תסמונת כאב לאחר כריתת שד PMPS

                     

תסמונת כאב לאחר כריתת שד (Post Mastectomy Pain Syndrome PMPS)

מדובר במחלה ממקור עיצבי (נוירופתיה) העלולה להופיע לאחר כריתת שד או חלק מהשד, בעיקר החלק החיצוני עליון ו/או בלוטות לימפה בבית השחי

מדובר בכאב שעלול להיות משמעותי ומתמשך וקיים בכל שעות היום, מפריע לתפקוד היום-יומי ובשינה. הגדרת המחלה היא על ידי כאב מתמשך באופן קבוע (כרוני) שמקורו בפגיעה עיצבית.

הפגיעה יכולה להיות תוך ניתוחית, על ידי לחץ על עצב או כתוצאה מחוסר אספקת דם לעצב במהלך הניתוח) או לאחריו, בשל התהוות רקמה צלקתית. אין מידע ברור על שכיחות התופעה אך ברור שהיא קשורה בפרטי הניתוח עצמו כך שבאם מדובר בניתוח רחב הסיכון לתופעה עולה לעומת ניתוח ממוקד יותר.

גורמי סיכון ל PMPS הם קיום של כאב משמעותי חריף (אקוטי) לאחר הניתוח ; גיל צעיר – מתחת ל 50 בזמן הניתוח. הסיבה לכך אינה ברורה, ההנחה הרווחת היא שבגיל צעיר ההתמודדות עם הכאב עצמו ועם החרדה הכללית בשל סרטן השד הם פחותים מאשר בגילאים מבוגרים יותר ולכן קיימת נטייה לשיעור גבוה יותר של התסמונת אצל נשים צעירות יותר. ; טיפול קרינתי לבית השחי – תסמונת הכאב במקרים אלו מופיעה בשלב מאוחר יותר , מספר חודשים לאחר הטיפול הקרינתי ; הגדלה של השדה הניתוחי בבית השחי – הכוונה היא שאם מדובר בניתוח גדוליותר, עם הוצאה של יותר בלוטות לימפה בבית השחי הסיכון לתסמונת הוא גדול יותר.

תסמינים – התסמינים העיקריים הם הרגשה של כאב בצורה של מכת חשמל“, שריפה או דקירה עם או בלי תסמינים נוירולוגיים של נמלול, הרגשה הרדמות או חוסר הרגשה בזרוע שנותחה או גם בזרוע השנייה. ירידה בטווח התנועה של הכתף וכאב בזרירי החזה גם הם תסמינים של המחלה. בבדיקת רופט (ןבדיקות עזר) יש בדרך כלל ממצאים של ירידה בתחושתיות, ירידה בכוח הזרוע והכתף והגבלה בטווח התנועה בכתף.

בדיקות עזר - לא קיימות בדיקות מעבדה או הדמייה (צילומים) אשר יש ביכולתם לתת ביטוי למחלה, כך שהבדיקות והצילומים לא מקדמים את האבחנה. בדיקות נוירולוגיות כמו הולכה חשמלית של העצבים (EMG) יכולות לקדם את האבחנה אך גם להיות תקינות.

האבחנה מסתמכת בעיקרה על התסמינים (סימפטומים) האופיניים למחלה אך גם יש לשלול קיום גרורות של סרטן השד,לימפאדמה (גודש של דרכי הלימפה), מחלה זיהומית כמו צלוליטיס או מורסה בבית השחי (למקות שלמחלות אלו סימנים אופיניים הן בבדיקה הגופנית והן בבדיקות הדם) וגם מחלה שבה יש הרגשה של כאב בשד שהוסר (כאבי פנטום).