הטיפול הוא משולב בין טיפול תזונתי והחזרת הנוזלים שאובדים לבין טיפול תרופתי. הפסקה של צריכת מוצרים מכילים לקטוז ו/או אלכוהול, מוצרים שבהם קפאין, פירות ומיצי פירות כמו שזיפים או תפוזים וכמובן אי נטילת תרופות המשמשות לטיפול  בעצירות. יש להרבות בשתייה של מים או נוזלים צלולים ולהשתמש בכללי תזונה עוצרת (אורז, תפו״א, פסטה, בננות) במנות קטנות ובאופן תכוף. טיפול תרופתי יהיה בתכשירים מקובלים (ביסמוט, לופרמיד).

במידה והשלשול מלווה בעוויתות או בכאבי בטן, חום, סימני זיהום, דימום או סימני התייבשות אזי יש צורך בטיפול במסגרת אשפוז עם טיפול בהחזרת נוזלים ואנטיביוטיקה תוך ניטור המלחים וסמני דלקת. תכשיר נוסף לטיפול בשלשול על רקע טיפול כימותרפי (בנוסף ללופרמיד) הוא אוקטראוטיד שהנו תכשיר חדש יחסית והמינון המיטבי שלו עוד לא נקבע. השימוש בו הוא בעיקר למי שהלופראמיד אינו יעיל דיו עבורו.

 

עצירות:  עצירות מוגדרת בדרך כלל כפחות משלוש יציאות בשבוע, אך גם במקרה זה יש לזכור כי תכיפות היציאות הן דבר אישי כך שיש אנשים שכמות כזו הנה כמות היציאות המקובלת אצלם. עצירות אצל חולי סרטן יכולה להגרם בגלל תכשירים למניעת כאב מקבוצת האופיואידים או תכשירים נגד בחילות שגם להם עלולות להיותתופעות לוואי של עצירות (וזאת לאחר שנשללה סיבה של חסימה בדרכי המעיים הגורמת לעצירות).

כאשר הגורם לעצירות הוא שימוש בתכשירים אופיואידים, מטילנלטרקסון שהוא נוגד אופיאטים יכול להיות יעיל גם בשל העובדה שהוא אינו מפחית מיעילות התכשירים נוגדי הכאב. שימוש בכמוטרפיה על בסיס וינקה (וינקריסטין, וינבלסטין, וינורלבין) עלולה לגרום לעצירות אשר מתחילה בדרך כלל כשבוע לאחר הטיפול וברוב המקרים נפתרת מעצמה לאחר מכן

הטיפול בעצירות צריך להתחיל מיד עם תחילת התסמינים ובמידה וארעו ארועי עצירות במהלך הטיפול יש להתחיל בו לפני קבלת הטיפול הכימותרפי הבא.

טיפול: הטיפול בעצירות צריך להתחיל מיד עם תחילת התסמינים ובמידה וארעו ארועי עצירות במהלך טיפול כימי קודם, יש להתחיל בו לפני קבלת הטיפול הכמוטרפי הבא. קיימים מספר רב של תכשירים שחלקם ניתנים ללא מרשם ו/או על ידי רופא המשפחה.

 

דלקת מעיים:  דלקת מעיים הנה ארוע שכיח יחסית  אצל מטופלים בכימותרפיה ועלולה להגרם על ידי חיידק בשם קלוסטרידיום דיפיצילה (Clostridium Difficile) וזאת בעיקר עקב שימוש אינטנסיבי בתרופות אנטיביוטיות (בעיקר אמוקסיצילין וצפלוספורין) אבל לא רק בשל כך. התסמינים  כוללים במקרים הקלים חום לא גבוה במיוחד, שלשול (5-8 פעמים ביום) רגישות ועוויתות בבטן ובמקרים קשים יותר החרפה של התסמינים האלו. אבחון המחלה נעשה על ידי בדיקת צואה ולעתים יש צורך בבדיקות נוספות כמו צילומי רנטגן ועד קולונוסקופיה.

טיפול: הטיפול כולל תיקון מלחי הדם והחזרת נוזלים כמו גם הפסקת השימוש בגורם, באם מדובר באנטיביוטיקה, וטיפול באנטיביוטיקה יייעודית לחיידק (מטרונידזול או ונקומיצין).